Lamborghini Sián z Lega se poprvé vystavuje v Praze. Byli jsme u nočního přesunu

Lamborghini Sián z Lega se poprvé vystavuje v Praze. Byli jsme u nočního přesunu
Je sice z kostek a nemá motor, ale při převozu potřebuje speciální péči.
Lamborghini Sián postavili z 400 tisíc kostiček Lega a nepoužili na něj ani kapku lepidla.
Stavebnice váží 2,2 tuny a má identické rozměry jako originální italský supersport.
Aby se dala snadněji převážet, je připevněná ke speciální podložce.
Foto: Jakub Plíhal
Eva Srpová Eva Srpová
4. 12. 2021 6:18
Nejnovější počin kladenských stavitelů z Lega se konečně ukazuje v Česku. Lamborghini Sián FKP 37 sestavené z 400 tisíc kostiček oblíbené dánské stavebnice se v noci ze čtvrtka na pátek přesunul do prostor pražského obchodního centra, kde si ho mohou návštěvníci prohlédnout do konce roku.

Stačí lehce přimhouřit oči a sporťák z kostiček vypadá skoro jako italský originál. Je sestavený z 400 tisíc dílků stavebnice Lego z celkem 154 typů kostek, váží 2,2 tuny a je na milimetry shodný s předlohou, tedy limitovanou edicí Lamborghini Sián FKP 37. Uchvátí i těmi nejmenšími detaily, jakými jsou světlomety, zpětná zrcátka a samozřejmě interiér. 

Lamborghini Sián je v pořadí třetím autem v životní velikosti, které navrhli a postavili v kladenské továrně Lego a po designové stránce je z aut postavených ze stavebnice v měřítku 1:1 nejpropracovanější. Více jsme se mu věnovali tady. Designéři a inženýři na něm prý chtějí ukázat, že ze stavebnice jde postavit, cokoli si dokážete představit. Vytvořil ho tým patnácti lidí a návrh a výroba trvaly celkem 8660 hodin.

"Dlouho mi trvalo si to auto nakoukat, pochopit, co se tam po designové stránce děje, proč je tady nějaká linka či zlom," vysvětluje Lubor Zelinka, hlavní designér v Legu a autor modelu Sián.

Dostat Lego Lamborghini na své místo není jen tak, na stavebnici se nepoužilo lepidlo.
Dostat Lego Lamborghini na své místo není jen tak, na stavebnici se nepoužilo lepidlo. | Foto: Jakub Plíhal

Předobrazem stavebnice je vůbec první hybridní supersport ikonické italské značky, který vznikl jen v omezené edici o 63 kusech. Tedy 64, ten poslední je z Lego kostiček, přesněji řečeno elementů. Z 400 tisíc dílů se 20 vyrobilo přesně na míru pro potřeby modelářů. Ze sériového auta nemá nic vyjma skutečných kol a dvou log Lamborghini na přídi a zádi vozu. Jeho stavba trvala 8660 hodin.

Uvnitř kokpitu detaily pokračují: z kostek je postavený volant se slavným znakem Lamborghini a italskou vlajkou, i závodní sedadla jsou postavená z kostek Lego. Novinkou u Siánu jsou nalakované šestiúhelníkové kostičky, které tvoří povrch "karoserie", speciálním nátěrem s UV efektem, lakování zajistili přímo v lakovně Lamborghini v Itálii. Jedovatá barva je navíc identická s tou na stavebnici autíčka Sián Lego Technic v měřítku 1:8. 

"Řešení, které jsme použili u Bugatti, jsme vylepšili. Plošky karoserie jsou menší, lehčí a lépe propojené mezi sebou. Díky tomu má Sián jednolitější povrch a lépe drží," popisuje Zelinka. 

Aby vůz mohl často cestovat na výstavy po celém světě, je napevno spojený s kovovou podložkou. Při stavbě se nepoužila ani kapka lepidla. Samotné auto váží asi půl tuny, z čehož sériová kola váží asi metrák, s podložkou se hmotnost vozu zvedla na 2,2 tuny.

Díly na míru jsou například průhledné elementy s LED světly, které představují světlomety vpředu i vzadu a také zvýrazňují boky auta. Nejenže svítí, vytvářejí také vizuální efekt připomínající blesk, což odkazuje i na název auta. Sián znamená v boloňském nářečí blesk nebo záblesk.

Teď se konečně ukazuje veřejně v Česku, v noci ze čtvrtka na pátek se auto převezlo do pražského obchodního centra Westfield Chodov, kde bude stát až do konce roku. Podívejte se do galerie, jak se unikátní replika Siánu z Lega instaluje. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 minutou

Londýnská policie vyšetřuje sérii večírků v rezidenci Borise Johnsona

Londýnská policie oznámila, že vyšetřuje řadu večírků, které se konaly v rezidenci a kanceláři premiéra Borise Johnsona v době protiepidemických uzávěr.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

O místo policejního prezidenta se uchází jediný kandidát, dosavadní náměstek Vondrášek

Do nabídkového řízení na místo policejního prezidenta se přihlásil jeden kandidát. Na Twitteru to uvedlo ministerstvo vnitra. Během úterý však ještě mohou přijít přihlášky, které případní uchazeči poslali poštou. Česká televize a deník Právo v pondělí uvedly, že přihlášku do nabídkového řízení podal náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek. Současný policejní prezident Jan Švejdar ve funkci skončí k 31. březnu.

"Do nabídkového řízení se přihlásil jeden kandidát. Do dnešního večera však ještě mohou další včas podané přihlášky dojít poštou," uvedlo vnitro. Uchazeče podle ministerstva nyní posoudí poradní komise, která své závěry předloží ministru vnitra Vítu Rakušanovi (STAN).

Švejdar své rozhodnutí požádat o uvolnění ze služebního poměru oznámil už v polovině loňského prosince. Informaci zveřejnil poté, co se s Rakušanem počátkem měsíce sešel. Rakušan v té době ještě nebyl jmenován do funkce.

Nabídkové řízení se týká členů bezpečnostních sborů zařazených v 11. platové třídě i příslušníků zpravodajských služeb. Pokud se uchazeče nepodaří najít touto cestou, následovat bude výběrové řízení. Do toho by se mohli přihlásit i další uchazeči, například šéf pražských policistů Tomáš Lerch, o němž jako o kandidátovi na policejního prezidenta v minulosti média spekulovala.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Zemědělcům se letos zvýší mzdové tarify o 4,19 procenta

Mzdové tarify v zemědělství letos vzrostou v průměru o 4,19 procenta. U nejnižších tarifních stupňů bude nárůst o něco vyšší. Vyplývá to z kolektivní smlouvy, kterou podepsali zástupci Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Součástí dohody je i navýšení příspěvku zaměstnavatelů na penzijní připojištění zaměstnanců.

Podpisu dohody předcházelo vyjednávání, které začalo loni. Zemědělští odboráři požadovali zvýšení tarifů o 5,6 procenta a zvýšení příspěvku na penzijní připojištění o 100 korun měsíčně na 800 Kč. Loni rostly mzdové tarify v průměru o 3,2 procenta, navýšení tak kopírovalo předloňskou inflaci. Počet pracovníků v zemědělství předloni meziročně klesl podle ministerstva zemědělství o 0,2 procenta na 98 800 lidí. 

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Arriva autobusy odmítá kritiku odborů o podmínkách řidičů na Moravě

Společnost Arriva autobusy nesouhlasí s kritikou odborů, že řidiči v Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji nemají dobré pracovní a sociální podmínky. S odboráři jedná, ke shodě zatím strany nedospěly. Od čtvrtka 20. ledna jsou někteří řidiči na Moravě ve stávkové pohotovosti.

Situace se ve třech krajích podle odborářů zhoršila po fúzi Arriva Východní Čechy a Arriva Morava. Podle nich řidiči nemají k dispozici rozpis práce a nemají například dostatečné bezpečnostní přestávky. Firma to odmítá. "Řidiči turnusy k dispozici mají, protože podle nich jezdí a zajišťují tak spojení pro cestující podle platných jízdních řádů. Bezpečnostní přestávky odpovídají platné legislativě. Odborovým organizacím jsme nabídli spolupráci při tvorbě turnusů a možnost podávat podněty k úpravám," uvedl mluvčí skupiny Arriva Jan Holub.

Zdroj: ČTK
Další zprávy