Citibank skončí s drobnými klienty v ČR, pro firmy zůstane

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
Aktualizováno 14. 10. 2014 15:38
Americká Citigroup opustí oblast osobního bankovnictví v Česku a dalších deseti státech. Začíná hledat kupce, služby zatím poskytuje v dosavadním rozsahu.
Foto: HN - Jiří Němeček

Praha – Citibank přestane do konce roku 2015 nabízet v Česku služby osobního bankovnictví. Americká skupina Citigroup se zde nově zaměří pouze na klienty z řad firem.

Skupina dnes oznámila, že opustí oblast osobního bankovnictví v jedenácti zemích napříč celým světem. Vedle České republiky jde o Egypt, Guam, Guatemalu, Japonsko, Kostariku, Maďarsko, Nikaraguu, Panamu, Peru a Salvador. Skončí také s poskytováním spotřebitelských půjček v Koreji.

Zatím se nic nemění

Dosud poskytované služby osobního bankovnictví, včetně provozu poboček a dalších obchodních míst, zůstávají zatím nezměněny. Banka i nadále prodává všechny produkty ze své nabídky.

"V současné době probíhají přípravy na prodej. Očekává se, že po obdržení příslušných regulatorních souhlasů a při příznivých tržních podmínkách budou tyto procesy z velké části dokončeny do konce roku 2015," říká mluvčí české Citibank Eva Chaloupková.

Konkurenční banky situace v Citibank zajímá. "Sledujeme dění na trhu, analyzujeme obchodní příležitosti průběžně, ale cokoli předjímat by bylo v tuto chvíli předčasné," říká k případnému zájmu České spořitelny o klienty Citibank Marek Pšeničný z tiskového oddělení spořitelny. "Případnou nabídku posoudíme. Podrobnější informace by však byly v tuto chvíli předčasné," přidal se Michal Teubner, tiskový mluvčí Komerční banky. "Sberbank má zájem dále rozvíjet své působení na českém trhu a jsme připraveni analyzovat možnosti expanze, nicméně nepovažujeme za vhodné jakkoliv spekulovat nad konkrétními nebo hypotetickými příležitostmi," pokračuje v podobném duchu Hana Drápalová ze Sberbank.

Citibank je mezi drobnými klienty v Česku známa především jako prodejce kreditních karet. Nabízí ale také běžné účty, výrazná je také její nabídka osobního bankovnictví pod značkou Citigold. Počet klientů banka nezveřejňuje.

Banka v Česku nabízí také služby firmám i institucím, tuto nabídku zde i po omezení retailové nabídky udrží.

Jen klíčové trhy

Služby osobního bankovnictví chce Citigroup do budoucna poskytovat jen na pro ni klíčových trzích. Po ukončení procesu bude v tomto segmentu obsluhovat celkem 57 milionů klientů ve 24 zemích, momentálně tvořících 95 procent obratu plynoucího skupině z osobního bankovnictví.

Naposledy se v půlce loňského roku z retailového bankovního trhu stáhla Axa Bank, která měla zhruba 90 tisíc klientů a prodávala jen spořicí účet s platební kartou.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hischier prodloužil s New Jersey smlouvu o sedm let

Švýcarský hokejový útočník Nico Hischier prodloužil o sedm let kontrakt v NHL s New Jersey. Nová smlouva jedničce draftu z roku 2017 vynese celkem 50,75 milionu dolarů. Od sezony 2020/21 tak bude brát v průměru 7,25 milionu dolarů. Dvacetiletý Hischier má v této sezoně ještě poslední rok platnou nováčkovskou tříletou smlouvu se základním příjmem 925 tisíc dolarů a s možností získat na bonusech dalších 2,85 milionu dolarů.

"Jsme šťastní, že máme celý ten proces za sebou a domluvili jsme se s Nicem a jeho týmem na kontraktu, který bude přínosný pro obě strany. Vyzrál v komplexního centra, který odvádí skvělou práci s pukem i bez něj. Těšíme se na jeho další růst," řekl generální manažer Devils Ray Shero.

Hischier, který ve čtvrtečním duelu při výhře nad New York Rangers 5:2 chyběl v sestavě New Jersey kvůli zranění v horní části těla, si v šesti zápasech v této sezoně připsal dvě asistence. V NHL hraje třetí sezonu a má na kontě 157 zápasů a 101 bodů za 37 branek a 64 přihrávek. V pěti zápasech play off si připsal jednu asistenci.

před 1 hodinou

Kornfeil v Japonsku odstartuje z 3. řady, Salač kvalifikaci kvůli těžkému pádu a zlomenině nejel

Jakub Kornfeil obsadil v kvalifikaci na motocyklovou Velkou cenu Japonska sedmé místo a na startu sobotního závodu Moto3 bude stát ve třetí řadě. Filip Salač po pátečním pádu do dnešního programu nezasáhl a teprve se rozhodne, zda v neděli absolvuje Grand Prix.

Kornfeil zajel třetí nejlepší kvalifikaci v sezoně a vyrovnal výkon z Nizozemska, pouze v Alcaňizu a na Sachsenringu si vybojoval druhou řadu. Na základě pátečních jízd, v nichž zajel třetí čas, postoupil přímo do druhé části kvalifikace, protože dnešní třetí trénink se jel na mokré trati a pořadím nezamíchal. V podobných podmínkách se rozhodovalo i o pořadí na startu, Kornfeil zaostal o 863 tisícin za nejrychlejším Niccolem Antonellim z Itálie.

Salač měl těžký pád v pátečním druhém tréninku a se zlomeným malíčkem na pravé noze a potlučeným tělem v druhém dnu v Motegi odpočíval. Pokud bude v neděli závodit, odstartuje z uličky v boxech v důsledku trestu za příliš pomalou jízdu v prvním tréninku.

Další zprávy