Banky budou muset zaplatit miliardy korun do Fondu pro řešení krize

ČTK ČTK
13. 11. 2015 11:54
Půjde až o tři miliardy korun ročně. V návaznosti na evropskou směrnici jim to ukládá zákon o ozdravných postupech a řešení krize na finančním trhu, který schválili poslanci.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Praha - Banky, družstevní záložny a obchodníci s cennými papíry budou muset dát až tři miliardy korun ročně do nového fondu pro řešení finanční krize. V návaznosti na evropskou směrnici jim to ukládá zákon o ozdravných postupech a řešení krize na finančním trhu, který dnes Sněmovna schválila.

Hladce poslanci přijali i doprovodný zákon, který má mimo jiné zvýšit informovanost klientů bank o pojištění jejich vkladů.  Normu nyní dostane k posouzení Senát.

Návrh zákona připravilo ministerstvo financí spolu s Českou národní bankou. Celkové příspěvky do Fondu pro řešení krize mají činit dvě až tři miliardy korun ročně, takže do deseti let by měl být dosažen požadovaný cílový objem peněz ve fondu - asi 25 miliard korun. Příspěvky si budou moci finanční instituce započítat do nákladů, které tak sníží jejich daňový základ. V případě potřeby by ČNB mohla finančním institucím nařídit i mimořádné příspěvky.

Současně se upraví příspěvky do stávajícího Fondu pojištění vkladů. Roční výše těchto příspěvků by se příštího roku měla snížit ze současných čtyř miliard na miliardu korun. V případě krachu banky by lidé měli dostat 100 000 eur (zhruba 2,7 milionu korun), v určitých případech až dvojnásobek. Definována mají být také nová pravidla pro obce s příjmy nad 500 000 eur (zhruba 13,5 milionu korun).

Oba fondy bude spravovat nově Garanční systém finančního trhu, který vznikne ze současné struktury Fondu pojištění vkladů. Zákon počítá s pokutami za jeho porušení, převážně v řádu desítek milionů korun. Poslanci ve vládním návrhu provedli na doporučení sněmovního rozpočtového výboru několik desítek převážně technických úprav a zpřesnění. Věcnou změnou byla jen úprava jmenování členů správní rady Garančního systému finančního trhu.

--------------------------------

Tip: Hledáte nejvýhodnější běžný účet? Zjistěte, jak můžete ušetřit na poplatcích >>

 

Právě se děje

Další zprávy