Foto: Retro je v kurzu. Prohlédněte si auta, která se pokusila zopakovat slávu svých předchůdců

Foto: Retro je v kurzu. Prohlédněte si auta, která se pokusila zopakovat slávu svých předchůdců
Fiat 500 (1957-1975) – Roztomilé italské Cinquecento se vyrábělo osmnáct let a za tu dobu vznikly téměř čtyři milionu kusů. Auto pomohlo po válce rozhýbat Itálii i další evropské země.
Chevrolet Camaro (1967-1969) – První populární „muscle car“ od Chevroletu používal řadové šestiválce s různými objemy a nejsilnější osmiválec 7,0 litru. První generace ale ve výrobě zůstala jen několik let a nebyla řidiči tak dobře přijatá jako konkurenční Mustang.
Chevrolet Camaro (2016) - Alespoň posloužila jako předloha modernímu Camaru. To se porpvé předvedlo v roce 2007 a navazovalo designem na původní. Třeba úzkou přídí. Ta se v další generaci, která přichází na silnice letos, ještě víc zúžila a místo retro vzhledu tak vozu přidala futuristický střih.
Ford Thunderbird (1955-1957) – První zjevení otevřeného americké vozu se chlubí klasickým designem s výraznými rysy. Ford auto prezentoval jako vůz, který by si měli lidé pořídit ne kvůli sportovním jízdním vlastnostem, ale hlavně kvůli vzhledu.
Foto: Výrobci
Jan Markovič Jan Markovič
28. 8. 2016 8:45
Fiat 500, Mini Cooper nebo třeba americký Ford Thunderbird. To jsou auta, která se ve své době stala oblíbená, ať už díky levnému a jednoduchému provedení nebo nápadnému stylu. Není divu, že se řada výrobců na takový úspěch snaží navázat. Někdy se jim to daří, jindy jejich retro novinka skončí v zapomnění. Prohlédněte si modely, které se pokusily navázat na slávu svých předchůdců.
 

Právě se děje

před 1 minutou

V Anglii a Walesu se konají místní volby, nového starostu vybírají i v Londýně

Na mnoha místech Anglie a Walesu se dnes konají místní volby. Nového starostu si zvolí i obyvatelé Londýna. Skotové a Velšané si vyberou i své zástupce v regionálních parlamentech. Velká pozornost je upřena hlavně na skotské volby, které by mohly napovědět, zda je reálné další referendum o nezávislosti Skotska. Volební místnosti se za přísných protiepidemických opatření otevřou v 07:00 místního času (08:00 SELČ) a uzavřou se ve 22:00 (23:00 SELČ).

Británii čeká skutečný supervolební čtvrtek. Místních voleb bude rekordní počet, protože ty které se měly konat před rokem, byly odloženy kvůli koronavirové pandemii. Nově obsazena po dnešku musí být zhruba 5000 křesel ve 145 místních radách jenom v Anglii, kde se bude rovněž volit přímo 14 starostů, včetně toho londýnského.

Zdroj: ČTK
před 3 minutami

Jižní Karolína zavádí popravy zastřelením, nemá totiž dost smrtících injekcí

Sněmovna reprezentantů amerického státu Jižní Karolína ve středu schválila zastřelení coby jednu z metod popravy. Stalo se tak kvůli nedostatku látek používaných ve smrtících injekcích. Tento stát, který v minulosti patřil mezi části Spojených států s nejvyššími počty poprav, je chce znovu vykonávat ve větším měřítku, napsala agentura AP.

Podle nově schváleného zákona si zločinci odsouzení k smrti v případě, kdy nebude k dispozici smrtící injekce, budou muset vybrat mezi popravou na elektrickém křesle a zastřelením. AP připomíná, že kromě Jižní Karolíny popravuje vězně na elektrickém křesle osm dalších států, hrdelní trest zastřelením nyní umožňují vykonávat zákony tří států. Poprava se v Jižní Karolíně naposledy konala před deseti lety.

Zdroj: ČTK
Další zprávy