"Němečtí inženýři se styděli." Berlín má po devítiletém zpoždění nové letiště

Letiště odbavilo první dva stroje.
První lety pak z Willyho Brandta odstartují v neděli 1. listopadu, čímž bude nové letiště plně uvedeno do provozu.
Německé letiště Willyho Brandta, jehož stavba nabrala několikaleté zpoždění, se částečně zprovoznilo už minulou středu.
Takto vypadá část prostor vyhrazených ke stravování.
Letiště se od té chvíle otevřelo pro cesty spolkovému prezidentovi, německé kancléřce a její ministrům, letouny bundeswehru a také zahraničním hostům vlády.
Foto: Reuters
Ekonomika Ekonomika
Aktualizováno 31. 10. 2020 14:48
Po letech zpoždění a uprostřed krize leteckého odvětví se v sobotu otevřelo nové berlínské letiště Willyho Brandta. Původně mělo fungovat už v roce 2011, stavbu ale provázely série technických i jiných peripetií a uvedení do provozu se opakovaně odkádalo. Letiště přišlo podle médií na nejméně deset miliard eur (asi 274 miliard korun). Podívejte se, jak vypadá a jak vznikalo.
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Hackeři napadli systém veřejné správy. Útoku čelila Praha i ministerstvo práce

Systém veřejné správy napadli ve čtvrtek hackeři. O masivním kybernetickém útoku informuje na Twitteru pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), data magistrátu podle něj nebyla poškozena. Jedním z cílů bylo i ministerstvo práce a sociálních věcí, potvrdila serveru SeznamZprávy ministryně Jana Maláčová (ČSSD). Také podle ní se útočníkům nepovedlo data ukrást či vyřadit systémy ministerstva. Vyjádření Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) redakce zjišťuje.

"Došlo k masivnímu kybernetickému útoku na systémy veřejné správy. Magistrátní servery útok přežily. Byla provedena odstávka pro okamžitou bezpečnostní záplatu na emailový systém," uvedl Hřib na Twitteru. Dodal zároveň, že díky uchovávání více kopií dat najednou se na magistrátu data nepoškodila. Magistrát incident nahlásil na NÚKIB.

Hackeři se podle serveru SeznamZprávy zaměřili i na ministerstvo práce. "Ano, mohu tuto informaci potvrdit. Více ale věc komentovat nebudu," řekla serveru Maláčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy