V Roztokách se budou vyvíjet nové motory pro auta

Radek Pecák Radek Pecák
13. 12. 2010 0:58
auto

Skoro 200 milionů korun dostane jako dotaci od Ministerstva školství Centrum vozidel udržitelné mobility (CVUM) v Roztokách u Prahy. Vědci se v něm budou zabývat vývojem, testováním a inovací motorů.

Za projektem stojí České vysoké učení technické (ČVUT) a měl by navázat na základy výzkumného centra Josefa Božka.

Jak agentuře ČTK řekl vedoucí CVUM Bohumil Mareš, je projekt kromě hlavních výzkumných cílů rovněž zaměřen na zvyšování počtu vědeckých pracovníků v oboru.  Do spolupráce by se kromě současných partnerů, jimiž jsou fakulty ČVUT a společnost TÜV SÜD Czech, mohly zapojit také další podniky a výrobní firmy.

Výzkumná činnost centra se soustředí především na prostředky a technologie výzkumu nových řešení a optimalizaci současných koncepcí pístových motorů pro vozidla i energetiku, hnacích agregátů automobilů včetně elektrických a hybridních.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Festivaly Mighty Sounds a Brutal Assault budou až příští rok

Táborský hudební festival Mighty Sounds kvůli koronaviru přesouvá letošní ročník na léto 2022. Zdůvodnil to i tím, že některé kapely překládají turné. Vstupenky zůstávají v platnosti. Akce, jež se zaměřuje na žánry ska, punk či reggae a navštěvuje ji přes 10 tisíc lidí ročně, se kvůli pandemii nekonala ani vloni.

Třetina diváků na Mighty Sounds tradičně přijíždí z ciziny. Dvě hlavní kapely odloženého ročníku, Dropkick Murphys a Social Distortion, jsou americké. Díky podpoře z ministerstva kultury se povedlo nahradit většinu loňských nákladů. Ze vstupenek, jichž se loni prodalo několik tisíc, pořadatelé vraceli kolem 40 kusů.

Odklad na další rok nedávno oznámil také festival tvrdé hudby Brutal Assault, který se koná v kulisách historické pevnosti Josefov. "Celý rok jsme tvrdě makali, aby byl letošní jubilejní ročník připraven. Bohužel situace kolem covidu-19 se nelepší a nám po zralé úvaze nezbývá nic jiného než 25. ročník přesunout na příští rok," uvedli pořadatelé. Příští Brutal Assault se tak má nově konat ve dnech 9. až 13. srpna 2022.

Zdroj: ČTK
Další zprávy