Banka Zuno je na prodej, po čtyřech letech má stále ztrátu

Ekonomika Ekonomika
Aktualizováno 20. 1. 2015 13:26
O možném prodeji internetové banky se hovoří přinejmenším od poloviny roku 2013. Nyní její majitel odeslal konkrétní nabídku možným zájemcům.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Zuno Bank

Praha – Internetová banka Zuno je na prodej. Po čtyřech letech je stále ztrátová a rakouská skupina Raiffeisen Bank International se jí rozhodla zbavit. Informují o tom Hospodářské noviny, které mají k dispozici takzvanou iniciační nabídku rozeslanou případným zájemcům.

O možném prodeji banky nebo sloučení s tuzemskou Raiffeisenbank, která je pro ni sesterskou společností, se hovoří přinejmenším od poloviny roku 2013.

Zuno v Česku vystřídala během krátké doby několik šéfů. "Zuno je samostatné a nebude se ani integrovat, ani prodávat, ani zavírat. Máme tři roky na to, být v zisku," říkal před rokem její nový šéf Peter Lakata v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

"Pro klienty banky se nemění vůbec nic. Všechny služby, kampaně, aktivity a projekty Zuno pokračují," řekl Vladimír Michna, mluvčí banky. Raiffeisen Bank International se k prodeji Zuno podle něj rozhodla v důsledku vývoje na evropských bankovních trzích. Příchod případného nového investora prý banka vnímá jako příležitost k dalšímu růstu.

Nízkonákladová banka Zuno začala působit v roce 2010 na Slovensku, kde má nyní 140 tisíc klientů, o rok později vstoupila na český trh, kde zatím získala zhruba 90 tisíc klientů. Původně avizovaný vstup do Polska či Maďarska pak zrušila. Internetová banka měla v Česku jedinou "kamennou" pobočku, jejíž provoz ale později omezila.

Zuno lákala na slušně úročený spořicí účet, který oproti konkurenci umožňoval osvobození výnosů od daně. O tuto výhodu ale přišel poté, co ministerstvo financí zpřísnilo pravidla. Podobně jako další nové banky nabízí Zuno i běžný účet s nulovými či nízkými poplatky za základní služby.

Podle Hospodářských novin je ale Zuno hlavní bankou jen pro část svých klientů. Většina jich proto využívá jen málo služeb, takže z nich banka nemá dostatečné příjmy. Citelným handicapem je fakt, že se Zuno neprosadilo na trhu s úvěry. Dokázala rozpůjčovat jen sedm procent získaných vkladů. V době levných peněz se tak dotování nadstandardně úročených vkladů, na něž banka získávala nové klienty, stalo přítěží.

Zájemci o banku s necelými dvěma stovkami zaměstnanců mají na podání nezávazné nabídky čas do poloviny února. Poté vybraní uchazeči dostanou možnost provést hloubkovou prověrku údajů, tzv. due diligence.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 1 hodinou

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon ruku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

před 2 hodinami

Italský ministr zahraničí Di Maio končí v čele Hnutí pěti hvězd

Italský ministr zahraničí Luigi di Maio ve středu oznámil, že končí ve funkci šéfa vládní strany Hnutí pěti hvězd (M5S). Informovala o tom agentura AP. Svým stoupencům v Římě Di Maio řekl, že jedna éra skončila, on svou práci dokončil a nyní bude důvěřovat svému nástupci, že dále úspěšně povede stranu kupředu. Hnutí pěti hvězd podle Di Maia nyní dočasně povede senátor Vito Crimi, nový vůdce bude vybrán v následujících měsících po kongresu strany. Italská média ještě před tímto oznámením uváděla, že Di Maiův krok by neměl znamenat konec vlády, kterou od loňska tvoří koalice M5S a Demokratické strany.

"Dnes tu jsem proto, abych oznámil svou rezignaci z čela Hnutí pěti hvězd," řekl ministr svým příznivcům. Třiatřicetiletý Di Maio stranu vedl od září 2017. Hnutí pěti hvězd se v posledních měsících potýkalo s vnitřními spory, v obou komorách parlamentu odešlo do frakcí jiných stran či do frakce smíšené několik zákonodárců. Poslední dva to udělali v úterý, připomněla agentura APA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy