Střešní okna do podkroví zkrátka patří

Andrea Berniová
7. 12. 2012 10:03
Právě i střešní okna vnášejí do podkrovních prostor příjemnou a výjimečnou atmosféru
Poznejte výhody střešních oken
Poznejte výhody střešních oken | Foto: Ondřej Besperát

Budete stavět dům se šikmou střechou? Nezapomeňte do plánů zahrnout také střešní okna. Klasická okna ve štítu domu totiž často nezvládnou zásobovat podkrovní místnosti dostatkem světla. Navíc právě střešní okna dodávají podkroví neopakovatelnou atmosféru.

Můžete mít střešní okna ze dřeva, ale i z polyuretanu. Ta dřevěná vypadají přírodně a jsou pevná, ale vyžadují více péče.

Okna můžete ovládat na dálku

Možná oceníte automatické ovládání oken. To se hodí, pokud jsou okna vysoko a pohodlně na ně nedosáhnete. Můžete jejich otevírání a zavírání řídit dálkovým ovladačem. Je také možné nastavit čas, kdy se mají okna otevřít sama - třeba aby se v domě větralo, zatímco jste v práci.

Deště se bát nemusíte, pokud budou vaše střešní okna vybavena dešťovým senzorem. Díky němu se okno samo zavře, když začne pršet.

Nezapomeňte na rolety

Bojíte se, že se do vašich oken bude opírat slunce? Pořiďte si rolety do středních oken. Seženete různé jejich typy - od látkových až po bambusové. Můžete mít rolety na dálkové ovládání - jejich polohu tak ovlivníte jen stiskem tlačítka.

Firmu, která vám střešní okna dodá a zabuduje, vybírejte pečlivě. Poptejte se vašich známých na jejich zkušenosti s firmami v okolí. Obzvlášť u podezřele levných nabídek buďte obezřetní.

Nekvalitní střešní okna nebo jejich nepříliš pečlivé zabudování může přinést nevítané následky. Okny by mohlo protahovat a za topení tak zaplatíte mnohem víc, než byste museli. Nepříjemné je také možní zatékání. Vybíravost se tak v tomto případě vyplatí.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Podle izraelské armády byly z Pásma Gazy na Izrael odpáleny rakety

Z palestinského Pásma Gazy bylo do Izraele dnes ráno odpáleno mnoho raket. Podle agentury Reuters to oznámila izraelská armáda s tím, že očekává několikadenní střety. Nejnovější napětí přichází poté, co Izrael v Gaze zabil vysoce postaveného člena militantní skupiny Islámský džihád. Podle listu The Times of Israel proti raketám z Gazy zasáhla izraelská protivzdušná obrana. V Tel Avivu mezitím zazněly varovné sirény.

Podle Reuters nejsou zprávy o žádných zraněných. Izraelská policie ale preventivně uzavřela silnice v blízkosti Pásma Gazy. Mezinárodní Ben Gurionovo letiště oznámilo, že provoz omezovat nebude. Podle The Times of Israel ale byly dnes na pokyn armády uzavřeny školy mezi hranicí s Gazou a Tel Avivem.

Aktualizováno před 56 minutami

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Portlík

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík. Na regionálním sněmu pro něj hlasovalo všech 68 přítomných delegátů. Portlík byl jediným kandidátem a nominovalo jej 12 z 15 oblastních sdružení. Poprvé se stal předsedou pražských občanských demokratů v listopadu 2017, kdy ve funkci nahradil bývalého místostarostu Prahy 10 Filipa Humplíka. Delegáti dnes rovněž zvolili prvního místopředsedu a trojici místopředsedů.

"Vám slibuji dva roky zábavy a oponentům dva roky úzkosti," řekl Portlík po volbě. Ke zvolení mu pogratuloval předseda ODS Petr Fiala. Připomněl, že Portlík říkal, že pražská ODS je jednotná a konsolidovaná. "Ale že takto, to jsem netušil," řekl k volebnímu výsledku Fiala.

Další zprávy