Bauhaus v Brně stojí neoprávněně, rozhodl magistrát. Sousedé protestovali přes deset let

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
Aktualizováno 30. 3. 2017 16:40
Dotčení občané se spojili do spolku Klidné Ivanovice, který několik let bojoval za svá práva. Nyní jim dal za pravdu brněnský magistrát, řetězec se ale ještě může odvolat k soudu. Certifikát opravňující ke stavbě vydal v roce 2010 autorizovaný inspektor Milan Teigiser v rozporu se zákonem, uvedl magistrát.
Stavba hobbymarketu na archivní fotografii.
Stavba hobbymarketu na archivní fotografii. | Foto: Karel Toman

Brno - Brněnský magistrát rozhodl, že hobbymarket Bauhaus v Ivanovicích stojí neoprávněně. Rozhodnutí je zatím nepravomocné, řetězec se může odvolat ke krajskému úřadu. Do vydání pravomocného rozhodnutí se Bauhaus nechce vyjadřovat.

Certifikát opravňující ke stavbě vydal v roce 2010 autorizovaný inspektor Milan Teigiser v rozporu se zákonem. Nejednal totiž s několika vlastníky sousedních pozemků jako s účastníky stavebního řízení, přestože podle rozhodnutí správních soudů a následně i magistrátu měl. Vyplývá to z deklaratorního rozhodnutí magistrátu, které poskytlo brněnské hnutí Nesehnutí.

Bauhaus funguje od roku 2012 a jeho stavbu provázely velké protesty obyvatel Ivanovic, kteří mají supermarket přes silnici. Jejich boj sledoval online deník Aktuálně.cz od roku 2006.

Certifikát byl zákonným způsobem, jak nahradit stavební povolení. Podle tvůrců zákona měl však sloužit pro malé stavby například rodinných domů, aby se fyzickým osobám zkrátilo stavební řízení.

Teigiser měl podle názoru Krajského soudu v Brně a následně i Nejvyššího správního soudu přiznat několika vlastníkům sousedících nemovitostí právo účastníka stavebního řízení, kteří do něj mohli vstupovat svými připomínkami, což neudělal. Jejich připomínky však bylo nutné meritorně projednat. "Obchodní společnosti Heršpická - správa nemovitostí nevzniklo právo stavby," konstatoval magistrát.

Stavbu provázely i další problémy. Znalecký posudek například již dříve konstatoval, že prodejní plocha překračuje rozměr 10 000 metrů čtverečních, kterou jako maximum povolovalo územní rozhodnutí. Po několik měsíců byl Bauhaus hotový, ale nesmělo se v něm prodávat.

Dotčení občané se spojili do spolku Klidné Ivanovice, který několik let bojoval za svá práva. "Investor si musel být dobře vědom, že v řádném stavebním řízení se jen těžko vypořádá s řadou oprávněných námitek proti stavbě. Proto účelově odstoupil od stavebního řízení a místo stavebního povolení zažádal o certifikát autorizovaného inspektora, který námitky v rozporu se zákonem ignoroval," řekla za spolek Martina Komendová.

Podle Hany Chalupské z Nesehnutí výstavbu provázely nezákonnosti od počátku. "Šlo o hrubé porušení územního plánu, které se obchod snažil skrýt pokoutně vydaným certifikátem, což umožňovala díra ve stavebním zákoně. Díky veřejné kontrole bylo toto jednání odhaleno a stavební zákon opraven. Poslanci, kteří navrhují v aktuální novele stavebního zákona zrušit právo spolků hájit místní obyvatelstvo, a tím i veřejnou kontrolu autorizovaných inspektorů, by po tomto rozhodnutí magistrátu měli své návrhy stáhnout," uvedla Hana Chalupská z Nesehnutí.

Dodala, že potvrdí-li krajský úřad rozhodnutí magistrátu, bude Bauhaus nelegální stavbou, s čímž se pak musí správní úřady vypořádat. "Je možné nařídit demolici, Bauhaus se také může s dotčenými lidmi domluvit na nějakých kompenzacích a stavbu je možné dodatečně legalizovat, což se běžně v Česku děje," řekla Chalupská.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Atlanta v NBA zaskočila Philadelphii, mečbol mají i Clippers

Basketbalisté Atlanty v play off NBA na hřišti Philadelphie vymazali ztrátu 26 bodů a po výhře 109:106 se v sérii druhého kola ujali vedení 3:2. Venku uspěli také Los Angeles Clippers a díky vítězství 119:111 v Utahu je rovněž dělí jedna výhra od postupu.

Hawks se stali teprve třetím týmem v historii, který v play-off dokázal otočit zápas, v němž ještě o půli prohrával nejméně o 22 bodů. Výrazně jim pomohl fakt, že Sixers znovu příliš nezářili na čáře šestky, odkud zahodili 15 střel.

Play off NBA - 2. kolo:

Východní konference - 5. zápas:

Philadelphia - Atlanta 106:109, stav série 2:3.

Západní konference - 5. zápas:

Utah - LA Clippers 111:119, stav série 2:3.

před 1 hodinou

USA zastavily vyšetřování, které mělo řešit, zda Bolton v knize o Trumpovi prozradil utajované informace

Americké ministerstvo spravedlnosti zastavilo vyšetřování ve věci, zda John Bolton v knize o svém působení v roli bezpečnostního poradce exprezidenta Donalda Trumpa protiprávně prozradil utajované informace. Informoval o tom list The New York Times a agentura AP. Zástupci vlády současného prezidenta Joea Bidena u federálního soudu podali dokument, kterým podnět k zahájení soudního řízení ruší.

V knize The Room Where It Happened: A White House Memoir (Místnost, kde se to dělo: Paměti z Bílého domu) vydané loni na konci června Bolton ukázal tehdejšího prezidenta Trumpa jako člověka, který se neorientoval v geopolitických otázkách, a jeho rozhodnutí se podřizovala snaze o znovuzvolení. Trump dal v souvislosti s knihou najevo, že si přeje Boltonovo stíhání a označil ho za "silně nekompetentního" a za "lháře".

Trumpova administrativa se pokoušela vydání knihy soudně zablokovat, protože Bolton podle ní porušil dohodu o mlčenlivosti, k níž se při nástupu do funkce bezpečnostního poradce zavázal. Spolupracovníci bývalého prezidenta také tvrdili, že kniha ohrožuje národní bezpečnost. Soud však jejich žádost zamítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy