Babiš ovládl "výrobu" dětí v Česku. A chystá další nákupy

Eva Hníková, týdeník Ekonom
24. 11. 2014 14:08
Společnost Hartenberg Holding koupila už osm klinik poskytujících umělé oplodnění, do konce roku chystá další obchody.
Andrej Babiš
Andrej Babiš | Foto: Libor Fojtík

Praha - Podnikatel a ministr financí Andrej Babiš rozšiřuje své působení také do oblasti medicíny. Začal ve velkém skupovat především kliniky určené pro léčbu neplodnosti. Obrat jeho čerstvých zdravotnických akvizic se blíží miliardě. A ještě do konce roku se chystají obchody, které mohou vést k nárůstu o dalších 30 až 50 procent.

Andrej Babiš loni přetáhl ze skupiny Penta investičního bankéře Jozefa Janova. Loni v létě pak založili společnost Hartenberg Holding, která disponuje pěti miliardami korun. Většinu peněz dodal Babiš, čerstvý šestatřicátník Janov do fondu vložil finance vydělané během působení v Pentě, jde však řádově o desítky milionů.

"Mohl jsem si vytvořit vlastní tým a Babiš mi dává relativně volnou ruku, co se týče projektů. I když jako hlavní investor má samozřejmě právo veta," vysvětloval Janov před časem v Hospodářských novinách, proč Pentu opustil a vrhl se na novou příležitost. Výhodnost investic mu pomáhá propočítávat Libor Němeček, šéf akvizic Agrofertu.

Jedna z oblastí, kam Hartenberg Holding nyní masivně investuje, je zdravotnictví. Prostřednictvím firmy FutureLife skupuje ve velkém hlavně kliniky poskytující umělé oplodnění. Nyní už drží zhruba 20 procent trhu. Má šest klinik v Česku a dvě na Slovensku.

Duchovním otcem plánu na expanzi v oblasti umělého oplodnění je lékař Ladislav Zgabur. "Ten nápad jsem nosil v hlavě už delší dobu," podotýká Zgabur, který se v minulosti podílel na konsolidaci trhu se zdravotnickými laboratořemi. Generace lékařů, která kliniky zakládala a vlastní je, se nyní často přiblížila důchodovému věku, a tak je dobrá doba pro podobné nákupy. Základem úspěchu však bylo, že si Zgabur s Janovem porozuměli v oblasti investic. "Jeho rozhodování je konstruktivní a rychlé," pochvaluje si Zgabur, který v projektu vystupuje jako odborný poradce a má zároveň čtyřprocentní podíl ve FutureLifu.

Obálka týdeníku Ekonom
Obálka týdeníku Ekonom | Foto: Economia

Jaká zařízení Hartenberg Holding zatím koupil? Proč je jejich majitelé prodali? Jaké jsou další plány společnosti FutureLife? Kam zamíří další akvizice holdingu? Podrobnosti najdete v aktuálním čísle týdeníku Ekonom.

Týdeník Ekonom je k dostání na obvyklých místech. Lze si jej přečíst také na internetu, na iPadu iPhonu, tabletu Samsung a dalších zařízeních se systémem Android.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 8 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy