Nechte si zkontrolovat komín, předejdete neštěstí

Andrea Berniová
4. 9. 2012 10:29
Co se stane, když pravidelnou revizi komína zanedbáte? Může dojít k otravě či k požáru
Kominíka byste měli volat pravidelně
Kominíka byste měli volat pravidelně | Foto: Veronika Skálová

Pokud topíte pevnými palivy nebo plynem, měli byste si před zimou nechat zkontrolovat komín. Když komín zanedbáváte, riskujete otravu, ale také u vás kvůli špatnému stavu komína může vzniknout požár. Pravidelná revize je nezbytná. Když už silně cítíte kouř, anebo plyn, jste jen krůček od neštěstí.

Hrozí vám požár, anebo otrava

Problémem u pevných paliv je, že komín zanášejí dehtem a sazemi, které jsou hořlavé. Pokud komín nenecháte včas vyčistit, tyto odpady se nahromadí a mohou začít hořet. Co se stane pak? Komín popraská a váš dům může zachvátit požár. To se hrozí, obzvlášť pokud je komín ve špatném stavu. I když dehet a saze nezačnou hořet, mohou komín ucpat a dým se pak vrátí do domu. Jeho obyvatelům bude hrozit otrava oxidem uhelnatým.

Komín byste měli nechat vyčistit před topnou sezonou. Začněte tedy už shánět kominíka, můžete si ho s předstihem objednat. Je to rozhodně výhodné. Těsně před příchodem zimy bývají kominíci dost vytížení a nejspíš si jen tak čas nenajdou.

Revizi raději nezanedbávejte

Pokud topíte plynem, kontrola komína se vás také týká. Komín sice není zanášen dehtem a sazemi, ale i tak může dojít k jeho ucpání zvenčí. Hrozila by vám otrava stejně jako při topení pevnými palivy.

Komín byste si měli nechat prohlédnout alespoň jednou ročně, ať topíte čímkoli. Kominík posoudí jeho stav a to, zda je způsobilý pro provoz. Zkontroluje také jeho požární bezpečnost, případně ho vyčistí od nežádoucích produktů spalování či předmětů, které do něj mohly spadnout mimo topnou sezónu.

Od kominíka pak dostanete protokol o provedení kontroly, případně i o čištění komína. Nezanedbejte pravidelnou revizi, riskujete životy všech obyvatel domu.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Ve velké části Prahy se zvýší daň z nemovitosti

Ve velké části Prahy se zvýší daň z obytných nemovitostí, v případě komerčních nemovitostí se zdvojnásobí na celém území metropole. Vyplývá to z úpravy vyhlášky pro výpočet daně, kterou schválili pražští zastupitelé. Městské části si mohly určit, zda daň u rezidenčních domů zvýší - z těch velkých tak učinily Praha 1, 3, 7, 8, 10, 11 a 12. 

před 55 minutami

Baseballisté v kvalifikaci o Tokio podruhé prohráli, s Itálií 1:5

Českým baseballistům se výrazně vzdálil přímý postup z evropsko-africké kvalifikace na olympijské hry v Tokiu 2020. V Boloni dnes podlehli domácí Itálii 1:5 a připsali si druhou porážku.

Potřebují teď vyhrát zbylé tři zápasy a doufat ve vyrovnanost ostatních utkání, aby měli teoretickou naději na prvenství v turnaji. Spíše ale ještě můžou bojovat o druhou pozici zajišťující účast v závěrečné jarní kvalifikaci na Tchaj-wanu.

Češi měli stejně jako při středeční prohře s Nizozemskem (1:4) více odpalů než soupeř, ale doběhli jen pro jeden bod. "Hity bohužel nepřišly v situaci, kdy jsme měli běžce ve skórovací pozici, abychom z toho udělali větší drámo. A oni důležitý odpal dali," řekl první metař Petr Čech, který měl tři odpaly ze čtyř startů.

Utkání rozjel Schneider dvoumetovým odpalem a Hejma s Červenkou ho dotlačili k prvnímu bodu zápasu. V dohrávce ale Italové hned srovnali a skóre otočili v dohrávce třetí směny. Nadhazovač Chroust dal metu zdarma, dalšího pálkaře trefil a hráč s čtyřletými zkušenostmi z MLB Colabello odpálil tříbodový homerun.

"Ten homerun byl rozhodující. Podle Radima (Chrousta) měl být strikeaut, ale rozhodčí to nefoukl. Nevymlouváme se na to a v podstatě jeden švih dal Italům pohodu do zbytku zápasu," řekl Petr Minařík, který vystřídal Chrousta v páté směně.

Pětatřicetiletý Minařík sice pátému bodu domácích nezabránil, ale jinak další útok zastavil. "Kdybych to nezvládl, tak by to bylo téměř neřešitelné. Takhle jsme ještě pořád zůstali v zápase a bojovali do poslední chvíle," řekl Minařík.

Na začátku šesté směny měli Češi po dvoumetové trefě Červenky šanci snížit, ale obrana Itálie si se složitou situací poradila dvojautem a zdramatizování nepřipustila. "Byť jsme se v útoku prosazovali, tak jsme to nezvrátili," řekl Minařík.

Zákrok večera předvedl ve středním zadním poli Hejma, který rybičkou chytil míč ze vzduchu a vysloužil si aplaus. Ještě lepší počin mohl poté přidat na pálce, ale při plných metách poslal míč do vzduchu a i poslední česká šance na body padla.

V pátek čeká baseballisty od 14:30 duel s Jihoafrickou republikou. V sobotu narazí na silné Izraelce, kteří mají dvě výhry a evropské šampiony Nizozemce porazili vysoko 8:1. V neděli Češi uzavřou své vystoupení v turnaji proti Španělsku.

Další zprávy