Kdo jezdí nejrychleji? Pojišťovna odtajnila fakta o tom, v jakých autech se nejvíce porušují limity

Radek Pecák Radek Pecák
5. 9. 2016 10:51
Kdo má drahý a rychlý vůz, ten velmi často využívá jeho potenciál i na místech, kde policie měří rychlost. Vyplývá to ze dvou zahraničních statistik, na které upozornil tuzemský automotoklub ÚAMK.
Bentley Continental je vozem, ve kterém jeho britští majitelé jezdí úplně nejrychleji.
Bentley Continental je vozem, ve kterém jeho britští majitelé jezdí úplně nejrychleji. | Foto: Bentley Media

Občas má zřejmě každý řidič pocit, že ho na silnicích bezohlednou jízdou ohrožují řidiči vozů ve stále stejné tovární značce.

Teď se na veřejnost dostávají první statistiky, které tyto pocity objektivizují. Jde o exaktní záznamy odečtené z takzvaných černých skříněk vozů. Ty si do svých vozů dobrovolně nechávají zamontovat například ti, kteří touží po zlevnění zákonného pojištění, takzvaného povinného ručení.

Jsou mezi nimi i klienti britské pojišťovny Admiral. V současné době již jde o tak vysoký počet dobrovolně kontrolovaných vozidel, že lze z čísel vyvozovat jednoznačné závěry. Černou skříňku Admiral namontoval celkem do 300 000 automobilů.

Ze záznamů vyplývá, že nejčastěji porušují stanovené rychlostní limity ti, kteří řídí auta luxusních a prémiových značek.

Úplně nejhorší jsou ti za volantem Bentley Continental. Hned za nimi následují řidiči Audi Q5, BMW 420d a BMW 135i. Na páté příčce je pak Audi A5. V první desítce nalezneme ještě například Volvo V50, a překvapivě také Mitsubishi L200.

Zjištěná fakta potvrzují čelní příčky ze statistik belgické policie. Ta nedávno rovněž za největší hříšníky označila muže a ženy za volantem německých značek: BMW, VW, Mercedes-Benz a Audi. Na severu Belgie bylo v roce 2015 registrováno 978 202 přestupků (včetně stacionárních radarů). Z nich nejvíce pokut za překročení rychlosti (108 485) připadá na majitele vozů BMW. Na druhém místě je Volkswagen, následují vozy Mercedesy, Audi a první pětici největších hříšníků uzavírají řidiči za volanty vozů Opel.

Naproti tomu například hříšníků v renaultech je o polovinu méně než v BMW. Až na 12. místě jsou šoféři ve škodovkách. Z dvacítky značek jich bylo nejméně pokutováno za rychlou jízdu v Seatu či Dacii. Naprosto překvapující pak je, že 13x méně pokut než ve vozech BMW zaplatí ti za volanty porsche. Jejich majitelé jezdí pravděpodobně s vědomím, že nemusí nikomu dokazovat, že mají rychlé auto. 

Vůbec nejméně často překračují podle zmíněné britské pojišťovny povolenou rychlost majitelé vozů Seat Mii, Fiat Seicento, Hyundai Atos, Daewoo Kalos a Honda HR-V. Kromě posledně jmenovaného japonského modelu jde o levné vozy, s maloobjemovými motory.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy