Legendární Favorit z České sody i 110 R pro Brežněva. Láká na ně Svět škodovek

Škoda Henlein ze satirického pořadu Česká soda.
Škoda 1201 se ale nabízela i jako osobní kombi, kterým je přesně tento exemplář z roku 1957. Přestavěn je do podoby vozu sloužícího u ČSA k převozu pilotů či letušek k letadlům.
Tím se pomalu dostáváme k hlavním lákadlům muzea. Toto je například Škoda 110 R, respektive její prototyp dokončený v roce 1970. Originální kus s metalízou byl po ukončení testování poslán jako dar sovětskému vůdci Leonidu Iljiči Brežněvovi. Ten ho však odmítl, sbíral totiž americké automobily.
Pokud jste si mysleli, že různé verze 105, 120 nebo kupé Garde a Rapid znáte poměrně dobře, jedna část muzea vás vyvede z omylu. Věnovaná je totiž raritním či exportním verzím oblíbeného, ale v 80. letech beznadějně zastaralého modelu. Maska v popředí tak patří modelu 130 L Sport z roku 1987, který nabízel západoněmecký dealer Auto Obermann. Vedle něj stojí sedan 135 GLi z roku 1989 s jednobodovým vstřikováním paliva, lambda sondou a katalyzátorem, aby se vyrovnal s přísnějšími emisními limity na západních trzích.
Samostatný prostor byl vyhrazený soutěžní Škodě 130 LR. Ta je k vidění nejen v provedení, s nímž se ve druhé polovině 80. let reálně závodilo, ale také jako oranžový testovací prototyp z roku 1983 a nechyběly ani doprovodná 120 L a servisní vozidlo továrního týmu Škoda - furgon Avia A21.
Foto: Jan Matoušek
Jan Matoušek Jan Matoušek
20. 10. 2021 6:02
Začátkem prázdnin otevřelo v Mrači nedaleko Čerčan u Prahy nové muzeum s výmluvným názvem Svět škodovek. Na jakou značku se zaměřuje, je tady poměrně jasné. A návštěvníkům ukazuje nejen známé modely, ale především řadu unikátních prototypů či speciálů. Jak to v muzeu vypadá, se můžete podívat do následující galerie.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Italská pobřežní stráž zachránila z lodi 244 migrantů, včetně novorozence

Italská pobřežní stráž zachránila v noci na neděli z lodi blízko pobřeží Kalábrie 244 migrantů, včetně novorozence. Informovala o tom agentura Reuters. Z celkového počtu zachráněných je 41 nezletilých. Je mezi nimi i dítě, které se v sobotu narodilo přímo na lodi.

Itálie v posledních týdnech zažívá nárůst počtu migrantů, kteří připlouvají na lodích. Nejnovější případ zřejmě zvýší tlak na vládu premiéra Maria Draghiho, aby zajistila dohodu s partnery z Evropské unie o tom, jak se s přílivem migrantů vypořádat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy