"Němečtí inženýři se styděli." Berlín má po devítiletém zpoždění nové letiště

Letiště odbavilo první dva stroje.
První lety pak z Willyho Brandta odstartují v neděli 1. listopadu, čímž bude nové letiště plně uvedeno do provozu.
Německé letiště Willyho Brandta, jehož stavba nabrala několikaleté zpoždění, se částečně zprovoznilo už minulou středu.
Takto vypadá část prostor vyhrazených ke stravování.
Letiště se od té chvíle otevřelo pro cesty spolkovému prezidentovi, německé kancléřce a její ministrům, letouny bundeswehru a také zahraničním hostům vlády.
Foto: Reuters
Ekonomika Ekonomika
Aktualizováno 31. 10. 2020 14:48
Po letech zpoždění a uprostřed krize leteckého odvětví se v sobotu otevřelo nové berlínské letiště Willyho Brandta. Původně mělo fungovat už v roce 2011, stavbu ale provázely série technických i jiných peripetií a uvedení do provozu se opakovaně odkádalo. Letiště přišlo podle médií na nejméně deset miliard eur (asi 274 miliard korun). Podívejte se, jak vypadá a jak vznikalo.
 

Právě se děje

před 25 minutami

Europoslanci varovali vlády před ovlivňováním nezávislosti médií

Vlády některých států Evropské unie se podle europoslanců pokoušejí umlčovat nezávislá média a omezovat jejich pluralitu. Evropský parlament ve středu vyzval Evropskou komisi, aby pravidelně hodnotila nezávislost médií v členských zemích a jejich vlastnické struktury. Poslanci v usnesení přijatém výraznou většinou hlasů také odsoudil násilí, pronásledování a nátlak, kterým čelí novináři v některých členských státech EU.

"Média by měla sloužit pravdě, nikoli lži. Měla by sloužit voličům, nikoli těm, kteří jsou u moci, a moc by měla kontrolovat," prohlásila zpravodajka přijatého usnesení Magdalena Adamowiczová zastupující v EP polskou opozici. Rezoluce konstatuje, že v některých případech se vlády snaží tuto roli médiím komplikovat a oslabovat jejich nezávislost a pluralitu. Parlament je "hluboce znepokojen sílícími politickými útoky na média a odsuzuje nedostatečnou ochranu jejich zdrojů". Poslanci kritizovali i stav veřejnoprávních médií v některých zemích, která jsou podle nich "ukázkou provládní propagandy".

Evropská komise od letošního roku posuzuje pluralitu médií v členských zemích v rámci ročního hodnocení stavu právního státu. Ve většině zemí je podle Bruselu situace vyhovující. V Polsku, Maďarsku, Bulharsku a na Maltě má však komise obavy z možného vlivu vládnoucích politiků na veřejnoprávní i soukromá média. Česka, Bulharska a Kypru se zase týkaly výtky spojené s nedostatečnou transparentností vlastnictví médií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy