Krb můžete mít i v bytě. Nevěříte? Zkuste biokrb

Andrea Berniová
27. 9. 2012 10:06
V biokrbu hoří skutečný oheň. Komín ale nepotřebujete, dokonce ani dřevo
Užívejte si pohody s biokrbem
Užívejte si pohody s biokrbem | Foto: Aktuálně.cz

Chtěli byste si doma užívat příjemných večerů u hořícího krbu, ale bydlíte v bytě a zdá se vám to tedy nemožné? Nebo máte rodinný dům, ale bojíte se náročných stavebních úprav při instalaci krbu a jeho napojování do komína? Možná vás spíš odrazuje nutnost každodenního čištění krbu od ohořelého dřeva a děsíte se nepořádku. Ani tak se ale pohody za světla plápolajícího ohně nemusíte vzdát. Zkuste biokrb.

Zatopte si biolihem

Tento typ krbu je velmi vhodný i do bytů, třeba v panelovém domě. Nemusíte se bát dýmu ani zápachu a komín určitě nepotřebujete. Co je na těchto krbech „bio"? Při hoření nejsou vylučovány žádné škodlivé spaliny - neznečišťujete ovzduší a tím šetříte životní prostředí.

Čím se tedy v biokrbech topí? Není to dřevo, elektřina a nebudete potřebovat ani přívod plynu. Do biokrbů patří biolíh. Toto palivo má rostlinný základ. 1 litr biolihu může vystačit na 3 až 9 hodin hoření - podle typu krbu. Samozřejmě zde dochází ke spalování, protože v biokrbu hoří skutečný oheň.

Na rozdíl od jiných paliv ale při hoření biolihu vzniká jen neškodná vodní pára a také oxid uhličitý. Kvůli tomu je při provozu biokrbu nutné zajistit dostatečnou ventilaci vzduchu - v místnosti, kde je krb používán, je potřeba často větrat.

Krb můžete postavit na podlahu

Biokrb můžete zavěsit na zeď - to pokud nechcete provádět žádné stavební úpravy, nebo si ještě nejste jistí umístěním. Dá se ale i jednoduše postavit na zem. Krb můžete i zabudovat do zdi. Vzhled a barvu krbu vybírejte podle svého vkusu a podle ostatního zařízení interiéru. Seženete třeba krb s černým, bílým nebo stříbrným rámem.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Vojáci, u kterých byly prohlídky kvůli smrti Vahidulláha Chána, u Ústavního soudu neuspěli

Ústavní soud odmítl stížnosti devíti vojáků, u kterých vojenská policie loni v červenci provedla prohlídky kvůli vyšetřování smrti Afghánce Vahidulláha Chána. Stížnosti zpochybňovaly neodkladnost prohlídek i způsob jejich provedení. Někteří vojáci byli zadrženi na pracovišti, pro všechny prý prohlídky znamenaly závažnou psychickou zátěž. Soud ale podněty ve spojeném řízení odmítl, považoval je za předčasné, zjistila ČTK z usnesení.

Příslušník afghánských ozbrojených sil Chán zastřelil předloni na podzim českého psovoda Tomáše Procházku na afghánské základně Šindánd v provincii Herát. Afghánský voják byl zatčen a vzat do vazby západních sil. Vyslýchali jej Češi i Američané. Krátce poté, kdy byl vrácen afghánským jednotkám, muž zemřel. Následovalo vyšetřování na obou stranách Atlantiku.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ukrajinský parlament schválil obchodování se zemědělskou půdou

Ukrajinští zákonodárci schválili zrušení zákazu obchodování se zemědělskou půdou. Rozhodnutí zrušit zákaz, který byl v platnosti skoro 20 let, je součástí opatření, které vyžaduje Mezinárodní měnový fond (MMF) pro uvolnění úvěru ve výši osmi miliard dolarů (asi 198 miliard Kč). Informovala o tom agentura Reuters.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dříve vyzval zákonodárce, aby zákaz zrušili. V opačném případě, by podle něj mohl Ukrajině v důsledku koronavirové krize hrozit krach.

Zdroj: ČTK
Další zprávy