Na hypotéku by po zpřísnění nedosáhlo 27 tisíc klientů, hlásí banky

Olga Skalková Olga Skalková
19. 6. 2018 9:16
Podle analýzy České bankovní asociace jde zhruba o pětinu nových klientů bank a stavebních spořitelen.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Praha - Až několika desetitisícům lidí se od října může uzavřít cesta k pořízení bytu na úvěr. Česká bankovní asociace ve své nové analýze uvádí, že pokud by zpřísnění platila už loni, banky by musely odmítnout 22 tisíc žadatelů o hypotéku, tedy zhruba pětinu těch, kteří ji dostali. Dalších pět tisíc lidí by nedosáhlo na hypotéku od stavebních spořitelen.

Analýza zohledňuje údaje od většiny bank, které celkem tvoří 80 procent celého hypotečního trhu. Zároveň situaci, kdy by žadatel o hypotéku chtěl stejně vysoký úvěr a přitom na něj neměl odpovídající příjem.

Jde nicméně o hypotetický kalkul - nezohledňuje fakt, že až zpřísnění začne platit, mnoho žadatelů si může přivést spolužadatele, kteří příjem k vyřízení hypotéky vylepší. Nebo že si do banky přinese další peníze a bude mu tak stačit menší hypotéka.

"Od října se banky začnou novými doporučeními České národní banky. Myslíme si, že je užitečné ukázat, jak silný dopad nová doporučení můžou mít na hypoteční trh. Až nová pravidla vstoupí v platnost, věříme, že banky spolu s klienty, kteří budou se svým příjmem na hranici nově zaváděných kriterií, najdou nějaké společné řešení. Takových případů může být mnoho," řekl Aktuálně.cz Vladimír Staňura, hlavní poradce výkonného ředitele České bankovní asociace.

Podle analýzy by byly nejvíce postiženy domácnosti s čistým příjmem do 30 tisíc měsíčně, zejména pak věková kategorie do 30 let. "Dopad by pocítily i domácnosti s čistým příjmem 60 tisíc korun měsíčně. Silný negativní dopad by to mělo i na věkovou kategorii do 50 let," uvádí analýza.

Česká národní banka zavádí od října další dvě kritéria, která bude muset žadatel splňovat. Kromě toho, že většina žadatelů už musí dát na kupovanou nemovitost z hypotéky alespoň pětinu ze svého, nově bude muset mít na požadovanou hypotéku i odpovídající příjem. Rozhodující bude, zda hypotéka - včetně všech dalších už čerpaných půjček, nepřekročí 9násobek žadatelova čistého ročního příjmu a splátka nebude vyšší než 45 procent jeho čistého měsíčního příjmu.

Porušit toto pravidlo smí banky jen u pěti procent ze všech nově poskytnutých hypoték v předchozím čtvrtletí. Analýza toto změkčení do zveřejněných dopadů nezahrnula. Podle Staňury banky v uvedených údajích zohlednily údaje za loni poskytnutého hypotéky a měly by odrážet i zadluženost jejích klientů na ostatních úvěrech.

Nové kroky ČNB doplňují již dříve zavedená omezení, že většina nově poskytnutých hypoték nesmí přesáhnout 80 procent hodnoty pořizované nemovitosti a jen 15 procent nových hypoték může být do 90 procent.

"Banky mají tendenci přehánět. Naznačený počet odmítnutých žadatelů se mi zdá příliš vysoký. Znamenalo by to, že by hodně lidí mělo k hypotéce další půjčky. Přesná data o tom budeme mít ve druhé polovině roku 2018," řekl Jan Frait, ředitel sekce Finanční stabilita ČNB, která připravuje pravidelnou roční zprávu, ve které jsou data o vývoji realitního trhu. 

Pokud by se vzala v potaz v ní uváděná data, jak a komu banky poskytovaly hypotéky v druhé polovině loňského roku, pak by po novém zpřísnění pravidel nedosáhlo na hypotéku kolem deseti procent žadatelů. Data ale zahrnují jen nový úvěr. Dluhy, které klienti už mohli splácet, se v nich nezohledňují. Těch, kteří by na požadovanou hypotéku nedosáhli, tak bude zřejmě víc.

Nová analýza bankovní asociace je předzvěstí toho, že lobbing bank proti další regulaci hypotečního trhu zesílí. Zákon na regulaci hypoték začala připravovat minulá vláda Bohuslava Sobotka, ale bankovní asociace k němu při projednávání před sněmovními volbami zaujala neutrální stanovisko. Poslanci návrh zákona začali kritizovat a nakonec spadl pod stůl.

Oproti současnosti, kdy centrální banka omezení hypoték může bankám uložit jen formou doporučení, by jeho prostřednictvím měla silnější páky na banky. Z dat ČNB například vyplývá, že i po loňském zavedení limitu na hypotéku v maximální výši 90 procent z hodnoty nemovitosti byla u zhruba čtyř procent hypoték tato hranice překročena.

Zaznamenány byly i postupy, kdy se limity naplňovaly nadhodnocením nemovitosti, nebo se hypotéka doplňovala jiným spotřebitelským úvěrem, aby klient dosáhl na požadovanou částku.

Češi mají na hypotékách napůjčováno více než bilion korun. V posledních měsících sice počet žadatelů o úvěr klesá, ale nijak dramaticky a ceny nemovitostí dál rostou. I proto centrální banka přijala nová zpřísnění - obává se, že pokud by se ekonomice přestalo dařit, mnoho klientů by se dostalo do potíží se splácením, což by mohlo ohrozit zdraví bank. 

Podle Staňury je současná forma pro regulaci hypotečního trhu dostatečná. "Zákon na to není zapotřebí. Byla by to jen další centralizace moci, která není dobrá. Pokud už by centrální banka měla získat zákonnou pravomoc, tak jen k omezení výše hypotéky k hodnotě pořizované nemovitosti," dodal.

Argumentuje tím, že růst cen nemovitostí, proti kterému ČNB bojuje zpřísňováním hypoték, je způsobený hlavně jinými důvody - nedostatečnou nabídkou developerů a nájemního bydlení. "ČNB hasí požár, který vzniká někde jinde, ještě navíc především v Praze. A přitom nastavila zpřísnění, která platí plošně pro celou republiku," dodal Staňura.

Nedávno ministerstvo financí potvrdilo, že na přípravě zmíněného zákona s ČNB pracují. Projednání ve sněmovně očekává v první půli příštího roku a předpokládá jeho účinnost v září 2019.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Americká sonda úspěšně přistála na planetce Bennu

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) úspěšně přistála na planetce Bennu, kde se pokusila odebrat vzorky horniny. Zda byl odběr úspěšný, se uvidí až v následujících dnech, uvedla dnes agentura AP.

"Nemůžu uvěřit, že jsme to doopravdy dokázali," řekl po přistání sondy jeden ze členů týmu NASA, profesor Dante Lauretta z Arizonské univerzity. "Sonda udělala všechno, co měla."

Poté, co OSIRIS-REx poslala na Zemi potvrzení o kontaktu s asteroidem vzdáleném více než 322 milionů kilometrů, propuklo v sále nadšení. Může však trvat až týden, než bude jasné, zda a případně kolik horniny se podařilo sondě odebrat a jestli bude potřeba další pokus.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Trump předčasně ukončil rozhovor, moderátorce slíbil odvetu

Kvůli nespokojenosti s moderátorkou ukončil americký prezident Donald Trump v úterý večer (místního času) předčasně rozhovor v televizi CBS. Následně pohrozil jeho předčasným zveřejněním a novinářce oblíbeného pořadu slíbil odvetu.

Trump dva týdny před prezidentskými volbami na twitteru kritizoval rozhovor s moderátorkou Lesley Stahlovou jako "podvod" a "předpojatost". Interview má CBS odvysílat tuto neděli v rámci předvolebního speciálu pořadu "60 Minutes" (60 Minut) o republikánu Trumpovi a jeho demokratickém vyzyvateli Joe Bidenovi.

Podle zdroje deníku byla důvodem ukončení rozhovoru Trumpova spokojenost s otázkami moderátorky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy