Chcete stihnout vyměnit pneumatiky za zimní včas? V mnoha pneuservisech mají plno na týdny dopředu

Eva Srpová Eva Srpová
24. 10. 2017 14:53
Vyměnit pneumatiky za zimní by měl řidič udělat včas, od 1.listopadu platí zákonná povinnost mít je na voze obuté, pokud je na silnici vrstva sněhu, ledu nebo námraza. Pokud jste si ale vzpomněli na přezouvání až teď, ne v každém pneuservisu vám dají termín v řádu dní. Například v Praze se někde čeká na termín i tři týdny.
V servisech hlásí velký zájem, v těch pražských se na volný termín čeká od jednoho do tří týdnů.
V servisech hlásí velký zájem, v těch pražských se na volný termín čeká od jednoho do tří týdnů. | Foto: Bestdrive

Zákon stanovuje povinnost mít na voze obuté pneumatiky se zimním vzorkem od 1. listopadu, pokud se na silnici vyskytuje souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námrazy, případně se dá vzhledem k počasí taková situace očekávat.

Pokud jste nechtěli nic ponechat náhodě a čekat na první ranní mráz, který vyžene do pneuservisů i ty, kteří doposud s výměnou zimních pneumatik otáleli, měli byste se objednat právě teď.

Některé pneuservisy totiž mají zcela plné diáře a nabídnou vám nejbližší termín až v polovině listopadu.

Jedním z termínově nejhorších, kam jsme se dovolali, je pneuservis sítě ContiTrade v Praze na Smíchově. Tam nám zaměstnanec pneuservisu nabídl nejbližší termín za tři týdny, tedy až po 14. 11.

"Máme nasmlouváno mnoho firemních aut a vozů leasingových společností, ty na včasné výměně pneumatik trvají. Tento nápor vnímáme už od začátku října a asi teď dlouho nepoleví," prozradil nám technik, který ale nechtěl být jmenován.

Pneuservis patří do sítě Continental Barum. Ta má po celé České republice desítky poboček.

Pokud byste si chtěli nechat vyměnit pneumatiky právě v jedné z nich, v Praze si počkáte nejdéle. V pobočce v Košířích nám nabídli termín 10. 11., tedy až za 17 dní, v Karlíně za dva týdny. Na Chodově by výměnu provedli 2. 11.

Zatímco v Praze je tedy situace horší, v jiných krajích tento problém nevnímají. Například pobočka ContiTrade Services v Příbrami by zvládla obout zimní pneumatiky do dvou dnů.

Malé pneuservisy jsou na tom s termíny trochu lépe. Například v provozovně Pneu Procházka ve Strašnicích nám nabídli termín přesně za týden, v pneuservisu Autoprotekta Centrum ve Strašnicích dokonce ani neobjednávají a zájemce o přezutí berou na počkání.

"My plánovač nevedeme a ničemu to nevadí. Když někdo zavolá, řeknu například, že může přijet třeba za dvě hodiny. Většinou tu lidé nečekají déle než půl hodiny. Alespoň v tuto chvíli ne. Až napadne první sníh, pak se sem najednou sjede víc zákazníků, ale ani v tu chvíli se víc než hodinu nečeká," řekl nám vedoucí provozovny Patrik Lidický.

V oblastech, kde se špatné počasí hlásí dříve, například na Vysočině, už mnoho lidí pneumatiky vyměnilo včas. Všímá si toho například také zaměstnanec provozovny ContiTrade Services v Havlíčkově Brodě.

"Od začátku října tu hodně prší, lidé si začali měnit pneumatiky dřív. Ti, kteří u nás mají uskladněná kola, od nás dostali upozorňující SMS s návrhem termínu na přezutí už v srpnu a také v průběhu září. A kdo se objedná na výměnu pneumatik teď, nabídneme mu termín do týdne," říká Miroslav Žák.

Podle zkušeností několika zaměstnanců pneuservisu, se kterými jsme mluvili, je znát trend, že si řidiči už nepořizují dvoje sady kol, kdy na jedné mají letní a na druhé zimní pneumatiky. Výměna je sice levnější a snazší, ale od doby, kdy auta mají v povinné výbavě měření tlaku v pneu, se to prodražuje.

"Jeden TPMS ventil se senzory na měření tlaku stojí i okolo 1000 Kč, to si pak každý řidič rozmyslí, jestli se mu vyplatí pořídit si další čtyři na druhou sadu kol," dodal Patrik Lidický z Autoprotekta Centrum ve Strašnicích.

Dobu potřebnou na výměnu kol také ovlivňuje jejich velikost, což si mnohdy osoba, která si pořizuje nový vůz a zvažuje jejich rozměr, neuvědomuje.

"Zatímco dříve bylo běžné, že jsme měnili kola o rozměru 13", dnes to jsou 16" ráfky a častěji také 17". Přitom čím větší kolo je, tím náročnější je jeho výměna. Zatímco pneumatiky na 16" ráfku vyměníte zhruba za půl hodiny, na kolech o rozměru 18" a víc na to potřebujete dvojnásobek času," dodává Miroslav Žák z pneuservisu v Havlíčkově Brodě.  

 

Právě se děje

Aktualizováno před 32 minutami

Vítr zastavil lanovku na Ještěd i na vrchol Sněžky

Hasiči v Libereckém kraji měli kvůli silnému větru v noci 21 zásahů, převážně na Frýdlantsku. Ve většině případů se jedná o popadané stromy blokující komunikace, železniční trať, popřípadě spadané větve na dráty elektrického vedení, uvedli hasiči na Twitteru.

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci, a po podzimní odstávce se dnes ráno do denního provozu zimní sezony rozjel jen dolní úsek kabinové lanovky na Sněžku - z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu. Horní úsek až na vrchol nejvyšší české hory není v provozu kvůli silnému větru. 

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Policie obvinila tři muže, na dotacích státu a EU získali podvodem čtvrt miliardy korun

Jihočeští kriminalisté obvinili tři muže z dotačních podvodů, kdy z dotací státu a Evropské unie získali podvodně přes 250 milionů korun. Obvinění z Písku, Strakonic a Příbrami se podle policie trestných činů dopustili jako spolupachatelé v letech 2012 a 2013. Na policejním webu o tom informoval krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Podvod odhalili policejní specialisté na bankovní, úvěrové a dotační podvody. Jde podle nich o zločin dotačního podvodu a poškození zájmů EU. Prvotní informace o možných podvodech získali kriminalisté od Finančního úřadu Jihočeského kraje.

Vyšetřovatelé zjistili, že muži v letech 2012 a 2013 jako jednatelé jedné společnosti nadhodnotili pořizované informační technologie v technickém projektu, na nějž získali dotaci ministerstva průmyslu a obchodu. Chtěli tak z dotace skrze provázané společnosti získat majetkový prospěch. "V jednotlivých žádostech o platby za etapy projektu pak uváděli nepravdivé informace," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ledecká a spol. přišly kvůli počasí o dnešní super G v Mořici

Lyžařky včetně Ester Ledecké dnes ve Svatém Mořici závodit nebudou. Superobří slalom Světového poháru byl odvolán kvůli hustému sněžení a silnému nárazovému větru. Start byl naplánován na 11:30 SEČ, po brzké ranní inspekci ale muselo vedení závodu dnešní program zrušit.

Další super G je podle původního harmonogramu na pořadu v neděli. Lyžařská federace FIS hledá pro odvolaný závod náhradní termín, v úvahu připadá přeložení na pondělí.

Dnešní superobří slalom měl být prvním rychlostním závodem v sezoně, lyžařky dosud absolvovaly dva slalomy, jeden obří slalom a také jeho paralelní variantu. Olympijská vítězka Ledecká je ve švýcarském středisku jedinou českou reprezentantkou ve startovní listině.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nejméně 18 obětí si vyžádalo důlní neštěstí v Číně, po dalších obětech záchranáři pátrají

Nejméně 18 horníků se udusilo oxidem uhelnatým v dole na jihozápadě Číny, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na čínskou státní televizi. Záchranáři pátrají po dalších pěti pohřešovaných havířích. Podle serveru Global Times se jednoho horníka podařilo zachránit. Příčiny neštěstí úřady vyšetřují.

Podobná neštěstí jsou v Číně poměrně častá. Před rokem v uhelném dole v provincii Kuej-čou na jihozápadě Číny přišlo při výbuchu o život 14 lidí.

Častou příčinou nehod často bývá nedodržování bezpečnostních pravidel a zpravidla po neštěstích úřady slibují jejich přísnější vymáhání. Nicméně počet obětí mezi horníky v posledních letech podle dostupných údajů klesal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy