Danke TXL. Poslední letadlo odletělo, Berlín zavřel slavný Tegel. Bude z něj park

ČTK ČTK
8. 11. 2020 17:47
Z berlínského Tegelu v neděli odpoledne po 60 letech komerčního provozu odletělo poslední letadlo s cestujícími, letiště na severozápadě německé metropole tak končí svůj provoz. Leteckou obsluhu Berlína plně přebírá nové letiště Willyho Brandta, které je v provozu od soboty minulého týdne. Berlínský starosta Michael Müller den označil za historický okamžik plný emocí.

Poslední letadlo z Tegelu, které vypravila francouzská společnost Air France do Paříže, odstartovalo asi v 15:40, což bylo se 40minutovým zpožděním oproti plánovanému odletu. Výběr francouzských aerolinek byl symbolický, protože první linkový let na Tegel v tehdejší západní části rozděleného velkoměsta uskutečnila rovněž Air France, a to v lednu 1960.

Poslední letadlo vyprovodila k místu startu kolona servisních vozidel, jejichž řidiči měli puštěné sirény. Letadlu se dostalo i slavnostní fontány v podobě postřiku od hasičských vozů.

Poslední odlet z letiště Tegel v Berlíně.
Poslední odlet z letiště Tegel v Berlíně. | Foto: Reuters

Rozloučit se přišli mimo jiné berlínský starosta Müller, francouzská velvyslankyně v Německu Anne-Marie Descôtesová či šéf německé pobočky Air France Stefan Gumuseli. Descôtesová řekla, že Tegel je součástí společné historie, která spojuje Berlín a Francii.

"Letiště bylo pro nás Berlíňany bránou do světa," prohlásil Müller, který neděli 8. listopadu označil za historický den. "Je to den plný emocí a vzpomínek a nám všem je z toho úzko u srdce," uvedl. Müller dodal, že z brány do světa se Tegel změní v bránu pro vědce z celého světa. Areál by se totiž v budoucnu měl stát vědeckotechnickým a průmyslovým parkem.

Historické letiště zvládalo i moderní provoz

Tegel má pro obyvatele metropole nostalgický význam, protože po poválečném rozdělení města sloužil jako hlavní letecký uzel západního Berlína. Vznik Tegelu je navíc spjat s blokádou města a význam tohoto letiště ještě vzrostl po uzavření Tempelhofu, což bylo další letiště v někdejším západním sektoru metropole.

Šéf berlínských letišť Engelbert Lütke Daldrup prohlásil, že Tegel vždy ustál leteckou obsluhu metropole. "Za normálních okolností má kapacitu deseti milionů pasažérů ročně. V roce 2019 zde ale bylo odbaveno 24,2 milionu cestujících," řekl. "Tegel to vydržel a Tegel nám vždy prokázal dobrou službu," poznamenal Daldrup.

Danke TXL

I přes význam Tegelu se ale město kvůli pandemii nemoci covid-19 nemohlo rozloučit s letištěm tak, jak by si představovalo. Akce pro veřejnost nebyly naplánovány a veřejnost se nedostala ani na vyhlídkovou terasu, která byla vyhrazena pro novináře a pozvané hosty. Z hygienických důvodů byl navíc vstup na terasu omezen, aby bylo možné udržet vzájemný odstup. Lidé ale odlet sledovali z různých míst metropole, například u příjezdu k letišti nebo z pláží jezera, které leží u ranveje.

V Berlíně jsou rovněž všudypřítomné plakáty s nápisem Danke TXL. Zkratka TXL je kódem Mezinárodní asociace leteckých dopravců (IATA) pro označení Tegelu.

Ačkoli je nyní Tegel považován za uzavřený, zůstane ještě půl roku v letové záloze. Povolení k provozu zde totiž formálně vyprší ke 4. květnu 2021. V neděli se ale na Tegelu symbolicky zhasínají světla.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 52 minutami

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně v Rovníkové Guineji

Nejméně 20 mrtvých a zřejmě stovky zraněných si dnes vyžádala série výbuchů na vojenské základně v přístavním městě Bata, které je ekonomickou metropolí Rovníkové Guineje. Záběry ve státní televizi ukázaly poničené domy a mnoho zraněných, zejména dětí. Televize informuje nejméně o čtyřech explozích, vážně poškozené jsou i vzdálenější budovy ve městě, uvedly zahraniční tiskové agentury.

První informace naznačují, že exploze se ozvaly v muničním skladu vojenské základny ve čtvrti Nkoa Ntoma, kterou využívají hlavně speciální síly a četnictvo. Právě z této základny podle záběrů stoupal po výbuších černý dým.

"Město Bata se stalo obětí nehody způsobené nedbalostí jednotky odpovědné za hlídání skladišť dynamitu, výbušnin a munice ve vojenském táboře Nkoa Ntoma, která se vznítila od jisker od ohnišť na polích zemědělců. Vše nakonec vybuchlo," uvedl prezident Teodoro Obiang Nguema citovaný agenturou AFP. Prezident nařídil prošetření celé události a požádal mezinárodní společenství o pomoc.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Při požáru uprchlického tábora v Jemenu zemřelo nejméně osm lidí

Nejméně osm lidí zemřelo a 170 se zranilo při nedělním požáru zařízení pro uprchlíky v jemenském hlavním městě Saná. Mezi oběťmi jsou migranti i zaměstnanci, počet obětí by ještě mohl stoupnout. Příčiny požáru nejsou zatím zřejmé, uvedla Carmela Godeauová z Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). O neštěstí informovaly agentury Reuters a AP.

V budově, která hořela, bylo přibližně 700 lidí, uvedla agentura AP. Více než 90 lidí je zraněno velmi vážně a jsou v péči pracovníků IOM, která v místě také rozdává potraviny. Více než šest let trvající konflikt v Jemenu zapříčinil, že 80 procent obyvatelstva je závislého na humanitární pomoci, připomíná Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy