Babiš ovládl "výrobu" dětí v Česku. A chystá další nákupy

Eva Hníková, týdeník Ekonom
24. 11. 2014 14:08
Společnost Hartenberg Holding koupila už osm klinik poskytujících umělé oplodnění, do konce roku chystá další obchody.
Andrej Babiš
Andrej Babiš | Foto: Libor Fojtík

Praha - Podnikatel a ministr financí Andrej Babiš rozšiřuje své působení také do oblasti medicíny. Začal ve velkém skupovat především kliniky určené pro léčbu neplodnosti. Obrat jeho čerstvých zdravotnických akvizic se blíží miliardě. A ještě do konce roku se chystají obchody, které mohou vést k nárůstu o dalších 30 až 50 procent.

Andrej Babiš loni přetáhl ze skupiny Penta investičního bankéře Jozefa Janova. Loni v létě pak založili společnost Hartenberg Holding, která disponuje pěti miliardami korun. Většinu peněz dodal Babiš, čerstvý šestatřicátník Janov do fondu vložil finance vydělané během působení v Pentě, jde však řádově o desítky milionů.

"Mohl jsem si vytvořit vlastní tým a Babiš mi dává relativně volnou ruku, co se týče projektů. I když jako hlavní investor má samozřejmě právo veta," vysvětloval Janov před časem v Hospodářských novinách, proč Pentu opustil a vrhl se na novou příležitost. Výhodnost investic mu pomáhá propočítávat Libor Němeček, šéf akvizic Agrofertu.

Jedna z oblastí, kam Hartenberg Holding nyní masivně investuje, je zdravotnictví. Prostřednictvím firmy FutureLife skupuje ve velkém hlavně kliniky poskytující umělé oplodnění. Nyní už drží zhruba 20 procent trhu. Má šest klinik v Česku a dvě na Slovensku.

Duchovním otcem plánu na expanzi v oblasti umělého oplodnění je lékař Ladislav Zgabur. "Ten nápad jsem nosil v hlavě už delší dobu," podotýká Zgabur, který se v minulosti podílel na konsolidaci trhu se zdravotnickými laboratořemi. Generace lékařů, která kliniky zakládala a vlastní je, se nyní často přiblížila důchodovému věku, a tak je dobrá doba pro podobné nákupy. Základem úspěchu však bylo, že si Zgabur s Janovem porozuměli v oblasti investic. "Jeho rozhodování je konstruktivní a rychlé," pochvaluje si Zgabur, který v projektu vystupuje jako odborný poradce a má zároveň čtyřprocentní podíl ve FutureLifu.

Obálka týdeníku Ekonom
Obálka týdeníku Ekonom | Foto: Economia

Jaká zařízení Hartenberg Holding zatím koupil? Proč je jejich majitelé prodali? Jaké jsou další plány společnosti FutureLife? Kam zamíří další akvizice holdingu? Podrobnosti najdete v aktuálním čísle týdeníku Ekonom.

Týdeník Ekonom je k dostání na obvyklých místech. Lze si jej přečíst také na internetu, na iPadu iPhonu, tabletu Samsung a dalších zařízeních se systémem Android.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Ministr Metnar ve čtvrtek v USA podpisem potvrdí nákup vojenských vrtulníků

Ministr obrany Lubomír Metnar ve čtvrtek po jednání s americkým ministrem obrany Markem Esperem stvrdí podpisem dokumentu nákup vrtulníků pro českou armádu. Ministerstvo obrany za ně zaplatí 14,6 miliardy korun. Metnar do Spojených států odletí v úterý ráno. Informoval o tom mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Ministerstvo obrany se rozhodlo pořídit 12 vrtulníků od firmy Bell formou mezivládní dohody. Z USA vojáci získají osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper. Stroje armáda dostane v roce 2023. V její výzbroji nahradí ruské bitevní vrtulníky Mi-24/35.

Další zprávy