Švýcarská dálniční známka stále jen na celý rok

Michal Karat
27. 2. 2012 8:17
Možná se chystáte na ženevský autosalon nebo právě plánujete cestu na letní dovolenou. Pokud letos míříte do Švýcarska, máme pro vás několik tipů
Foto: Aktuálně.cz

Švýcarsko - rozlohou celkem malá, ale jinak velmi zajímavá země, obklopená Rakouskem, Německem, Lichtenštejnskem, Itálií a Francií - stojí za návštěvu hned z několika důvodů. Pokud pojedete autem, nevyhnete se zakoupení dálniční známky.

Švýcarská dálniční známka, označovaná jako „vignette", je prodávána pouze jako roční kupon. Stojí 40 CHF (cca 835 korun), lepí se na čelní sklo a je podobně jako česká nepřenosná.

Protože Švýcaři nežádají vyznačení registrační značky vozidla na známce, láká řadu zahraničních motoristů další prodej použité známky. Ovšem pozor, policisté a celníci, kteří mají ve Švýcarsku kontrolu na starost, nemilosrdně pokutují poškozené, znovu nalepené nebo jinak podezřelé známky na čelním skle. Od letoška vzrostla sankce za jízdu bez známky na 200 CHF, tedy asi 4200 korun, pokud vás chytí „při činu", budete muset nejen zaplatit pokutu, ale taky zakoupit dálniční známku.

Platnost švýcarské dálniční známky je 14 měsíců, stejně jako u známky, kterou kupujeme v ČR, tedy od 1. prosince předchozího roku do 31.ledna následujícího roku, který je vyznačen na známce.

Švýcarskou dálniční známku lze zakoupit buď na hraničních přechodech (včetně těch dálničních), na čerpacích stanicích, poštách a dalších oficiálních místech. Pokud se nechcete zdržovat na cestách, lze dálniční známku koupit také v ČR, například v síti ÚAMK.


 

 

Právě se děje

Další zprávy