Německá policie vyšetřuje jízdu českého miliardáře Passera. Jel po dálnici 417 km/h

Eva Srpová Eva Srpová
24. 1. 2022 17:20
Němečtí policisté vyšetřují českého miliardáře a developera Radima Passera v souvislosti s jeho extrémní jízdou v supersportovním Bugatti Chiron pro podezření z nelegálního závodu. Loni v létě jel s autem na německé dálnici A2 rychlostí až 417 km/h v běžném provozu, video umístil na svůj YouTube kanál, kde má nyní téměř sedm milionů zhlédnutí.
Radim Passer na německé dálnici jel 417 km/h | Video: Youtube.com

Německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung uvádí, že magdeburská policie nejdříve neshledala důvod k vyšetřování, protože na úseku dálnice A2 mezi Berlínem a Hannoverem poblíž Wittenbergu, kde Radim Passer jednu ranní červencovou neděli letěl s Chironem vysokou rychlostí, neplatí rychlostní limity.

"Po dalším zkoumání se ale dnes policie ujala vyšetřování pro podezření ze zakázaného závodu motorových vozidel. Státní zastupitelství by nyní mělo podrobněji přezkoumat skutkový stav případu," uvádí německý list.

Passerovu jízdu už dříve kritizoval německý autoklub ADAC, popsal chování řidiče Bugatti jako nezodpovědné. K jízdě se také kriticky vyjádřilo německé ministerstvo v čele s ministrem dopravy Volkerem Wissingem, v prohlášení se staví proti "jakémukoliv chování v silniční dopravě, které ohrožuje nebo by mohlo vést k ohrožení účastníků provozu". Zdůraznilo také, že německý zákon vyžaduje na řidičích jet jen tak rychle, aby měli vůz neustále pod kontrolou.

Ačkoli první video z jízdy s Chironem developer zveřejnil na YouTube kanálu už v listopadu loňského roku, ve veřejném prostoru vzbudil rozruch až další videozáznam natočený přímo z vozu, který Passer zveřejnil až letos v lednu. Zde jsou také doplněné údaje z rychloměru a údaje z GPS. Zatímco na tachometru se objevuje maximální rychlost 414 km/h, podle GPS je reálná rychlost dokonce o tři kilometry vyšší.

"Mnoho lidí nás žádalo, abychom sdíleli nesestříhané záběry z kamery z auta, a tak jsme to udělali. Doufáme, že si jízdu, tentokrát z jiné perspektivy, užijete," píše Passer v popisku videa. To má nyní po pouhých dvou týdnech od zveřejnění 6,6 milionu zhlédnutí.

Dálnici A2 poblíž Wittenbergu si Passer vybral zřejmě proto, že jsou zde vedle sebe tři široké jízdní pruhy, zhruba desetikilometrový úsek je téměř rovný a mírně klesá, a tak je velmi dobře vidět vpřed. Radim Passer rychlostní test údajně provedl se svým týmem v nedělních brzkých ranních hodinách, kdy byl i velmi slabý provoz, nicméně na zmíněném on-board videu je patrné, že musel předjet několik aut v pravém pruhu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Celosvětové kapacity pro výrobu jaderné energie je zapotřebí do roku 2050 zdvojnásobit, uvedla IEA

Celosvětové kapacity pro výrobu jaderné energie je zapotřebí do roku 2050 zdvojnásobit, aby se podařilo dosáhnout uhlíkové neutrality. Uvedla to Mezinárodní agentura pro energii (IEA) v dnešní zprávě. Růst produkce jaderné energie by měl rovněž pomoci nynějším snahám vlád posílit energetickou bezpečnost snížením závislosti na dovozu fosilních paliv.

"Odchod energetického sektoru od fosilních paliv může být díky jaderné energii rychlejší a bezpečnější," uvedla IEA. "V dnešní globální energetické krizi se snižování závislosti na dovozu fosilních paliv stává prioritou při zajišťování energetické bezpečnosti. Neméně důležitá je klimatická krize," dodala. K dosažení uhlíkové neutrality je podle IEA zapotřebí do roku 2050 zvýšit kapacity pro výrobu jaderné energie na 812 ze současných 413 gigawattů.

Agentura rovněž upozornila, že téměř dvě třetiny jaderných elektráren jsou nyní starší než 30 let a že produkce jaderné energie ve vyspělých ekonomikách by do roku 2030 mohla klesnout o třetinu. Podle šéfa IEA Fatiha Birola nyní nicméně nastaly podmínky k většímu využívání jaderné energie.

"Vzhledem k dnešní globální energetické krizi, prudce rostoucím cenám fosilních paliv, problémům v oblasti energetické bezpečnosti a ambiciózním klimatickým závazkům věřím, že jaderná energie má unikátní příležitost pro návrat," uvedl Birol. "Nová éra pro jadernou energii ale není v žádném případě zaručena. Bude záviset na tom, zda vlády uskuteční kroky k zajištění bezpečnosti a udržitelnosti provozu jaderných elektráren v příštích letech," dodal.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nárůsty nakažených covidem se drží nad tisícovkou, ve středu přibylo 1156 nákaz

Nárůsty nakažených covidem se drží nad tisícovkou, ve středu přibylo 1156 nákaz, asi o 500 víc než před týdnem. Počet hospitalizovaných stoupl na 179.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Myšákův Hamilton prohrál ve finále Memorial Cupu s týmem Saint John

Hokejisté celku Hamilton Bulldogs s českým útočníkem Janem Myšákem podlehli ve finále Memorial Cupu pořádajícímu Saint John 3:6. Sea Dogs triumfovali podruhé v boji o šampiona juniorských soutěží Canadian Hockey League (CHL) a navázali na vítězství z roku 2011. Memorial Cup se hrál po dvouleté pauze kvůli pandemii koronaviru poprvé od roku 2019, kdy jej ovládl tým Rouyn-Noranda Huskies s útočníkem Jakubem Laukem.

Dvacetiletý litvínovský odchovanec Myšák, jehož draftoval v roce 2020 ve druhém kole na 48. pozici Montreal, poslal v pondělí Bulldogs do finále vítězným gólem v čase 70:08 proti Shawiniganu (4:3 v prodloužení). Ve finále Myšák v dresu šampiona OHL také skóroval a devět sekund před koncem druhé třetiny snížil na 2:4.

Hráči celku Saint John, kteří v play off QMJHL vypadli už v 1. kole po porážce s Rimouski 2:3 na zápasy, Memorial Cup ovládli s jediným zaváháním. Ze základní skupiny postoupili z prvního místa přímo do finále po výhře nad Hamiltonem 5:3, porážce s Edmonton Oil Kings 3:4 v prodloužení a výhře nad Shawiniganem 5:3.

Stafford Smythe Memorial Trophy pro nejužitečnějšího hráče získal kanadský útočník William Dufour z vítězného týmu, který byl i nejproduktivnějším hráčem a nejlepším střelcem s osmi body a sedmi brankami ze čtyř utkání.

Sea Dogs byli jediným celkem bez českého zastoupení. S Oil Kings vyhrál WHL obránce Šimon Kubíček a s Cataractes ovládl QMJHL bek Martin Haš. Desítka českých vítězů Memorial Cupu se tak nerozšířila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy