Co s vlhkými zdmi? Musíte najít příčinu vlhkosti

Andrea Berniová
18. 9. 2012 5:31
Pokud máte vlhké zdivo, může se u vás objevit plíseň. Jak tomu předejít?
Jak to vypadá s půdní vlhkostí v ČR?
Jak to vypadá s půdní vlhkostí v ČR? | Foto: Český hydrometeorologický ústav

Máte doma vlhké zdi? Pak zbystřete. Chybí už jen krůček k tomu, aby se u vás objevila plíseň, která škodí zdraví a je nebezpečná především pro alergiky a astmatiky.

Mohou vám pomoci pohlcovače vlhkosti. Jde o speciální malé nádoby, které do sebe dokážou vtáhnout vlhkost z okolí. Jejich účinnost si můžete ověřit pouhým pohledem - brzy se v nich začne shromažďovat voda, kterou posbíraly ze vzduchu. Pohlcovače mohou snižovat vlhkost v interiéru. Je ale potřeba hledat její příčinu.

Nemáte nová plastová okna?

Možná jste v poslední době vyměňovali okna. Nová plastová okna sice velmi dobře těsní, ale umožňují téměř nulovou cirkulaci vzduchu. Proto se v interiéru drží vlhkost.

Zkuste tedy více větrat, nechávejte okna alespoň část dne pootevřená, anebo vždy ráno krátce, ale důkladně vyvětrejte celý dům či byt. Pokud se okna přestanou rosit a zdi nebudou tolik vlhké, pravděpodobně máte vyhráno. Je ale potřeba větrat pravidelně.

Možná za to mohou okapy

Když zjistíte, že za vlhké fleky na zdech nemůže nedostatečné větrání, je potřeba hledat příčinu jinde. Jsou v pořádku vaše okapy? Pokud jsou ve špatném stavu a nedokážou plnit svou funkci, tedy odvádění vody ze střechy, je možné, že se při dešti veškerá voda, která ze střechy stéká, dostává na fasádu. Časem tento problém pocítíte i v interiéru. Proto okapy zkontrolujte a případně je vyměňte.

Proti vlhkosti z okolí pomůže hydroizolace

Vypadá to, že problém není v oknech ani v okapech? Pak je možné, že se k vám vlhkost dostává zvenčí, třeba z půdy. Tady pomůže hydroizolace. Ta ochrání obvodové zdivo před vlhkostí. Půjde sice o poněkud náročnější řešení než je výměna okapu, ale konečně budete mít doma sucho.

 

 

Právě se děje

před 16 minutami

Vláda schválila pomoc afghánským tlumočníkům

Vláda v pátek schválila program pomoci tlumočníkům, kteří pracovali ve prospěch české armády v Afghánistánu, a jejich rodinám. Program předpokládá finanční pomoc i možnost azylu. O přijetí návrhu informovalo ministerstvo obrany.

Program je podle ministra obrany Lubomíra Metnara (ANO) navržen tak, aby zohlednil náročnost služby jeho potenciálních a prověřených uživatelů a akceptoval jejich individuální preference. Kvůli bezpečnosti a ochraně možných účastníků programu není možné zveřejnit počty tlumočníků ani další specifikaci pomoci, uvedl. Přijetí programu podle ministerstva neohrožuje bezpečnost občanů České republiky a respektuje platnou legislativu.

"Služby afghánských spolupracovníků pro nás byly vždy důležité, a proto jsme jim už v minulosti pomáhali. Na základě těchto zkušeností jsme připravili nový program pomoci specifický pro aktuální situaci po stažení koaličních sil ze země," vysvětlil ministr Metnar. Dodal, že cílem České republiky je umožnit tlumočníkům a jejich rodinám bezpečný a kvalitní život a důstojné sociální podmínky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy