Autobusy RegioJet začnou jezdit mezi Vídní a Budapeští, skončí ale nejdelší linka z Prahy do Osla

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
3. 1. 2018 12:25
Jízda autobusem z Budapešti do Vídně trvá necelé tři hodiny. Jízda vlakem je mírně rychlejší, ale také výrazně dražší.
RegioJet - autobus Irizar
RegioJet - autobus Irizar | Foto: RegioJet

Brno - Autobusový dopravce RegioJet ve čtvrtek zahájí provoz mezi Vídní a Budapeští, první mezinárodní lince, kterou dopravce bude zajišťovat mimo Česko a Slovensko. Uvedla to obchodní ředitelka autobusové dopravy firmy Marcela Hamříková.

V budoucnu chce společnost Radima Jančury otevírat další podobné linky vzhledem k tomu, že tuzemský trh se výrazně změnil po rychlém nástupu FlixBusu.

Na druhou stranu dopravce od 1. února zruší linku z Prahy do norského Osla. Jak uvedl web Zdopravy.cz, ubývají na ní cestující a dávají přednost levné letecké dopravě.

Mezi Vídní a Budapeští bude RegioJet prodávat nejlevnější jízdenky za devět eur (230 korun), v žádanějších časech je cena 345, 411 i 475 korun. Stejnou trasu dlouhou 240 kilometrů jezdí i FlixBus, který nabízí jízdenky podle rezervačního systému od 349 korun.

Jízda autobusem trvá necelé tři hodiny, jízda vlakem je mírně rychlejší, ale také výrazně dražší. Nejlevnější jízdenky sice stojí u rakouských drah 14 či 19 eur (358, resp. 486 korun), ale většina spojů je dvojnásobně dražší.

"Rozhodli jsme se letos inovovat naši obchodní strategii a začít v návaznosti na měnící se trh rozšiřovat nabídku autobusových spojů na klíčových trasách v dalších evropských zemích mimo Česko a Slovensko. Linka z Vídně do Budapešti je první vlaštovkou. Následovat by mělo rozšíření spojů v Německu," uvedla Hamříková.

V Česku svádí RegioJet tvrdý konkurenční boj s dopravcem FlixBus, který začal během loňského roku jezdit na řadě tuzemských tras, které jsou většinou součástí mezinárodních linek. Konkurent začal významně snižovat ceny, aby nalákal cestující a zároveň je ubral Jančurovým autobusům. Ten prohlásil, že ho FlixBus přišel zničit. Tvrzení konkurence odmítla jako přehnané a nepravdivé.

RegioJet začal také od prosince provozovat nové vlakové spoje mezi Prahou a Brnem, jezdí prakticky každou hodinu a poprvé jezdí do Vídně. S ohledem na zavedení vlakového spojení mezi Prahou a Brnem od 14. ledna zruší některé autobusové spoje. Místo po půlhodině budou jezdit pouze jednou za hodinu.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Zpomalování růstu cen se v březnu zastavilo, inflace stoupla na 2,3 procenta

Meziroční inflace v březnu stoupla z únorových 2,1 procenta na 2,3 procenta. Zpomalování meziročního růstu spotřebitelských cen v Česku se po sedmi měsících zastavilo. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Inflace předtím vytrvale klesala od loňského července, kdy dosáhla 3,4 procenta. Analytici odhadovali, že březnová meziroční inflace bude činit až 2,4 procenta. Meziměsíčně ceny vzrostly v březnu o 0,2 procenta.

Největší podíl na březnovém meziročním zvýšení inflace měl podle statistiků růst cen pohonných hmot. "Průměrná cena benzinu Natural 95 byla 30,47 koruny za litr a jednalo se o nejvyšší hodnotu od loňského února. Průměrná cena motorové nafty pak byla 29,14 koruny za litr a šlo o nejvyšší cenu od loňského března," sdělila vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

Zdroj: ČTK
před 7 minutami

Sto dnů před startem OH v Tokiu mají Češi jistých jen 44 míst

Sto dnů před zahájením odložených olympijských her v Tokiu má česká výprava zajištěných 44 účastnických míst, z toho 12 na jméno. Sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor věří, že do konce kvalifikačních bojů by se toto číslo mohlo přehoupnout přes stovku. Na předchozích letních hrách v Riu de Janeiro v roce 2016 startovalo 104 českých sportovců, nejméně od OH 1956 v Melbourne.

"Přáli bychom si, aby ve výpravě bylo víc než sto sportovců. Hodně bude záležet na tom, zda uspějí basketbalisté," řekl Doktor. Satoranského a spol. čeká necelý měsíc před startem her náročná kvalifikace v Kanadě, ostatní kolektivní sporty už šanci na postup ztratily.

před 8 minutami

Slovák odsouzený v Česku za propagaci teroristického hnutí podal stížnost

Slovák Dominik Kobulnický, jenž si má odpykat pět let za propagaci teroristického hnutí, podal ústavní stížnost. Jde o poslední šanci, jak zvrátit rozsudek, který loni v listopadu potvrdil Nejvyšší soud. Podání stížnosti je patrné z justičních databází. Podle mluvčí Ústavního soudu Miroslavy Číhalíkové Sedláčkové o podnětu zatím není rozhodnuto.

Muž ve svém pražském bytě skladoval chemikálie, ze kterých by bylo možné vyrobit výbušninu. Na Facebooku pak sdílel fotografie a příspěvky radikálních islamistů. Městský soud v Praze mu uložil šest a půl roku vězení. Uznal jej vinným z obecného ohrožení a z propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka - konkrétně takzvaného Islámského státu a Kavkazského emirátu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy