Ford Focus vyhlásili nejlepším autem roku 2012 v Česku

Radek Pecák Radek Pecák
24. 1. 2012 20:05
Všechny dosavadní generace Fordu Focus získaly tento titul
Boční linií připomíná třetí generace Fordu Focus tu úplně první
Boční linií připomíná třetí generace Fordu Focus tu úplně první | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Exkluzivní supersportovní vůz střídá na pozici Auta roku v České republice rodinný vůz Ford Focus. Zvolila ho odborná porota ankety Auto roku 2012 v České republice.

Pozoruhodné je, že v devatenáctileté historii ankety zvítězil tento model již potřetí. Porotce opět zaujaly jeho výborrné jízdní vlastnosti, v porovnání s konkurencí velmi dobré zpracování interiéru a také přítomnost velkého množství bezpečnostních asistenčních systémů, které do této doby byly obvyklé pouze v autech vyšších tříd a cenovek.

Automobil například dokáže sledovat vozy nacházející se v takzvaném mrtvém úhlu, dokáže díky ultrazvukovým čidlům samočinně zaparkovat do mezery, varuje řidiče při vybočení z jízdního pruhu, má asistenta automatického přepínání dálkových světel a dokáže rovněž na displeji zobrazovat dopravní značky s omezením rychlosti a zákazu předjíždění. Také dokáže sledovat, zda je řidič za volantem dostatečně bdělý a zda by si raději neměl dopřát přestávku.

Ford Focus, jakožto vítěz rodinných vozů,  ve finálovém souboji porazil vítěze ostatních katergorií. Tedy Škodu Citigo, která opanovala kategorii městských aut, dále Range Rover Evoque, který získal ocenění za nejlepší sportovně užitkový vůz, Audi A6, která je zase nejlepším manažerským autem a Porsche Carrera 911. Ta má titul pro nejlepší sporotvní auto.

V porotě hlasovali odborní novináři společně s odborníky z vysokých škol a odborných nezávislých institucí.

Podívejte se, jak se poprvé v jízdě prezentoval nový Ford Focus:

Vítězem konkurenční novinářské ankety, jejíž výsledky byly vyhlášeny již v prosinci, se stal Range Rover Evoque.

Také ve světě již byly vyhlášeni vítězové různých anket. Například nejlepším severoamerickým, stejně jako východoevropským autem, se stalo Hyundai E-Lantra.

Vítěz nejprestižnější evropské ankety Car of The Year bude zveřejněn v březnu během autosalonu v Ženevě. Finalisty jsou: Citroën DS5, Fiat Panda, Ford Focus, Opel Ampera/Chevrolet Volt, Range Rover Evoque, Toyota Yaris a Volkswagen Up!.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Pensylvánie potvrdila výsledky voleb, vyhrál Biden

Demokratický kandidát Joe Biden se oficiálně stal vítězem prezidentských voleb v Pensylvánii. V úterý to oznámil guvernér tohoto státu Tom Wolf, informují agentury.

Podle oficiálních výsledků získal Biden spolu s kandidátkou na viceprezidentku Kamalou Harrisovou v Pensylvánii 3,46 milionu hlasů, současný prezident Donald Trump spolu se svým viceprezidentem Mikem Pencem 3,38 milionů hlasů, libertariánku Joanne Jorgensenovou podpořilo 79 000.

Těsným vítězstvím v Pensylvánii získal Biden na svou stranu 20 volitelů, což z tohoto státu dělá jedno z klíčových míst souboje o Bílý dům. Pro vítězství v něm musí kandidát získat 270 z celkem 538 volitelských hlasů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ministerstvo životního prostředí odmítá kritiku, že fond nepočítá se stavbou solárů na brownfieldech

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) odmítá kritiku připravovaného Modernizačního fondu (MdF), ve kterém mají být pro českou energetiku z prodeje emisních povolenek k dispozici desítky miliard korun. Pondělní upozornění Svazu moderní energetiky, že peníze z fondu zřejmě nebude možné použít na stavbu solárních elektráren na brownfieldech a v průmyslově znečištěných lokalitách, podle MŽP není pravdivé a fond s tím počítá, sdělil resort.

Svaz moderní energetiky na to reagoval slovy, že i přes to, co říká nyní ministerstvo, je v materiálu doslovně uvedeno, že se na těchto plochách stavět nebude. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při explozích bomb na tržišti v Afghánistánu zemřlo 14 lidí

Dva výbuchy na tržišti v afghánské provincii Bámján zabily nejméně 14 lidí a dalších 45 zranily. Informovala o tom s odvoláním na místní policii agentura Reuters. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Nálož vybuchla před hlavní tržnicí ve městě Bámján ve středním Afghánistánu. Mezi oběťmi jsou dva dopravní policisté, zbytek jsou civilisté, řekl šéf provinční policie Zabardast Safaj. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Hnutí Tálibán uvedlo, že za výbuchy nestojí.

Další zprávy