Uskladnili jste letní pneumatiky dobře? Nesprávným uložením se mohou zničit. Přinášíme pár rad

Eva Srpová Eva Srpová
20. 11. 2017 15:51
Z průzkumů vychází, že až třetina řidičů uskladňuje pneumatiky špatně. Nevhodné uložení je ale velmi znehodnocuje, zničí je. Pokud jste už přezuli na zimní a letní kola odložili do garáže nebo se na to teprve chystáte, projděte si návod, jak postupovat tak, aby vám pneumatiky sloužily co nejdéle.
Kdo nechce zaplatit za uskladnění plášťů v pneuservisu, měl by pneumatiky ošetřit a především správně uložit, aby se neznehodnotily.
Kdo nechce zaplatit za uskladnění plášťů v pneuservisu, měl by pneumatiky ošetřit a především správně uložit, aby se neznehodnotily. | Foto: iStock

Povinnost mít na autě obuté vhodné pneumatiky v případě, že to vyžaduje počasí nebo příslušná dopravní značka, platí od prvního listopadu. Mnoho řidičů už letní pneumatiky za zimní vyměnilo, jiní se na to teprve chystají.

Letní obutí ale nestačí jen sundat a strčit do garáže. Vyžaduje také ošetření a především správné uložení. Přinášíme pár rad, jak postupovat.

E-shop Pneumatiky.cz provedl mezi svými zákazníky průzkum a zjistil, že 14 % řidičů skladuje pneumatiky kdekoliv, třeba i na zahradě, 16 % řidičů je dá kamkoliv, kde je místo, ale přikryje je plachtou, 55 % řidičů pneumatiky balí a chrání před slunečním zářením a 15 % řidičů využívá uložení plášťů v pneuservisu.

Z toho tedy vyplývá, že třetina řidičů skladuje pneumatiky nesprávně. Vystavují je totiž UV záření, vlhkosti nebo kontaktu s různými látkami, které jim škodí (pohonné hmoty, mazivo).

Pneumatikám přitom nejvíce škodí vlhko, horko, nečistota, ale i průvan. Nejvíce trpí, pokud na ně dlouhodobě svítí slunce. Kvůli všem výše zmíněným faktorům totiž pláště rychleji stárnou a znehodnocují se.

Pneumatiky také nestačí jen sundat z auta a odložit. Potřebují ošetření, tedy je důležité je omýt, osušit a doporučuje se také vydolovat ze vzorku vražené kamínky. 

"Před uložením si označte pozici, kterou pneumatiky na autě zaujímaly. Pláště na přední ose se totiž díky většímu zatížení a přenosu síly během zatáčení rychleji opotřebovávají. Výměnou pozic proces opotřebení dokážete zpomalit," radí ředitel e-shopu Pneumatiky.cz Vojtěch Schwangmaier.

Zásadní je především to, jak pneumatiky uskladníte, tedy v jaké poloze. Pokud měníte sadu, která má i svá kola, skladujte je na sobě, tedy v komínku, případně je můžete v garáži na stěně pověsit za kola. Ve specializovaných obchodech prodávají i speciální stojany.

Důležité je čas od času pneumatiky dofouknout. Pokud se vypustí, mohou se snadno deformovat.

Jestliže měníte jen pláště, nesmí se ani skládat do komínku, ani věšet, prověsily by se. Je potřeba je postavit, a to ve vertikální poloze. Zároveň by se měly alespoň jednou za měsíc pootočit, aby se posunulo s plochou, na které pneumatiky stojí. Tím se zabrání deformaci.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 58 minutami

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Varům bude chybět zraněný kapitán Skuhravý

Hokejisté extraligových Karlových Varů se budou muset v závěru základní části obejít bez pomoci kapitána Václava Skuhravého. Jedenačtyřicetiletý útočník utrpěl v nedělním zápase na ledě Sparty blíže nespecifikované zranění v dolní části těla a bude mimo hru dva až tři týdny. Energie o tom informovala na svém klubovém webu.

Skuhravý odehrál na Spartě dvě třetiny, ve třetí části už stál na střídačce jen v civilu a pomáhal trenérům. Západočeši v O2 areně prohráli 3:6.

Odchovanec Kladna odehrál v této sezoně za Karlovy Vary 40 zápasů, vstřelil čtyři branky a přidal 17 asistencí. Energie je šest kol před koncem základní části soutěže sedmá a bojuje o 6. místo a přímý postup do čtvrtfinále play off. Na jedenácté Vítkovice má k dobru 12 bodů, takže by ve vyřazovací části neměla chybět.

Zdroj: ČTK
Další zprávy