Volkswagen California oslavuje čtvrtstoletí existence

Radek Pecák Radek Pecák
13. 4. 2013 6:16
Základní uspořádání vozu se již desetiletí nemění
Foto: VW

Už pětadvacáté narozeniny modelu California oslavuje divize Užitkové vozy koncernu Volkswagen. Zároveň slaví také kulaté výrobní jubileum, protože během uplynulých 25 let sjelo z montážních linek 100 000 vozů California.

Děje se tak na výstavě Techno Classica. Návštěvníci v expozici značky Volkswagen Užitkové vozy mohou nahlédnout do historie klasického obytného vozidla od T3, přes T4 až po aktuální T5. Expozici postavenou v duchu rekreačních aktivit završují prapředci T1 a T2.

Vlastní obytný vůz postavený na bázi modelu Transporter se zrodil na základě zájmu lidí o trávení dovolené na více místech v 80. letech minulého století.

Součástí výbavy mohou být i plážové židličky
Součástí výbavy mohou být i plážové židličky | Foto: VW

S podobným nápadem již předtím přišla firma Westfalia. Vůz měl sklopnou zadní lavici pro dvě osoby, kterou lze v případě potřeby rozložit na lehací plochu, dále úzkou kuchyňskou linku s chladničkou, plynovým vařičem a kuchyňským dřezem a úložným prostorem na levé straně. Díky tomuto rozdělení zůstal volný přístup do vozidla širokými posuvnými dveřmi.

Taková přestavba ale byla pro běžné spotřebitele cenově nedostupná. A proto Volkswagen díky mnoha úsporným opatřením srazil základní cenu na pouhých 39 900 DM.

Model California s výklopnou střechou, zavěšenou vzadu je zastoupen ve výrobním programu nepřetržitě ve všech letech a generacích.

V aktuální páté generaci je na českém trhu pro model California k dispozici motor 2.0 TSI (150 kW/204 k) a čtyři motory 2.0 TDI ve výkonových stupních 75 kW/102 k, 84 kW/114 k (BlueMotion), 103 kW/140 k a 132 kW/180 k.

Interiér zajišťuje pohodlí i při dlouhých cestách
Interiér zajišťuje pohodlí i při dlouhých cestách | Foto: Volkswagen

Oba výkonné motory TDI a TSI jsou spojeny s šestistupňovou mechanickou převodovkou. V závislosti na zvoleném motoru je možná také kombinace s převodovkou DSG a pohonem všech kol 4Motion.

Řidiče podporují elektronické podvozkové systémy ABS, ASR, ESP a asistent pro rozjezd do kopce. U vozidel objednaných s tažným zařízením nechybí ani funkce pro stabilizaci přívěsu. Základní cena modelu California činí na českém trhu 876 046 Kč bez DPH (1 060 016 Kč s DPH) s motorem 2.0 TDI o výkonu 75 kW/102 k.

Za výbavu Comfortline je nutno si připlatit téměř půl milionu korun. Zákazník pak ale získá prakticky kompletně vybavené auto ke kempování. Ve výbavě je například výklopná střecha s elektro-hydraulickým ovládáním, chladnička, kuchyňka s dřezem, vařičem a skříňkou na nádobí, nádržka na vodu, skříňka na oděvy, zásuvky na 230 V uvnitř i venku, nezávislé topení, kempinkový stolek, židle a přídavný stolek v kuchyňce a řada dalších věcí.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy