Podlahové topení váš interiér vyhřeje rovnoměrně

Andrea Berniová
6. 9. 2012 8:48
Přemýšlíte o podlahovém vytápění? Přináší mnoho výhod. Prach se tolik nevíří a keramická dlažba není nepříjemně studená

Chladnější dny se pomalu blíží. Jak doma topíte? Máte radiátory? Ty dokážou interiér obstojně vytopit, ale oproti některým jiným způsobům vytápění nejsou příliš efektivní. Navíc kvůli nim vzduch cirkuluje a víří se prach. Tím vzniká prostředí nepříliš příznivé pro alergiky.

Pokud navíc máte v některých místnostech keramickou dlažbu, radiátor ji nejspíš nevyhřeje a bývá tak po celou zimu nepříjemně studená - bez bačkor či ponožek se neobjedete. Co třeba zkusit podlahové topení? Vytopí místnost rovnoměrně po celé ploše podlahy a dlažba už nikdy nebude studená. Naopak, chození po ní bude příjemné i bez bačkor.

Rozhodněte se ještě před stavbou

Instalace podlahového topení ale není snadná. Musí být navíc precizně provedená, proto ji raději svěřte do rukou odborníkům. Ideální je, když si instalaci podlahového topení naplánujete už před stavbou domu.

Pokud jste se o něj začali zajímat později, můžete si ho nechat zabudovat dodatečně. Bude to ale složitější.

Můžete se vzdát radiátorů

Tento typ vytápění zvládne vyhřát třeba i dřevěnou podlahu. Na keramické dlažbě je ale jeho účinek více znát. Podlaha by měla být ze spodní strany dobře tepelně izolovaná. Jinak bude teplo, které si platíte, zbytečně unikat i do okolní půdy.

Oproti radiátorům pracuje podlahové topení s nižšími teplotami. Vzduch se tedy tolik nevysušuje. Podlahové topení můžete kombinovat s radiátory, ale také je možné se jich úplně zbavit.

Pokud máte pocit, že radiátory by váš interiér jen hyzdily, je pro vás podlahové topení správnou volbou. Najednou budete spokojeně relaxovat klidně i na podlaze. Bude vás příjemně a přiměřeně hřát.

 

Právě se děje

před 3 minutami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při útoku na armádní základnu v Nigeru zahynulo až 70 vojáků

Při úterním útoku ozbrojenců na armádní pozici na západě Nigeru přišlo o život až 70 vojáků. Oznámily to ve středu agentury EFE a Reuters. Útočníci přišli podle EFE o 50 lidí. Jak velká celkem byla skupina útočníků a jaké měla cíle, ale zatím není jasné. V minulosti se k útoku na stejném místě přihlásila organizace Islámský stát (IS).

Armáda oznámila, že cílem útoku byl post v oblasti Inates, která leží v blízkosti maliské hranice. Útok byl nakonec odražen, ale na místo musely být přizvány posily. 

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy