Student Agency nesmí natáčet řidiče autobusů a stevardy, soud stížnost firmy definitivně zamítl

ČTK ČTK
28. 12. 2017 15:29
Soud již dříve potvrdil výrok úřadu, že umístění kamer v přední části vozidla by byl nedůvodný a nepřiměřený zásah do soukromí zaměstnanců. Podle Student Agency měl systém zvýšit bezpečnost zaměstnanců.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Brno - Společnost Student Agency (nyní provozující autobusy pod značkou RegioJet) definitivně prohrála spor z roku 2013, kdy jí Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) zakázal umístit v autobuse kamery, které by monitorovaly prostor pro řidiče a stevarda.

Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost firmy, kterou se snažila zvrátit loňské rozhodnutí Městského soudu v Praze. Dopravce kamery před rozhodnutím ÚOOÚ pouze testoval v omezeném počtu vozidel, do pravidelného užívání je nikdy nenasadil.

Soud již dříve potvrdil výrok úřadu, že umístění kamer v přední části vozidla by byl nedůvodný a nepřiměřený zásah do soukromí zaměstnanců. Podle Student Agency měl systém zvýšit bezpečnost zaměstnanců.

"Pro nás je celý kamerový systém komplexní bezpečnostní řešení a jeho součástí je i řídící stanoviště autobusu," uvedl před lety po výroku úřadu mluvčí Student Agency Aleš Ondrůj. Záznamy z kamery v prostoru řidiče měly sloužit jako podpůrný důkaz toho, že řidič například dodržoval povolenou rychlost, a posílit tak pozici zaměstnanců v případě vyšetřování nehod, dodal mluvčí.

Kromě požadovaných kamer snímajících zaměstnance využívá Student Agency kamery snímající vozovku před autobusem a zavazadlový prostor. S tímto využitím kamer ÚOOÚ problém neměl a jejich registraci povolil.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. "Kanárci" sice ve 42. kole druhé ligy podlehli po dlouhém oslabení Bournemouthu 1:3, postup už ale měli zajištěný před utkáním díky remízám třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0). Norwich je z jejich dosahu a má osmibodový náskok na druhý Watford. K zajištění prvního místa mu v posledních čtyřech duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy