Hledá se nový Baťa. Vybrali jsme pět kandidátů

Eva Hníková, týdeník Ekonom
31. 10. 2014 6:44
Byznysmeni jako Jiří Hlavatý, Dalibor Dědek nebo Zbyněk Frolík se v mnohém podobají Tomáši Baťovi. A zřejmě i proto prosperují.
Jiří Hlavatý
Jiří Hlavatý | Foto: Jiří Koťátko

Během polední pauzy kreslí Jiří Hlavatý svým zaměstnancům plánky supermarketů a radí, jak hospodařit s penězi. Proč? Generální ředitel a majitel firmy Juta s obratem šest miliard korun chce být prospěšný lidem. Je přesvědčen, že šéf se má starat o podřízené i mimo práci. Třeba se zeptat na rodinu nebo dohlédnout, aby se zaměstnanci netopili v dluzích.

Podobně o své lidi pečoval slavný český podnikatel Tomáš Baťa. Jeho malá firma se postupně rozrostla v celosvětové obuvnické impérium. Baťa používal přelomové metody řízení a organizace práce, pro zaměstnance budoval byty, školy i obchody, de facto postavil nový Zlín. Se svým podnikem založeným před 120 lety expandoval na několik kontinentů.

A stejně jako si člověk v souvislosti se Zlínem vybaví Baťu, funguje zvláště u místních propojení Hlavatého s Dvorem Králové. Tím však podobnosti nekončí. Před pár dny byl Jiří Hlavatý zvolen senátorem za hnutí ANO. Také Tomáš Baťa se stal politikem – od roku 1923 až do své smrti v roce 1932 působil jako starosta Zlína. Tvrdil, že se město má řídit jako firma.

Dnes má firma Baťa v Česku řadu následovníků. Mnohé podnikatele navíc zlínský byznysmen inspiroval, nebo je k podnikání dokonce přivedl. Týdeník Ekonom zjišťoval, kdo jsou noví Baťové a co mají společného se svým předchůdcem.

Anketa

Silueta - otazník

Vyberte nového Baťu. Hlasovat můžete na webu týdeníku Ekonom.

Třeba Zbyněk Frolík a Dalibor Dědek vybudovali své firmy Linet a Jablotron takřka z ničeho, myslí na rozvoj zaměstnanců i na to, jak prospět svému kraji. Nelze opomenout majitele Agrofertu Andreje Babiše, který se firmě Baťa podobá velikostí i propojením podnikání z různých oborů. K odkazu Bati se aktivně hlásí také Ivan Baťka, majitel břeclavské chemičky Fosfa. I proto si nedávno založil vlastní vnitrofiremní univerzitu, kde dovzdělává své zaměstnance.

Odměňování podle výsledků a další Baťovy zásady ve firmě uplatňuje třeba Jaroslav Řasa ze softwarové společnosti Abra. Majitel skupiny Koma s téměř půlmiliardovým obratem Stanislav Martinec šel v inspiraci Baťou tak daleko, že si už zamlada řekl – chci manželku ze Zlína a baťovský domek. Splnilo se mu obojí.

Podnikatelé navíc připouštějí, že se firmám díky „opisování“ od Bati daří lépe. „Jeho principy v kombinaci se štíhlou výrobou vedly k navýšení zisku. Odhaduji tak o 20 procent,“ říká Martinec.

Obálka Ekonom
Obálka Ekonom | Foto: Economia

Čím se Baťovi podobají Babiš, Dědek nebo Frolík? Jak se jím inspiroval Jaroslav Řasa? Může nový Zlín vzniknout ve Slaném? Čtěte podrobněji v aktuálním vydání týdeníku Ekonom.

Vybrat "nového Baťu" můžete v této anketě.

Týdeník Ekonom je k dostání na obvyklých místech. Lze si jej přečíst také na internetu, na iPadu iPhonu, tabletu Samsung a dalších zařízeních se systémem Android.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy