Marmoleum, to je odolná podlaha z přírodních materiálů

Andrea Berniová
14. 9. 2012 10:48
Tento typ podlahové krytiny je čiště přírodní - neobsahuje žádné chemikálie. Navíc neumožňuje množení bakterií

Vybíráte novou podlahu? Máte spoustu možností. Můžete mít dlažbu, linoleum či koberec. Pokud ale máte raději přírodní materiály, je tu pro vás dřevěná podlaha, také korková či kožená.

A co byste řekli na marmoleum? Jde o podlahu, která se skládá z dřevité nebo korkové moučky, lněného oleje, juty, pryskyřice, vápence a přírodních pigmentů. Představu přírodní podlahy tak splňuje dokonale. Neobsahuje žádné chemikálie a hodí se pro citlivé jedince a pro alergiky.

Poskládejte si barevnou mozaiku

Díky přírodním pigmentům může marmoleum nabídnout syté a stálé barvy. Nemusíte mít navíc jen jednobarevnou podlahu. Koupíte totiž i jednotlivé čtverce o různých barvách. Ty si můžete poskládat do zajímavé mozaiky a být tak opravdu originální.

Výhodou marmolea je jeho dlouhá životnost a zároveň snadná a ekologická likvidace. Když se ho budete chtít zbavit, můžete ho spálit. Klidně ho ale nechte rozložit na kompostu.

Jak se marmoleum udržuje?

Marmoleum je antistatické a na jeho povrchu se nemnoží bakterie. Také nestudí jako keramická dlažba. Pokud chcete, aby podlaha především dobře akusticky izolovala, můžete si koupit speciální druh marmolea, který dokáže hluk lépe tlumit.

A jak se marmoleum udržuje? Nejlepší je pro něj suchá údržba, ale občas můžete použít třeba vlhký mop. Pod marmoleum můžete instalovat podlahové vytápění.

Marmoleum je odolné, nevadí mu zatížení nábytkem. Při mechanickém poškození se většinou dá poměrně snadno opravit. Hodí se do bytů i kanceláří. Příprava podkladu pro tento typ podlahy je ale poněkud náročná, a tak vás její položení může stát víc, než by tomu bylo třeba u laminátové podlahy.


 

 

Právě se děje

před 5 minutami

V Polsku hořelo 40 domů a hospodářských budov, devět lidí skončilo v nemocnici

Polské úřady vyšetřují příčiny požáru, který v sobotu večer zasáhl na 40 budov ve vesnici Nowa Biala na jihu Polska. Hořet začalo kolem šesté hodiny večer a oheň se rychle rozšířil, celkem zasáhl 21 domů a 23 hospodářských budov, píše server TVN24. Bojovalo s ním kolem 100 hasičských jednotek. Devět lidí skončilo v nemocnici. Podle úřadů uhynul zatím neupřesněný počet hospodářských zvířat.

Požár se podle serveru TVN25 rychle rozšířil, jelikož budovy ve vsi jsou blízko sebe a některé jsou dřevěné. "V současné době je požár už uhašen," uvedl dnes zpravodajský portál TVN24, podle nějž policie zasažená místa uzavřela a přístup mají pouze vyšetřovatelé a zástupci úřadů. Ty zatím nechtějí spekulovat o možných příčinách požáru. Vyšetřovatelé se k nim vyjádří po inspekci místa, což může trvat i několik dní, sdělil policejní mluvčí Sebastian Gleń.

Ztráty jsou obrovské, reagovala na požár starostka obce Krystyna Wenglarzová, podle níž ostatní lidé nabízejí postiženým rodinám nocleh a jídlo. Premiér Mateusz Morawiecki, který vesnici dnes navštívil, slíbil okamžitou pomoc i podporu při rekonstrukci shořelých anebo poškozených stavení.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Biker Stošek si na ME v maratonu vyjel bronz

Martin Stošek získal bronzovou medaili na mistrovství Evropy v maratonu horských kol ve švýcarském Evoléne. V závodu na 78 km s převýšením 3900 metrů ho porazili jen Němec Andreas Seewald a Ital Samuele Porro, který skončil druhý na třetím šampionátu za sebou.

Stošek výrazně vylepšil 18. příčku z roku 2019 a navázal na pět let starý bronz Kristiána Hynka, který dnes dojel v 41 letech sedmý. Na vítězného Seewalda ztratil Stošek téměř osm minut, za Porrem zaostal o čtyři minuty.

Závod žen na 70 km vyhrála Španělka Natalia Fischerová.

Příští rok se maratonský evropský šampionát uskuteční v Jablonném v Podještědí, kam se vrátí po deseti letech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy