Praha - S příchodem teplejšího počasí v dubnu klesla nezaměstnanost, když firmy začaly nabírat takzvané sezonní zaměstnance. Nezaměstnanost se tak na konci dubna v Česku snížila na 5,7 procenta z březnových 6,1 procenta. Meziročně klesla o celý procentní bod, když v dubnu roku 2015 byla na 6,7 procenta. Ukazují to aktuální data Úřadu práce ČR.
"Situaci na pracovním trhu ovlivňují sezonní práce, které už jsou v plném proudu, především ve stavebnictví a zemědělství, dále pak v lesnictví, zahradnictví, pohostinství, lázeňství či turistickém ruchu. Naplno se rozjely i činnosti v rámci veřejně prospěšných prací," shrnuje generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková.
Celkově evidoval Úřad práce ČR na konci dubna 414 960 uchazečů o zaměstnání, což je nejnižší počet od ledna roku 2009. Z celkového počtu lidí bez práce bylo 396 410 takzvaných dosažitelných uchazečů, tedy takových, kteří jsou schopni okamžitě nastoupit do vhodného zaměstnání.
Pozitivní je také, že se zvýšil počet volných pracovních míst. Meziročně o více než 40,5 tisíce. Zaměstnavatelé jich nabízeli prostřednictvím úřadů práce 124 280, což je nejvyšší dubnová hodnota od roku 2008. Tehdy jich úřad evidoval 152 267.
Česko má podle posledních statistik Eurostatu z března také nejnižší nezaměstnanost v Evropské unii.
Nízká nezaměstnanost povede podle hlavního ekonoma Komerční banky Jana Vejmělka k tomu, že se rostoucí ekonomika bude na trhu práce ve stále větší míře profilovat nikoliv v dalším snižování nezaměstnanosti, ale ve vyšších mzdových tlacích. Očekává tedy růst mezd.
"Růst nominálních mezd by se tak letos měl přiblížit čtyřem procentům. V kombinaci s rekordní zaměstnaností to bude solidní základ pro spotřebu domácností jako letošního hlavního tahouna růstu české ekonomiky," říká ekonom.
Na jedno volné pracovní místo připadá v současné době 3,3 uchazeče. Z toho nejvíce v okresech Karviná (16,3), Ústí nad Labem (14,2), Chomutov (11,9), Bruntál (9,7), Hodonín (8,5) Sokolov (8,4), Jeseník (8,1) a Most (8).
Firmy měly v dubnu největší zájem o pomocné pracovníky ve výrobě, montážní dělníky, řidiče nákladních automobilů, autobusů a tramvají, kováře a nástrojáře, pracovníky v oblasti ochrany a ostrahy, slévače, svářeče či kuchaře.
"Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory - například slévač, svářeč, obráběč kovů, zámečník, elektrikář, seřizovač, kovodělník, nástrojář, soustružník, elektromechanik, potrubář, opravář, obsluha CNC strojů," vyjmenovává Kateřina Beránková, mluvčí Úřadu práce ČR.
Třetina nezaměstnaných je nad 50 let
V evidenci Úřadu práce ČR jsou nejčastěji lidé s nízkou kvalifikací, se základním, nedokončeným a středním odborným vzděláním, s výučním listem či středním vzděláním s maturitou.
Průměrný věk nezaměstnaných činil v dubnu 41,7 roku. Mezi nezaměstnanými na úřadech práce bylo na konci dubna 133 842 lidí nad 50 let, kteří tak tvoří téměř třetinu (32,3 %) z celkového počtu nezaměstnaných.
Více jak čtyřicet procent lidí v evidenci Úřadu práce ČR, jsou dlouhodobě nezaměstnaní. "Z celkového počtu lidí bez práce bylo těch, kteří jsou nezaměstnaní déle než 12 měsíců, 42,2 procenta - celkem 175 005 osob. Průměrná délka nezaměstnanosti činí 717 dní," říká Beránková.
Z profesního hlediska je na úřadech práce nejvíce pomocných pracovníků ve výrobě, prodavačů, všeobecných administrativních pracovníků, uklízečů a pomocníků v domácnostech, řemeslníků a kvalifikovaných pracovníků ve stavebnictví, dále pracovníků v oblasti ochrany a ostrahy nebo řidičů motocyklů a automobilů (kromě nákladních), číšníků, servírek, kuchařů či pomocných pracovníků v dopravě a skladování.