Šílenost v Tatrách. Coulthard ve formuli dělá "zrcadlo" s akrobatickým pilotem Šonkou

Eva Srpová Eva Srpová
15. 6. 2021 14:21
Koncem dubna vyvolala rozruch Formule 1 v barvách Red Bullu, která se spolu s týmem filmařů objevila před Pražským hradem, na Karlově mostě a poté zamířila na Moravu a Slovensko. Teď firma Red Bull zveřejnila celé sedmiminutové video. A je naprosto úchvatné. Za pozornost především stojí, že stroj řídí David Coulthard a video zrežíroval a scénář napsal Markus Krug, bývalý spolutvůrce One Man Show.
David Coulthard objevuje Česko a Slovensko. | Video: Red Bull Racing Honda

Jméno kameramana a režiséra Markuse Kruga bylo dlouhá léta spojované především s Kamilem Bartoškem alias Kazmou, hvězdou One Man Show. Tvořili nerozlučný tvůrčí pár, Krug však loni oznámil, že z týmu odchází.

Nyní se zveřejnil jeho první samostatný projekt, na němž pracoval jako režisér i kameraman zároveň. Sedmiminutové video s Formulí 1 ze stáje Red Bull v hlavní roli. Jmenuje se Od hradu k hradu a hvězdou za volantem stroje je formulový závodník David Coulthard.

Formule začíná svou cestu před Pražským hradem, projede se po Karlově mostě, udělá několik koleček kolem sochy otočné hlavy Franze Kafky od Davida Černého a pak míří na Moravu mezi vinice, do Lednicko-Valtického areálu, a pak na Slovensko. Naprosto dechberoucí je scéna "zrcadlo", kdy akrobatický pilot Martin Šonka letí hlavou vzhůru přímo nad formulí a v dálce se tyčí slovenské Tatry.

"Neskutečně jsem si to užil. Co mě na celém videu baví nejvíc, že je v něm všechno skutečné. Scéna, kdy letadlo letí vzhůru nohama jen pár metrů nad formulí, je reálná, je to Martinův skvělý trik," popisuje David Coulthard, jak akrobatický pilot Martin Šonka letí hlavou dolů těsně nad autem.

Natáčení odstartovalo koncem dubna, první den se točilo v brzkých ranních hodinách na Karlově mostě. Zejména někteří lidé pak ve veřejném prostoru kritizovali pražský magistrát, že umožnil závodnímu stroji jezdit po historické památce. 

Snad je tedy obměkčí výsledek, který stojí za to. Málokteré video, navíc od komerční firmy, tak citlivě a povedeně prezentuje Českou republiku, její památky či krajinu. A to platí i pro Slovensko, kam ve filmu formule dojela. Vtipným momentem je scéna se slovenským rapperem Rytmusem. Ten se projíždí Bratislavou v červené Hondě NSX, po předjetí formulí musí uznat, že není zdejší "nejrychlejší rybou".

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Počet potvrzených obětí záplav v Německu dosáhl 180

Počet potvrzených obětí prudkých bouřek a záplav v Německu dosáhl 180, z toho 132 v západní spolkové zemi Porýní-Falc. Vyplývá to podle agentury AFP z bilance obětí po páteční aktualizaci německými úřady. Zhruba 150 lidí je nezvěstných nebo není možné je kontaktovat.

Předchozí bilance obětí záplav ze 14. a 15. července podle AFP činila 177. V nejhůře zasaženém regionu Porýní-Falc je nyní podle policie 132 potvrzených obětí na životě a 766 raněných. Dalších 149 je stále nezvěstných.

"Avšak neočekáváme, že konečný počet zemřelých se zvýší o tolik," řekl na tiskové konferenci zemský premiér Roger Lewentz s tím, že někteří lidé ze seznamu jsou na dovolené.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Kvůli obavám z transparentnosti v zemi přišlo Maďarsko o miliony eur z Norských fondů

Maďarsko tento týden formálně přišlo o přístup k více než 200 milionům eur (5,1 miliardy korun) z takzvaných Norských fondů kvůli rostoucím obavám dárců o kvalitu právního státu v zemi. Maďarsko se nedokázalo dohodnout s Norskem, Islandem a Lichtenštejnskem, které finance poskytují, na způsobu vyplacení peněz. Země se obávají, že by přerozdělování v Maďarsku mohlo podléhat politickým tlakům Budapešti. Na spor upozornil server Politico.

Při vyplácení grantů Norsko, které poskytuje 95 procent prostředků, a jeho partneři trvají na tom, aby o přidělení grantů pro občanskou společnost rozhodovaly a peníze spravovaly osoby vybrané ve veřejných soutěžích na základě kompetencí, odborných znalostí a řídících schopností. Ačkoliv maďarská vláda původně s tímto způsobem rozdělování grantů souhlasila, podle norské vlády nakonec Budapešť takto vybraného kandidáta odmítla.

Tři dárcovské země jsou členy evropského ekonomického prostoru, ale nikoliv Evropské unie. Granty vyplácené v 15 zemích mají sloužit ke snižování sociálních a ekonomických rozdílů v Evropě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy