Jak zabránit rosení oken? Pomůže i větrání

Andrea Berniová
18. 4. 2013 17:00
Pokud jsou okenní skla stále pokryta kapičkami vody, je potřeba zasáhnout dřív
Rosení oken může mít několik příčin
Rosení oken může mít několik příčin | Foto: Isifa/Thinkstock

Co dělat, když jsou okna v domě či bytě neustále orosená? Voda z nich pak stéká na parapet a někdy i na zem, zeď může navlhnout. Pokud se rosí střešní okna, mohou být na podlaze doslova louže, když z nich voda steče.

Vnitřní část dřevěných rámů oken může být vlhkostí poničena. Velkou hrozbou jsou zde také plísně. Škodí lidskému zdraví, je těžké se jich zbavit a v teplém a vlhkém prostředí se jim obzvlášť daří.

Na všech typech oken

Není pravidlem, že se rosí jen nová plastová okna, která příliš těsní. I starší okna mohou být pokryta kapičkami vody. Voda se sráží především v místnostech s vysokou vlhkostí.

Okno v koupelně či v kuchyni se může rosit pravidelně. Nejčastěji se okna rosí v zimě, protože okenní skla jsou kvůli mrazivému vzduchu studená. Vlhkost se na nich pak sráží snáze.

Zkuste větrání či mikroventilaci

Nejúčinnějším opatřením proti rosení oken je časté a důkladné větrání. Do místností se dostane čerstvý vzduch a tím se vlhkost v ovzduší sníží.

Na větrání by se nemělo zapomínat u nových plastových oken, která těsní až moc. Sice díky nim neuniká z interiéru teplo, ale nedochází k výměně vzduchu s okolím. Právě větrání by mělo pomoci.

Některé typy plastových oken umožňují takzvanou mikroventilaci, kdy je do místnosti vpouštěno jen velmi malé množství vzduchu, protože mezi křídlem okna a rámem vznikne jen několikamilimetrová mezera.

U starších oken, která tuto možnost nenabízejí, je stále nejúčinnějším opatřením pravidelné větrání.

Roztáhnout závěsy

Příčinou rosení oken mohou být také vnitřní žaluzie či závěsy. Kvůli nim po skle okna totiž neproudí vzduch. Je proto lepší žaluzie přes den alespoň částečně vytáhnout a závěsy roztahovat.

Pokud se okno rosí jen v meziskelním prostoru, jde pravděpodobně o nekvalitní okno, které není dostatečně utěsněno.

S vlhkostí v interiéru a tím i s rosením oken pomohou také odvlhčovače. Ty je potřeba umístit do pokojů, ve kterých se okna rosí nejvíce.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Britský princ Harry řekl, že je smutný, že musel vzdát svých královských povinností. Královně a lidem chtěl prý sloužit dál

35letý Harry to uvedl v projevu před zástupci své charitativní organizace na podporu lesothských dětí Sentebale Harry podle agentury Reuters řekl, že konečný výsledek není tím, co zamýšlel, jinak to podle něj však nebylo možné. 

Buckinghamský palác v sobotu oznámil, že princ Harry a jeho choť Meghan už nebudou disponovat titulem královská výsost, nebudou plnit pracovní povinnosti plynoucí z příslušnosti ke královské rodině a nebudou placeni z veřejných prostředků.

"Doufám, že snadněji pochopíte, k čemu jsme dospěli, že si nechám odstup od všeho, co jsem znal, abych učinil krok směrem k tomu, co bude doufám pokojnější život," prohlásil Harry. S manželkou Meghan předtím oznámili, že chtějí své povinnosti omezit, finančně se osamostatnit a žít střídavě v Británii a Severní Americe.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Miliardář Skala prodal budovu Albatrosu na Národní třídě, píše list

Bývalý Dům dětské knihy a sídlo nakladatelství Albatros na rohu Národní třídy a ulice Na Perštýně v Praze koupil od realitního magnáta Václava Skaly byznysmen Daniel Farnbauer. Uvedl to v pondělí deník E15. Albatros v minulých letech prodělal rozsáhlou rekonstrukci, která skončila loni na podzim. Osm z deseti podlaží si podle deníku následně pronajala coworkingová společnost Spaces.

Skala vlastnil Albatros jako fyzická osoba, nikoli přes svou Pražskou správu nemovitostí (PSN). Farnbauer budovu kupuje prostřednictvím firmy Real Estate Albatros. Ani jedna ze stran se k prodeji či výši transakce nevyjádřila.

Budova Albatrosu byla postavena ve druhé polovině 60. let minulého století podle návrhu architektů Stanislava France, Luďka Hanfa a Jana Nováčka. První větší renovaci zažila v 90. letech. Poté v budově sídlila Česká spořitelna, která ji prodala Skalovi v roce 2008.

Zdroj: ČTK
Další zprávy