Do Česka míří nová banka. Francouzi zvažují fúzi s Cetelemem

Olga Skalková, Hospodářské noviny
10. 10. 2014 11:43
Největší francouzská banka BNP Paribas chce expandovat v Česku. Už nyní zde nabízí půjčky přes Cetelem nebo služby firmám.
Foto: BNP Paribas

Praha - Francouzský bankovní gigant BNP Paribas, který v Česku vlastní největší úvěrovou společnost Cetelem, chce rozšířit aktivity na tuzemském trhu. Chystá se spustit novou banku.

Ke vstupu na český trh francouzská bankovní jednička nemusí procházet složitým licenčním řízením u ČNB. Chce využít princip jednotné bankovní licence a fungovat jako pobočka. Podobně to udělaly například mBank, která je organizační složkou polské BRE Bank, nebo Zuno, která patří do skupiny Raiffeisen International.

„Mateřská BNP Paribas Personal Finance se rozhodla v České republice zřídit pobočku. Zároveň zvažuje budoucí fúzi této pobočky se společností Cetelem,“ potvrdila Hospodářským novinám Barbora Minksová, mluvčí Cetelemu. „Více informací v tuto chvíli nebudeme zveřejňovat,“ dodala.

K půjčkám i účty a spoření?

Vzhledem k tomu, že BNP Paribas Personal Finance je ve francouzské skupině retailovou bankou, dá se z toho dovodit, že v Česku se bude rovněž zaměřovat na drobné klienty.

Nová francouzská banka nebude začínat na zelené louce. Svůj plán staví na silné pozici Cetelemu, který financuje nákupy ve 4500 kamenných a internetových obchodech, půjčuje online a vydal přes milion kreditních karet. V posledních letech prodává i hypotéky a různé druhy pojištění partnerských pojišťoven.

Ještě před pár lety se BNP Paribas Personal Finance soustřeďovala jen na spotřebitelské financování. V poslední době se ale ve Francii zaměřila i na účty a spořicí produkty a různé druhy zajištění na stáří, včetně penzijního připojištění.

Konkurent pro Société Générale

V Česku kromě Cetelemu vlastní BNP Paribas dvě další společnosti. Úvěrovou pojišťovnu Cardif, která ostatním bankám prodává pojištění schopnosti splácet ke spotřebitelským půjčkám a hypotékám. Kromě toho prostřednictvím společnosti Arval zajišťuje leasing a správu firemních vozidel. Na firmy se zaměřuje i BNP Paribas Fortis.

Vstup BNP Paribas rozšíří přítomnost francouzských bank v Česku, které se v něm s výjimkou Société Générale neprosadily. Société Générale ovládá trojku trhu Komerční banku a stavební spořitelnu Modrá pyramida.

Čtěte více v pátečních Hospodářských novinách.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Banky a spořitelny v Česku se vyplatí. Za tři čtvrtletí dělá čistý zisk 70 miliard

Bankám a spořitelnám v Česku za tři čtvrtletí 2019 stoupl souhrnný čistý zisk meziročně o 7,74 miliardy Kč na 70,35 miliardy korun. Vyplývá to z dat, která zveřejnila Česká národní banka. Bilanční suma ke konci září činila 8,038 bilionu korun, což je proti konci roku 2018 nárůst o 558 miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Zeman sněmovně navrhl na post ombudsmanky bývalou ministryni spravedlnosti a vládní zmocněnkyni pro lidská práva Helenu Válkovou (ANO).

před 18 minutami

Prezident Zeman podepsal státní rozpočet na příští rok, počítá se schodkem 40 miliard

Prezident Miloš Zeman v pátek podepsal státní rozpočet na příští rok se schodkem 40 miliard korun, což je stejně jako letošní schválený schodek. Informoval o tom prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman řekl již v říjnu při prvním čtení rozpočtu ve sněmovně, že pokud ho sněmovna schválí, pak jej podepíše. Vyjádřil však výhrady k rozsahu podpory obnovitelným zdrojům energie a k počtu státních úředníků.

Celkové výdaje rozpočtu představují 1,618 bilionu korun a příjmy 1,578 bilionu korun. Mezi hlavní výdajové priority vlády v návrhu státního rozpočtu na příští rok patří zvýšení starobních důchodů, větší objem peněz na platy ve školství, zvýšení rodičovské nebo posílení rozpočtu ministerstva obrany. Průměrný důchod se má zvýšit v příštím roce asi o 900 korun.

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je rozpočet prorůstový a proinvestiční. Opozice ho naopak kritizovala. Vládě vytýkala například, že v době růstu netvoří rezervy a málo investuje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Alitalia zrušila kvůli stávce přes 350 letů, jeden do Prahy

Italská letecká společnost Alitalia dnes kvůli jednodenní stávce svých zaměstnanc zrušila přes 350 letů, včetně jednoho spoje do Prahy. Stávky vyhlášené čtveřicí odborů kvůli nejasné budoucnosti ztrátové firmy se vedle jejích pracovníků účastní také zaměstnanci letišť Malpensa v Miláně a Fiumicino v Římě a aerolinií Air Italy. Protest ovlivní i některé sobotní lety. Stávka zaměstnanců nízkorozpočtové aerolinky Easyjet, kteří se původně měli k protestu přidat, byla ale nakonec přesunuta až na 14. února.

Zdroj: ČTK
Další zprávy