Bauhaus v Brně stojí neoprávněně, rozhodl magistrát. Sousedé protestovali přes deset let

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
Aktualizováno 30. 3. 2017 16:40
Dotčení občané se spojili do spolku Klidné Ivanovice, který několik let bojoval za svá práva. Nyní jim dal za pravdu brněnský magistrát, řetězec se ale ještě může odvolat k soudu. Certifikát opravňující ke stavbě vydal v roce 2010 autorizovaný inspektor Milan Teigiser v rozporu se zákonem, uvedl magistrát.
Stavba hobbymarketu na archivní fotografii.
Stavba hobbymarketu na archivní fotografii. | Foto: Karel Toman

Brno - Brněnský magistrát rozhodl, že hobbymarket Bauhaus v Ivanovicích stojí neoprávněně. Rozhodnutí je zatím nepravomocné, řetězec se může odvolat ke krajskému úřadu. Do vydání pravomocného rozhodnutí se Bauhaus nechce vyjadřovat.

Certifikát opravňující ke stavbě vydal v roce 2010 autorizovaný inspektor Milan Teigiser v rozporu se zákonem. Nejednal totiž s několika vlastníky sousedních pozemků jako s účastníky stavebního řízení, přestože podle rozhodnutí správních soudů a následně i magistrátu měl. Vyplývá to z deklaratorního rozhodnutí magistrátu, které poskytlo brněnské hnutí Nesehnutí.

Bauhaus funguje od roku 2012 a jeho stavbu provázely velké protesty obyvatel Ivanovic, kteří mají supermarket přes silnici. Jejich boj sledoval online deník Aktuálně.cz od roku 2006.

Certifikát byl zákonným způsobem, jak nahradit stavební povolení. Podle tvůrců zákona měl však sloužit pro malé stavby například rodinných domů, aby se fyzickým osobám zkrátilo stavební řízení.

Teigiser měl podle názoru Krajského soudu v Brně a následně i Nejvyššího správního soudu přiznat několika vlastníkům sousedících nemovitostí právo účastníka stavebního řízení, kteří do něj mohli vstupovat svými připomínkami, což neudělal. Jejich připomínky však bylo nutné meritorně projednat. "Obchodní společnosti Heršpická - správa nemovitostí nevzniklo právo stavby," konstatoval magistrát.

Stavbu provázely i další problémy. Znalecký posudek například již dříve konstatoval, že prodejní plocha překračuje rozměr 10 000 metrů čtverečních, kterou jako maximum povolovalo územní rozhodnutí. Po několik měsíců byl Bauhaus hotový, ale nesmělo se v něm prodávat.

Dotčení občané se spojili do spolku Klidné Ivanovice, který několik let bojoval za svá práva. "Investor si musel být dobře vědom, že v řádném stavebním řízení se jen těžko vypořádá s řadou oprávněných námitek proti stavbě. Proto účelově odstoupil od stavebního řízení a místo stavebního povolení zažádal o certifikát autorizovaného inspektora, který námitky v rozporu se zákonem ignoroval," řekla za spolek Martina Komendová.

Podle Hany Chalupské z Nesehnutí výstavbu provázely nezákonnosti od počátku. "Šlo o hrubé porušení územního plánu, které se obchod snažil skrýt pokoutně vydaným certifikátem, což umožňovala díra ve stavebním zákoně. Díky veřejné kontrole bylo toto jednání odhaleno a stavební zákon opraven. Poslanci, kteří navrhují v aktuální novele stavebního zákona zrušit právo spolků hájit místní obyvatelstvo, a tím i veřejnou kontrolu autorizovaných inspektorů, by po tomto rozhodnutí magistrátu měli své návrhy stáhnout," uvedla Hana Chalupská z Nesehnutí.

Dodala, že potvrdí-li krajský úřad rozhodnutí magistrátu, bude Bauhaus nelegální stavbou, s čímž se pak musí správní úřady vypořádat. "Je možné nařídit demolici, Bauhaus se také může s dotčenými lidmi domluvit na nějakých kompenzacích a stavbu je možné dodatečně legalizovat, což se běžně v Česku děje," řekla Chalupská.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Hokejisté začnou olympijský turnaj v Pekingu 9. února proti Dánsku

Čeští hokejisté vstoupí do olympijského turnaje v Pekingu ve středu 9. února ve 14:10 SEČ proti Dánsku. O dva dny později čeká svěřence trenéra Filipa Pešána v základní skupině B od 9:40 SEČ souboj se Švýcarskem a v sobotu 12. února ve 14:10 SEČ nastoupí proti Rusku. Program dnes zveřejnila Mezinárodní hokejová federace na kongresu v Petrohradu, jehož součástí bude v sobotu i volba nového prezidenta. Mezi pěti kandidáty na nástupce Reného Fasela je také český zástupce Petr Bříza.

Duel českých hokejistů s Dánskem bude druhým v pořadí turnaje. Předcházet mu bude v National Indoor Stadium v Pekingu od 9:40 souboj Ruska se Švýcarskem. O den později se odehrají první duely skupiny C Švédsko - Lotyšsko (5:10 SEČ) a Finsko - Slovensko (9:40) a program uzavře ve 14:10 SEČ vystoupení domácí Číny proti Spojeným státům americkým také v National Indoor Stadium pro 18.000 fanoušků. Kanadu také v "áčku" čeká první zápas ve stejný čas ve Wukesong Sport Centre s kapacitou ještě o tisíc míst vyšší.

Základní skupiny skončí 13. února a po dnu volna budou v úterý 15. února následovat kvalifikační zápasy předkola play off. Již den poté přijde na řadu čtvrtfinále, do něhož postoupí přímo vítězové skupin, nejlepší celek z druhých míst a lepší celky z předkola. Po dalším dni volna se uskuteční semifinále. O bronz se bude hrát v sobotu 19. února od 14:10. Nový olympijský vítěz bude znám v neděli 20. února, finále se odehraje od 5:10 SEČ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy