Korek, kůže či dřevo? Přírodní podlahy se proměňují

Andrea Berniová
6. 9. 2013 16:30
Korková či dřevěná podlaha, marmoleum a podlaha z kůže. Přírodní materiály jsou oblíbené
Kožená podlaha je přírodní a ekologická
Kožená podlaha je přírodní a ekologická | Foto: Aktuálně.cz

Při výběru nové podlahy je potřeba kromě jejího vzhledu a designu přemýšlet i o jejích vlastnostech, výhodách a nevýhodách. Výrobci a prodejci nabízejí mnoho typů podlah z různých materiálů. Kromě syntetiky to mohou být i podlahy z přírodních materiálů.

Korková podlaha výborně izoluje

Mezi přírodní podlahy patří například ta korková. Její nespornou výhodou jsou velmi dobré tepelně izolační vlastnosti a také výborná akustická izolace. Plovoucí korková podlaha je pružná, nabízí odolnost a tvarovou stálost. Výhodou je také snadná údržba i opravitelnost a poměrně nízká cena.

Korková podlaha nemusí být jen plovoucí. Vyrábějí se korkové lepené dlaždice či dřevěné podlahy s vloženým korkem.

Korek, to je vlastně kůra stromu - korkového dubu. Stromy ale nejsou ničeny.  Rostou dále, i když se jim kůra odebírá, mají dobrou schopnost regenerace. Korková podlaha je tak šetrná k životnímu prostředí.

Při výrobě podlah se korek lisuje a po pokládce je zafixován ještě lakem či olejem. Pokládka je rychlá a korková podlaha je navíc vhodná i pro podlahové vytápění.

Z čeho se skládá marmoleum?

Kromě korkové podlahy se mezi ty z přírodních materiálů řadí i marmoleum. Tato podlaha se skládá z obnovitelných surovin, tedy z lněného oleje, pryskyřice, dřevité moučky, vápence a přírodních pigmentů. Pod vrchní vrstvou podlahy vyrobené z této směsi se nachází ještě dřevovláknitá deska s korkovou vrstvou.

Marmoleum se vyrábí ve formě lamel a čtverců různých barev. Díky kvalitním přírodním pigmentům je zajištěna barevná stálost podlahy. Výhodou je i odolnost proti otěru, snadná údržba, dobrá izolace, měkký došlap, pružnost a pocit, tepla, který podlaha zajišťuje. Marmoleum se hodí i do interiérů obývaných alergiky a astmatiky.

Zkuste podlahu ze dřeva či z kůže

Klasikou mezi podlahami z přírodních materiálů je dřevěná podlaha. Kromě přírodního vzhledu nabízí také dlouhou životnost, snadnou údržbu, akustickou izolaci a elasticitu. Nevýhodou je ale cena. Dřevěná podlaha bývá oproti jiným podlahovým krytinám dražší.

Na výběr jsou prkna z různých typů dřevin v odlišných barevných odstínech. Oblíbené jsou různé druhy dubů, ale sehnat se dá například i americký ořech, kanadský javor, třešeň či jasan.

Méně obvyklým typem přírodní podlahy je kožená podlaha. Vyrábí se z recyklované kůže. Povrchová úprava se pak provádí pomocí oleje e tvrdých vosků. Mezi vlastnosti kožené podlahy patří pevnost, pružnost, dlouhá životnost a také snadná údržba. Podlaha je příjemná na dotek.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Babiš se má podle soudu omluvit za své výroky senátorovi Wagenknechtovi

Premiér Andrej Babiš (ANO) se má omluvit senátorovi Lukáši Wagenknechtovi (za Piráty) za výroky, že je psychopat, udavač a připravil ČR o 800 milionů korun, rozhodl v pátek Okresní soud Praha-západ. Wagenknecht, který byl náměstkem, když Babiš vedl ministerstvo financí, to uvedl na twitteru. Premiér si za svými výroky stojí a plánuje se odvolat, sdělil ČTK v textové zprávě.

Soud vyhověl žalobě na ochranu osobnosti, Babiš je povinen písemnou omluvu zaslat do tří dnů poté, co rozsudek nabude právní moci, uvedl Wagenknecht. Jeho asistentka Karolína Žďárská řekla ČTK, že písemné vyhotovení rozsudku by mělo být k dispozici do dvou týdnů. "Zatím nemáme písemné vyhotovení, takže neznáme argumenty soudu, ale za svými výroky si stojím, budu se odvolávat," reagoval Babiš.

Wagenknecht byl prvním náměstkem ministra financí od února 2014 do června 2015, kdy ho Babiš odvolal podle pozdějšího Wagenknechtova vyjádření bez udání důvodu. Wagenknecht se před tím dostal do sporu s tehdejší ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO), když jeho auditorský tým našel chyby v tendru na monitorovací systém evropských fondů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy