Jakou péči potřebuje váš trávník před zimou?

Andrea Berniová
13. 11. 2012 16:08
Nezapomínejte se o trávník starat i na podzim. Zbavte ho plevele a také spadaného listí
Starejte se o trávník i na podzim
Starejte se o trávník i na podzim | Foto: CPA Eduard Erben

Nezapomínejte pečovat o svůj trávník. I na podzim potřebuje vaši pozornost. Co tedy dělat s trávníkem, než přijde zima a pokryje ho sněhem?

Na podzim můžete založit nový trávník, ale i ten, který máte už od jara, vyžaduje péči. Měli byste ho zregenerovat a připravit na zimu. Trávník potřebuje provzdušnit, důležitá je tedy vertikutace. Nejprve trávu posekejte a pak pomocí vertikutátoru tedy trávník provzdušněte, pomůžete mu tak ale i od plevelů a mechu.

Zbavte se plevele co nejdříve

Likvidaci plevele věnujte více pozornosti. Různé rostlinky, které nemají v trávníku co dělat, odebírají travám vodu, živiny i světlo. Pokud váš trávník stále nevypadá tak zdravě, jak byste si přáli, je možná na vině právě plevel. A jak se ho zbavit? Pomohou herbicidy. Tyto prostředky mohou zničit jen nadzemní část rostliny, anebo i její kořínek. Herbicidy jsou vhodné právě pro odstraňování plevele z trávníku. Ze záhonů můžete jednotlivé nevítané rostlinky vytrhat, mezi stébly trávy už to není tak jednoduché. A jaké druhy plevele jsou nejčastější? Například sedmikráska a jitrocel.

Pokryjte trávou i holá místa

Pokud je váš trávník na některých místech poničen a hyzdí ho ostrůvky hlíny, dosejte na holá místa travní směs, kterou jste použili při zakládání trávníku. Lysiny tak rychleji zarostou a vy se opět budete moci kochat pohledem na jednolitou, dokonale zelenou plochu trávníku.

Nezapomínejte z trávníku odstraňovat listí, jinak by mohlo tlít. Listí můžete shrabat, anebo si usnadnit práci díky zahradnímu vysavači. V listopadu také trávník naposledy před zimou posekejte. Pokud chcete mít krásný trávník i příští rok, nepodceňte péči o něj.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 39 minutami

Rath v létě podal ústavní stížnost, soud o ní rozhodne spolu s podnětem Mladého

Bývalý středočeský hejtman za ČSSD David Rath podal v létě ústavní stížnost proti verdiktu v první větvi korupční kauzy. Ústavní soud ji bude řešit společně s podnětem dalšího aktéra téže kauzy, manažera Tomáše Mladého. Konečné rozhodnutí o stížnostech zatím nepadlo, uvedla mluvčí soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková.

Soudcem zpravodajem, který připraví rozhodnutí, bude Vladimír Sládeček. Důvodem pro spojené řízení je věcná souvislost obou podnětů. "Stěžovatelé brojí proti totožným rozhodnutím obecných soudů, která byla vydána v řízení, jehož byli oba účastníky. Na základě tohoto zjištění, z důvodu hospodárnosti a efektivity, Ústavní soud spojil ve výroku uvedené věci ke společnému řízení," stojí v usnesení.

Rozsudek v první větvi korupční kauzy kolem Ratha letos potvrdil Nejvyšší soud, když odmítl všechna dovolání. Odsouzení včetně Ratha v nich vznesli desítky různých námitek, avšak neuspěli. "Trestná činnost spáchaná obviněnými byla činností sofistikovanou, kdy se navenek průběh obou veřejných zakázek jevil jako souladný se zákonem o veřejných zakázkách," rozhodl Nejvyšší soud.

Zdroj: ČTK
Další zprávy