Chcete novou podlahu? Máte z čeho vybírat

Andrea Berniová
17. 8. 2012 7:33
Má být odolná a dobře izolovat? Chcete raději přírodní, anebo syntetickou? A jak má vypadat?

Uvažujete o nové podlaze a nevíte, jaký typ vybrat? Důležité je zvážit, co od ní očekáváte a také jak by měla vypadat, aby korespondovala se zařízením vašeho interiéru. Musí dobře tepelně a akusticky izolovat? Má být odolná?  Chcete podlahu z přírodních, anebo syntetických materiálů? Mezi ty přírodní se řadí například dřevěná podlaha, také marmoleum, korková nebo kožená podlaha. A jaké jsou jejich výhody? Pokud se zajímáte o životní prostředí, oceníte právě to, že jsou vyrobené z přírodních materiálů, které se posléze snáze rozloží.

Podlaha může být i z korku, nebo z kůže

Marmoleum se skládá z lněného oleje, dřevité nebo korkové moučky, také z vápence, pryskyřice a juty. Pro vytváření různých barevných variací se používají přírodní pigmenty. Jde o pevnou a odolnou podlahu. Když doslouží, může se rozložit na kompostu nebo spálit, aniž by zatížila životní prostředí.

Můžete mít podlahu z recyklované kůže, která je samozřejmě zcela přírodní. Výhodou je i její zvuková a tepelná izolace. Korková podlaha také velmi dobře izoluje a opět se jedná pouze o přírodní materiál. Korek, jak ho známe, to je vlastně kůra z korkového dubu, jejíž získávání ale tomuto stromu neškodí.

Lino, nebo laminát?

Co se týče syntetických podlah, můžete mít třeba laminátovou podlahu, anebo také linoleum. Laminátové podlahy dokážou svým vzhledem napodobit dřevo, dokonce mívají i prohlubně a póry. Linoleum možná považujete za nepříliš vkusný materiál minulé éry. Dnes ale může také připomínat dřevěnou podlahu. Navíc je odolné, levné, dobře se udržuje a zvládne vysokou zátěž. Můžete mít i keramickou dlažbu. Ta ale bývá v zimě nepříjemně studená - pokud tedy nemáte podlahové topení.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy