Nechte si zkontrolovat komín, předejdete neštěstí

Andrea Berniová
4. 9. 2012 10:29
Co se stane, když pravidelnou revizi komína zanedbáte? Může dojít k otravě či k požáru
Kominíka byste měli volat pravidelně
Kominíka byste měli volat pravidelně | Foto: Veronika Skálová

Pokud topíte pevnými palivy nebo plynem, měli byste si před zimou nechat zkontrolovat komín. Když komín zanedbáváte, riskujete otravu, ale také u vás kvůli špatnému stavu komína může vzniknout požár. Pravidelná revize je nezbytná. Když už silně cítíte kouř, anebo plyn, jste jen krůček od neštěstí.

Hrozí vám požár, anebo otrava

Problémem u pevných paliv je, že komín zanášejí dehtem a sazemi, které jsou hořlavé. Pokud komín nenecháte včas vyčistit, tyto odpady se nahromadí a mohou začít hořet. Co se stane pak? Komín popraská a váš dům může zachvátit požár. To se hrozí, obzvlášť pokud je komín ve špatném stavu. I když dehet a saze nezačnou hořet, mohou komín ucpat a dým se pak vrátí do domu. Jeho obyvatelům bude hrozit otrava oxidem uhelnatým.

Komín byste měli nechat vyčistit před topnou sezonou. Začněte tedy už shánět kominíka, můžete si ho s předstihem objednat. Je to rozhodně výhodné. Těsně před příchodem zimy bývají kominíci dost vytížení a nejspíš si jen tak čas nenajdou.

Revizi raději nezanedbávejte

Pokud topíte plynem, kontrola komína se vás také týká. Komín sice není zanášen dehtem a sazemi, ale i tak může dojít k jeho ucpání zvenčí. Hrozila by vám otrava stejně jako při topení pevnými palivy.

Komín byste si měli nechat prohlédnout alespoň jednou ročně, ať topíte čímkoli. Kominík posoudí jeho stav a to, zda je způsobilý pro provoz. Zkontroluje také jeho požární bezpečnost, případně ho vyčistí od nežádoucích produktů spalování či předmětů, které do něj mohly spadnout mimo topnou sezónu.

Od kominíka pak dostanete protokol o provedení kontroly, případně i o čištění komína. Nezanedbejte pravidelnou revizi, riskujete životy všech obyvatel domu.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští zastupitelé schválili rozpočet, opozice ho kritizovala

Praha bude příští rok hospodařit s příjmy 60,7 miliardy a výdaji 81,6 miliardy korun. Rozdíl město dorovná například z peněz, které získá od státu. Na investice je vyčleněno 16,8 miliardy, což je o něco méně než pro letošní rok. Proti loňsku vzrostou o asi 5,5 miliardy korun běžné výdaje na 64,8 miliardy. Rozpočet dnes po mnohahodinové diskusi schválili pražští zastupitelé. Rozpočet kritizovala opozice, které vadí mimo jiné výše běžných výdajů.

Na konci loňského roku schválili zastupitelé na letošek rozpočet s příjmy 59,175 miliardy a výdaji 77,569 miliardy Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy