Zahradu v listopadu pomalu připravujte na zimu

Andrea Berniová
29. 10. 2012 16:51
I v listopadu je potřeba se o zahradu starat. Co ještě můžete vysazovat?
Co se zahradou v listopadu?
Co se zahradou v listopadu? | Foto: Thinkstock

V říjnu jste vysazovali listnatý živý plot, okrasné dřeviny, ovocné stromy či cibuloviny. Užívali jste si posledních kvetoucích rostlin. Nyní ještě mohou vaši zahradu zdobit chryzantémy či vřes. Sklidili jste zimní odrůdy jablek a hrušek, také kořenovou zeleninu a mohli jste si založit skalku. Začali jste bojovat se spadaným listím - třeba pomocí vysavače na listí, který může listí odfouknout ze záhonů, vysát z trávníku a dokonce rozdrtit.

Vysazujte česnek i růže

Nyní odstraňte seschlé plody z ovocných stromů. Spadaného listí se budete muset zbavovat i v listopadu. Listnaté stromy zářící podzimními barvami ale mohou vaši zahradu také zdobit. Stále můžete vysazovat stromy a keře - stálezelené listnaté i jehličnaté.

Jehličnany nezapomeňte důkladně zalít - ještě než přijdou mrazy. Můžete také vysadit růže a česnek, ale také pokračovat ve vysazování cibulovin.

Angrešt a rybíz, ale i vinnou révu a další ovocné keře dostatečně pohnojte. V listopadu stále ještě můžete vysazovat ovocné dřeviny.

Nezapomeňte přikrýt záhony

Je potřeba zahradu zazimovat. Záhony a především náročnější rostliny přikryjte chvojím. Stále zahradu zbavujte plevele. Nechte zazimovat bazén či zahradní jezírko, nebo se toho ujměte sami.

Vyčistěte a ukliďte zahradní nářadí, ale ještě před tím zastřihněte živý plot. Půdu na prázdných záhonech nezapomeňte zrýt, na těch osázených ji nakypřete. Trávník před zimou ještě naposledy posekejte.

Pokud máte na balkoně či na terase letničky v truhlících, vyberte pro ně méně chladné místo. Sklizené plody ovocných stromů správně uskladněte a pravidelně je kontrolujte. Ty hnijící okamžitě likvidujte.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Havlíčková je juniorskou vicemistryní světa v běhu do vrchu

Barbora Havlíčková se stala juniorskou vicemistryní světa v běhu do vrchu. Devatenáctiletá běžkyně na lyžích ve svém doplňkovém sportu na šampionátu v Argentině nestačila jen na Angelu Matteviovou z Itálie a přidala další cenný kov k evropskému juniorskému zlatu z červencového šampionátu v Zermattu.

Havlíčková běžela závod jen z lyžařské přípravy, přesto v deštivé Argentině uspěla na zhruba sedm a půl kilometru dlouhé trati, která byla těsně před závodem upravena. Zmizel z ní nebezpečný přeběh přes řeku.

S italskou rivalkou si prohodily pořadí z kontinentálního mistrovství, kde rovněž obsadily první a druhé místo. Ve Švýcarsku vyhrála s náskokem 51 sekund česká reprezentantka, tentokrát byla o 44 sekund rychlejší Italka. Na stříbrné pozici byla ale Havlíčková bezpečně.

Úspěch mladých českých závodnic podtrhla čtvrtým místem Alena Matějáková, kterou dělilo jen pět sekund od bronzové Francouzky Jade Rodriguezové. Další dvě Češky Anežka Ševčíková a Gabriela Veigertová skončily na začátku třetí desítky. Mezi juniory byl Benjamin Vrbovský patnáctý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy