Co s vlhkými zdmi? Musíte najít příčinu vlhkosti

Andrea Berniová
18. 9. 2012 5:31
Pokud máte vlhké zdivo, může se u vás objevit plíseň. Jak tomu předejít?
Jak to vypadá s půdní vlhkostí v ČR?
Jak to vypadá s půdní vlhkostí v ČR? | Foto: Český hydrometeorologický ústav

Máte doma vlhké zdi? Pak zbystřete. Chybí už jen krůček k tomu, aby se u vás objevila plíseň, která škodí zdraví a je nebezpečná především pro alergiky a astmatiky.

Mohou vám pomoci pohlcovače vlhkosti. Jde o speciální malé nádoby, které do sebe dokážou vtáhnout vlhkost z okolí. Jejich účinnost si můžete ověřit pouhým pohledem - brzy se v nich začne shromažďovat voda, kterou posbíraly ze vzduchu. Pohlcovače mohou snižovat vlhkost v interiéru. Je ale potřeba hledat její příčinu.

Nemáte nová plastová okna?

Možná jste v poslední době vyměňovali okna. Nová plastová okna sice velmi dobře těsní, ale umožňují téměř nulovou cirkulaci vzduchu. Proto se v interiéru drží vlhkost.

Zkuste tedy více větrat, nechávejte okna alespoň část dne pootevřená, anebo vždy ráno krátce, ale důkladně vyvětrejte celý dům či byt. Pokud se okna přestanou rosit a zdi nebudou tolik vlhké, pravděpodobně máte vyhráno. Je ale potřeba větrat pravidelně.

Možná za to mohou okapy

Když zjistíte, že za vlhké fleky na zdech nemůže nedostatečné větrání, je potřeba hledat příčinu jinde. Jsou v pořádku vaše okapy? Pokud jsou ve špatném stavu a nedokážou plnit svou funkci, tedy odvádění vody ze střechy, je možné, že se při dešti veškerá voda, která ze střechy stéká, dostává na fasádu. Časem tento problém pocítíte i v interiéru. Proto okapy zkontrolujte a případně je vyměňte.

Proti vlhkosti z okolí pomůže hydroizolace

Vypadá to, že problém není v oknech ani v okapech? Pak je možné, že se k vám vlhkost dostává zvenčí, třeba z půdy. Tady pomůže hydroizolace. Ta ochrání obvodové zdivo před vlhkostí. Půjde sice o poněkud náročnější řešení než je výměna okapu, ale konečně budete mít doma sucho.

 

 

Právě se děje

před 6 minutami

Česko podepíše smlouvu s USA o dodání dvanácti vrtulníků do konce roku, oznámil Metnar

Ministerstvo obrany definitivně schválilo nákup 12 vrtulníků ze Spojených států v celkové ceně 14,6 miliardy korun bez DPH. Smlouvu chce uzavřít do konce roku. Resort o tom v úterý informoval vládu, řekl po zasedání kabinetu ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Všechny stroje by pak měla česká armáda dostat v roce 2023.

Metnar uvedl, že obrana dala při nákupu přednost nejbezpečnějšímu a nejtransparentnějšímu druhu zakázky, tedy na úrovni vlád. Česko díky tomu získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper za cenu, za kterou by je kupovala americká armáda. "Nové vrtulníky armáda nutně potřebuje, potřebujeme nahradit současné Mi-24, které jsou na hraně životnosti. A potřebujeme se odvázat od závislosti na ruské provenienci," řekl Metnar.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Vzniká nová španělská vláda. Sánchezovi socialisté se dohodli s levicí

Španělští vládní socialisté se předběžně dohodli na koaliční vládě s druhou nejsilnější levicovou aliancí Unidas Podemos. Lídři těchto formací Pedro Sánchez a Pablo Iglesias podepsali dohodu v úterý před novináři v salonku dolní komory parlamentu. K vládnutí ale budou potřebovat ještě podporu dalších menších stran, z nichž některé už jim ji slíbily.

Nedělní parlamentní volby ve Španělsku vyhráli socialisté úřadujícího premiéra Pedra Sáncheze, kteří v dolní komoře obsadí 120 křesel. Spolu s Unidas Podemos, kterou vede Iglesias, budou mít 155 mandátů. K absolutní většině ve 350členné dolní komoře parlamentu potřebují 176 hlasů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy