Zahradu v listopadu pomalu připravujte na zimu

Andrea Berniová
29. 10. 2012 16:51
I v listopadu je potřeba se o zahradu starat. Co ještě můžete vysazovat?
Co se zahradou v listopadu?
Co se zahradou v listopadu? | Foto: Thinkstock

V říjnu jste vysazovali listnatý živý plot, okrasné dřeviny, ovocné stromy či cibuloviny. Užívali jste si posledních kvetoucích rostlin. Nyní ještě mohou vaši zahradu zdobit chryzantémy či vřes. Sklidili jste zimní odrůdy jablek a hrušek, také kořenovou zeleninu a mohli jste si založit skalku. Začali jste bojovat se spadaným listím - třeba pomocí vysavače na listí, který může listí odfouknout ze záhonů, vysát z trávníku a dokonce rozdrtit.

Vysazujte česnek i růže

Nyní odstraňte seschlé plody z ovocných stromů. Spadaného listí se budete muset zbavovat i v listopadu. Listnaté stromy zářící podzimními barvami ale mohou vaši zahradu také zdobit. Stále můžete vysazovat stromy a keře - stálezelené listnaté i jehličnaté.

Jehličnany nezapomeňte důkladně zalít - ještě než přijdou mrazy. Můžete také vysadit růže a česnek, ale také pokračovat ve vysazování cibulovin.

Angrešt a rybíz, ale i vinnou révu a další ovocné keře dostatečně pohnojte. V listopadu stále ještě můžete vysazovat ovocné dřeviny.

Nezapomeňte přikrýt záhony

Je potřeba zahradu zazimovat. Záhony a především náročnější rostliny přikryjte chvojím. Stále zahradu zbavujte plevele. Nechte zazimovat bazén či zahradní jezírko, nebo se toho ujměte sami.

Vyčistěte a ukliďte zahradní nářadí, ale ještě před tím zastřihněte živý plot. Půdu na prázdných záhonech nezapomeňte zrýt, na těch osázených ji nakypřete. Trávník před zimou ještě naposledy posekejte.

Pokud máte na balkoně či na terase letničky v truhlících, vyberte pro ně méně chladné místo. Sklizené plody ovocných stromů správně uskladněte a pravidelně je kontrolujte. Ty hnijící okamžitě likvidujte.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy