Největší držáky podle německých STK. Nekazí se sporťáky, na špičce je ale rodinné MPV

Jedno z nejspolehlivějších aut je podle TÜV Süd Porsche 911.
5. Porsche Cayenne - podíl závažných závad: 2,6 procenta
1. Mercedes-Benz třídy B - podíl závažných závad: 2,0 procenta
1. Porsche 911 - podíl závažných závad: 3,5 procenta
2. Audi TT - podíl závažných závad: 11,6 procenta
Foto: Porsche
Jan Matoušek Jan Matoušek
9. 12. 2022 9:06
Organizace TÜV Süd vydala každoroční žebříček spolehlivosti automobilů v různých věkových kategoriích. Vychází přitom z dat německé obdoby našich STK, která pracují s počtem aut, co u kontroly neprojdou kvůli závažným nebo nebezpečným závadám. Na Aktuálně.cz jste si už mohli přečíst, že nejméně spolehlivou ojetinou je Dacia Logan. Kdo je ale na opačném konci žebříčku?

Jak jsme psali již v přehledu nejméně spolehlivých ojetin, z letošního ročníku reportu TÜV Süd vyplývá, že počet aut, která technickou kontrolou neprojdou, roste. Jestliže minulý rok byl podíl závažných problémů 17,9 procenta, letos je to 20,2 procenta. Jedná se tedy až o pětinu z celkem 9,5 milionu prohlídek. Stoupl i průměrný věk vozového parku v Německu, poprvé překročil hranici deseti let. Pořád to ale většinou znamená auta plnící alespoň normu Euro 5.

Důvod zvýšení věku a zhoršení technické způsobilosti? Pandemie koronaviru, která zvýšila zájem o ojetá auta, a také nájezd aut obecně. A v době, kdy lidé kvůli rostoucí inflaci i dražším energiím obecně více šetří, spousta z nich šetří právě i na svém autě. Zároveň se zhoršila dostupnost nových aut kvůli problémům s dodávkami, spousta zájemců se tak zkrátka musí obrátit na nabídku starších vozidel.

Zatímco nejméně spolehlivým autem se podle reportu stala Dacia Logan a obecně modely rumunského výrobce, případně levnější auta dalších značek, obsadily poslední místa, za premianty jsou auta prémiových značek. Celkovým vítězem se letos stal Mercedes-Benz třídy B, jehož podíl závažných závad byl v průměru jen dvouprocentní (Logan se dostal na 11,6 procenta).

MPV s trojcípou hvězdou ale z dílčích věkových kategorií opanovalo jen auta do tří let věku. Všude jinde je na prvním místě jiný model: Porsche 911. I na dalších místech se v různých věkových skupinách objevují modely Porsche, případně další sportovní auta jako Audi TT a Mercedes-Benz SLC/SLK.

Trochu to poodhaluje jednu relativní slabinu celého reportu. Na čelných místech se zpravidla objevují auta, kterým majitelé dopřávají pravidelný servis (což je finančně náročnější), čímž odstraní ty největší nedostatky před technickou kontrolou, případně to jsou modely, u nichž existuje předpoklad menšího nájezdu. A to často splňují právě sportovní automobily, respektive automobily prémiových značek právě jako Mercedes, Porsche, Audi nebo BMW.

Samozřejmě se ale mezi nejspolehlivějšími auty neobjevují jen tyto modely. Vysoko se drží třeba Volkswagen Golf Sportsvan, případně jeho předchůdce Golf Plus. Tradičně jsou vysoko auta japonských značek jako Suzuki Vitara, Mazda CX-3 nebo Honda Jazz. Ostatně Jazz se stal také nejspolehlivějším malým autem, zatímco Kia Picanto tuto pozici obsadila mezi minivozy, Mercedes třidy A mezi kompakty, Mercedes třídy C ve střední třídě a Mercedes GLC mezi SUV. Velkoprostorovým modelům kraluje již zmíněná třída B.

Nejspolehlivější auta ve všech věkových skupinách najdete v galerii v úvodu článku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

Vrchní soud zastavil trestní stíhání šéfa lihové mafie Březiny v kauze ovlivňování svědků

Olomoucký vrchní soud zastavil trestní stíhání šéfa lihové mafie Radka Březiny a dalších dvou mužů v souvislosti s kauzou ovlivňování svědků. Brněnský krajský soud jim za to v červnu 2021 původní tresty uložené za obchody s nelegálním lihem zpřísnil v podobě souhrnných trestů, Březinovi zvýšil trest ze 13 let na 14 let a devět měsíců. Vrchní soud zastavení stíhání odůvodnil tím, že o těchto skutcích již bylo pravomocně rozhodnuto. Informaci v úterý potvrdil Petr Šereda z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Zastavení trestního stíhání se týká také Pavla Čanigy a Ivana Kováříka.

Vrchní soud o zastavení trestního stíhání rozhodl v neveřejném jednání v prosinci, řekl novinářům mluvčí soudu Stanislav Cik. "Soud rozhodl, že se u těchto obžalovaných zastavuje trestní stíhání, neboť o těchto skutcích již bylo pravomocně rozhodnuto," uvedl mluvčí.

Podle soudu bylo o této trestné činnosti rozhodnuto již v hlavní daňové větvi lihové mafie, kdy byli všichni tři obžalovaní odsouzeni za zkrácení daně a současně za účast na organizované zločinecké skupině. Druhý z těchto trestných činů vrchní soud považuje za trestný čin trvající. Ovlivňování svědků tak podle něj spadá do trestného činu účasti na organizované zločinecké skupině, o kterém však již bylo pravomocně rozhodnuto v daňové větvi celé kauzy.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Kolínská Toyota od středy zastaví kvůli nedostatku dílů výrobu na většinu února

V automobilce Toyota Motor Manufacturing Czech Republic v Kolíně od středy kvůli nedostatku komponentů zastavují výrobu. Celková doba odstávky zatím není známá, měla by to být větší část února. Podle mluvčího automobilky Tomáše Paroubka je důvodem výpadek subdodávek pro českého dodavatele způsobený epidemií covidu v Číně na konci loňského roku.

"Rozjezd linky je plánován na poslední týden v únoru, může se ale změnit spousta věci, dodání dílů dříve, nebo naopak," uvedl Paroubek. Chybí podle něj komponenty do obou modelů, které se v Kolíně vyrábějí, a to Aygo a Yaris. "Nebudeme sdílet jméno dodavatele ani konkrétní díl, který nás bohužel zastavil s ohledem na překážky v dodavatelském řetězci. Jedná se o subdodávky komponent pro české dodavatele, nedostatek vznikl v důsledku výpadku výroby v Číně během listopadu a prosince způsobeného covid-19," doplnil mluvčí.

Úplné uzavření podniku v průmyslové zóně Ovčáry u Kolína se podle Paroubka nechystá. "Někdo vytvořil fake news, která není pravdivá, a toto spustilo velkou reakci," řekl. Poptávka po autech podle něj vzrostla, automobilka plánujeme vyrobit letos opět přes 200 000 vozů. "I přes toto zastavení uděláme maximální kroky, abychom vozy dodali co nejdříve zákazníkům, kteří nyní čekají na dodávku již objednaných vozů," doplnil.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Prezident Zeman se příští týden sejde s Čaputovou ve Vysokých Tatrách

Český prezident Miloš Zeman se příští úterý při své rozlučkové návštěvě Slovenska sejde ve Vysokých Tatrách se slovenskou kolegyní Zuzanou Čaputovu, informovala ČTK kancelář slovenské prezidentky. Zemanovi v březnu skončí druhý pětiletý prezidentský mandát; v čele státu ho vystřídá Petr Pavel, který v rozhodujícím kole přímé volby minulý týden porazil expremiéra Andreje Babiše.

Vrcholní politici Česka i Slovenska v minulosti založili tradici, že jejich první a poslední zahraniční cesta ve funkci vede do druhé ze zemí bývalého Československa. Podle informací ČTK by Zeman měl na Slovensko přicestovat už v pondělí a návštěvu země pak ukončit ve středu, kromě Čaputové by se měl sejít také s dalšími současnými a bývalými slovenskými politiky.

Zeman bude s Čaputovou jednat v hotelu ve známé turistické lokalitě Štrbské Pleso. Zeman tam zavítal už v roce 2018 na své první zahraniční cestě ve druhém prezidentském mandátu. Slovenským prezidentem byl tehdy Andrej Kiska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy