Úřad chce trestat plynaře, domácnosti by mohly ušetřit

ČTK ČTK
18. 9. 2012 9:50
Podle regulátora distributoři málo investují do obnovy plynovodní sítě
Plynový hořák
Plynový hořák | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Energetický regulační úřad se podle informací Lidových novin chystá snížit ceny za distribuci plynu. Chce tím potrestat distributory, za to, že málo investují do obnovy plynovodní sítě.

Domácnosti by tak mohly ušetřit až 1000 korun ročně, píše deník.

Třem energetickým skupinám, které v Česku vlastní distribuční sítě, se navrhovaná sankce nelíbí, chtějí úřad ještě přesvědčit, aby si škrtání v tarifech rozmyslel.

"Může dojít ke snížení ceny za distribuci a přepravu plynu v průměru až o sedm procent," naznačila mluvčí regulačního úřadu Jarmila Lehnerová.

Podle listu by tak ten, kdo plyn využívá k ohřevu vody a vaření, ušetřil ročně zhruba 200 korun, rodiny ve větších domech vytápěných zemním plynem až 1000 korun.

Foto: Reuters
Čtěte také:
Plyn zdraží od října jediný dodavatel, ceny se zastaví
Ušetříte až 14 tisíc. Mapa ukazuje, kdo má levný plyn
Lovci energií. Kradou smlouvy a naučí psát i negramotné

Zmiňovaná vyhláška je právě v připomínkovém řízení. "Naši právníci a experti ji analyzují. Předpokládáme, že návrh bude úřad s námi ještě diskutovat a v řadě oblastí jej upraví," uvedl Martin Chalupský, mluvčí skupiny RWE, která ovládá zhruba polovinu českého trhu s plynem.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Distribuce plynu v ČR.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Severní Korea přivítala, že skončil Trumpův poradce Bolton

Hlavní severokorejský jaderný vyjednávač Kim Mjong-kil přivítal rezignaci bezpečnostního poradce Bílého domu Johna Boltona, který v minulosti kritizoval severokorejské vedení za porušování lidských práv a vyzýval ke změně režimu v KLDR. Bolton odešel z funkce na žádost amerického prezidenta Donalda Trumpa. Severokorejský vyjednávač ocenil také středeční Trumpovo vyjádření, že by při rozhovorech s KLDR mohl uplatnit "novou metodu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy