Nechte si zkontrolovat komín, předejdete neštěstí

Andrea Berniová
4. 9. 2012 10:29
Co se stane, když pravidelnou revizi komína zanedbáte? Může dojít k otravě či k požáru
Kominíka byste měli volat pravidelně
Kominíka byste měli volat pravidelně | Foto: Veronika Skálová

Pokud topíte pevnými palivy nebo plynem, měli byste si před zimou nechat zkontrolovat komín. Když komín zanedbáváte, riskujete otravu, ale také u vás kvůli špatnému stavu komína může vzniknout požár. Pravidelná revize je nezbytná. Když už silně cítíte kouř, anebo plyn, jste jen krůček od neštěstí.

Hrozí vám požár, anebo otrava

Problémem u pevných paliv je, že komín zanášejí dehtem a sazemi, které jsou hořlavé. Pokud komín nenecháte včas vyčistit, tyto odpady se nahromadí a mohou začít hořet. Co se stane pak? Komín popraská a váš dům může zachvátit požár. To se hrozí, obzvlášť pokud je komín ve špatném stavu. I když dehet a saze nezačnou hořet, mohou komín ucpat a dým se pak vrátí do domu. Jeho obyvatelům bude hrozit otrava oxidem uhelnatým.

Komín byste měli nechat vyčistit před topnou sezonou. Začněte tedy už shánět kominíka, můžete si ho s předstihem objednat. Je to rozhodně výhodné. Těsně před příchodem zimy bývají kominíci dost vytížení a nejspíš si jen tak čas nenajdou.

Revizi raději nezanedbávejte

Pokud topíte plynem, kontrola komína se vás také týká. Komín sice není zanášen dehtem a sazemi, ale i tak může dojít k jeho ucpání zvenčí. Hrozila by vám otrava stejně jako při topení pevnými palivy.

Komín byste si měli nechat prohlédnout alespoň jednou ročně, ať topíte čímkoli. Kominík posoudí jeho stav a to, zda je způsobilý pro provoz. Zkontroluje také jeho požární bezpečnost, případně ho vyčistí od nežádoucích produktů spalování či předmětů, které do něj mohly spadnout mimo topnou sezónu.

Od kominíka pak dostanete protokol o provedení kontroly, případně i o čištění komína. Nezanedbejte pravidelnou revizi, riskujete životy všech obyvatel domu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 38 minutami

Na některých místech v Česku se tvoří ledovka, silnice jsou sjízdné s opatrností

Dopravu na jihu Čech by dnes mohla na mnoha místech komplikovat ledovka. Namrzají především úseky vozovek, kde není možné používat sůl. ČTK to řekla dispečerka Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Miriam Matějková.

Se zvýšenou opatrností musejí stále počítat řidiči při cestách na severu Olomouckého kraje, na Šumpersku i Jesenicku platí především pro vyšší polohy. Ujetý, místy zledovatělý sníh krytý posypem leží na vozovkách, které silničáři ošetřují inertním materiálem, opatrnost je však nutná i na hlavních tazích kvůli mrznoucímu mrholení. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Také mokré nebo vlhké vozovky na Uherskohradišťsku a Vsetínsku mohou dnes ráno namrzat. Ve Zlínském kraji bylo dnes ráno většinou zataženo nebo skoro zataženo bez srážek. Na Vsetínsku se místy vyskytovaly sněhové přeháňky a tvořily mlhy. Teploty se v regionu pohybovaly od minus čtyř do plus jednoho stupně Celsia, foukal slabý vítr.

Silnice na Vysočině jsou dnes sjízdné s opatrností. K ránu začalo mrholit a teploty jsou pod nulou, vozovky mohou namrzat. 

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy