Škoda chystá octavii kupé, koncept míří do Ženevy

Radek Pecák Radek Pecák
26. 1. 2014 8:34
Koncept se stane hlavní premiérou značky Škoda na nadcházejícím jarním autosalonu
Foto: Radek Pecák

Mladá Boleslav - Pravděpodobně v roce 2016 začne Škoda nabízet svůj nejdůležitější model octavia také v karosářské variantě kupé. Rozšíří tak svoji tradiční nabídku, která již od časů zahájení výroby první generace novodobé octavie spočívá v provedeních liftback a kombi.

Koncept tohoto vozu se stane hlavní premiérou značky Škoda na nadcházejícím jarním autosalonu v Ženevě, informoval deník Insider.

Octavia zůstane u dvou párů dveří na bocích vozu, půjde tedy o čtyřdveřové kupé ve stylu Mercedesu-Benz CLS, Volkswagenu Passat CC či Audi A5 a A7 Sportback.

„Dosavadní propočty ukazují, že přetvořit současnou octavii s karosérií liftback na čtyřdveřové kupé totiž nebude znamenat příliš velké finanční náklady při vývoji, ani při přípravě sériové výroby," uvádí zdroj citovaný v deníku Insider.

Škoda nemrhá prostředky

Škoda sice zatím nikdy neřekla, že by tuto octavii chtěla vyrábět, ale faktem je, že i šéf Winfried Vahland nedávno v rozhovoru připustil, že si umí představit rozšíření nabídky octavií. Navíc, Škoda v poslední době nedělá žádné koncepty samoúčelně. Například i před třemi lety v Ženevě představený designový koncept Škoda Vision D se vloni proměnil v sériově vyráběnou Škodu Rapid Spaceback.

Kupé pak dostane dveře s okny bez rámu, sportovně naladěný podvozek a pod kapotou budou výkonnější verze motorů. Od současných octavií se bude lišit i designem nárazníků a světlometů.

V Ženevě Škoda současně představí ještě další dvě verze octavie. Tou první bude Octavia Scout, což je octavia 4x4 upravená pro jízdu v lehčím terénu a druhá octavia s nádržemi na dvě pohonné látky Do jedné se tankuje benzin, do druhé pak stlačený zemní plyn.

Původně se hovořilo o tom, že octavia v Ženevě představí koncept chystaného velkého sportovně užitkového vozu. Ten si ale pravděpodobně nechá na nějaký jiný autosalon, například v Číně nebo v Rusku.

Design bude opět dílem Jozefa Kabaně
Design bude opět dílem Jozefa Kabaně | Foto: Radek Pecák

 

Právě se děje

před 38 minutami

Americký diplomat Sondland připustil, že na Trumpův pokyn tlačil na Ukrajinu

Americký diplomat Gordon Sondland při středečním veřejném slyšení v Kongresu připustil, že na pokyn prezidenta USA naléhal na Kyjev, aby dodal informace zvýhodňující Donalda Trumpa ve volbách. Sondland, Trumpův stoupenec a sponzor jeho volební kampaně, promluvil ve výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb, který chce usvědčit Trumpa, že se na Kyjevu domáhal informací poškozujících jeho možného volebního soka Joea Bidena.

Sondland působí jako velvyslanec USA při Evropské unii a demokraté toužící vystavit Trumpa hrozbě ústavní žaloby ho považují za klíčového svědka. Hotelový magnát je podle médií členem skupiny nazývané "amigos" (přátelé), do níž patří ministr energetiky Rick Perry a zmocněnec USA pro Ukrajinu Kurt Volker. Jejich úkolem bylo prostřednictvím zákulisních tahů přimět Kyjev k dodání "špíny" na Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy