Dvě ze tří nových aut v Norsku jezdí na elektřinu. Tesla má více než desetinu trhu

ČTK Martin Přibyl ČTK, Martin Přibyl
4. 1. 2022 11:36
Čisté elektromobily loni v Norsku tvořily 64,5 procenta prodaných aut, i díky daňovým úlevám se jejich prodej zvýšil o 48 procent. Plug-in hybridy měly podíl 21,9 procenta. Na prvním místě je tam americká společnost Tesla, uvedla agentura Reuters. Norsko chce jako první země světa ukončit prodej aut se spalovacím motorem, přestat je nabízet zákazníkům hodlá od roku 2025.
Tesla Model 3, nejprodávanější auto v Norsku za rok 2021.
Tesla Model 3, nejprodávanější auto v Norsku za rok 2021. | Foto: Tesla Motors

Elektromobily jsou v této skandinávské zemi osvobozeny od daně, kterou musí platit zájemci o klasická auta na benzin či naftu. Norsko je významným producentem ropy.

Tesla v loňském roce ovládla v Norsku 11,5 procenta automobilového trhu. Jedničkou mezi značkami se stala, měřeno za celý rok, poprvé. Za Teslou skončil s tržním podílem 9,4 procenta německý Volkswagen. Zajímavý je i podíl elektromobilů na prodejích jednotlivých značek. Například u Audi dosahuje 93 procent, u Hyundai 89.

Americká automobilka v neděli oznámila rekordní čtvrtletní odbyt, který výrazně překonal odhady analytiků z Wall Street. Firma zvýšila výrobu v Číně a podařilo se jí tak částečně se vyrovnat s globálním nedostatkem čipů.

Tesla Model 3 se loni stala nejoblíbenějším modelem roku před hybridem RAV4 od japonské Toyoty, jediným vozem v nejlepší desítce i se spalovacím motorem, a elektromobilem ID.4 od Volkswagenu na třetím místě. Čtvrtá byla další Tesla, SUV Model Y.

Podíl prodaných elektromobilů dosáhl v Norsku podle Norské asociace elektrických vozů (ELBIL) rekordních čísel v září, kdy se vyhoupl na 77,5 procenta.

Norsko se předloni stalo první zemí na světě, kde se prodalo více elektromobilů než aut na benzinový, naftový či hybridní pohon. Podíl prodaných elektromobilů tehdy činil 54,3 procenta. Deset let předtím to ještě bylo jedno procento. Podle Christiny Buové, šéfky Norské asociace elektrických vozů, by v letošním roce podíl prodaných elektromobilů mohl v Norsku překonat 80 procent. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 27 minutami

Americký ministr zahraničí vzkázal Rusku, že je potřeba zmírnit napětí okolo Ukrajiny

Význam pokračování v diplomatické cestě ke zmírnění napětí kolem Ukrajiny zdůraznil americký ministr zahraničí Antony Blinken v telefonickém rozhovoru se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem. Informovala o tom ve svém prohlášení diplomacie Spojených států. Washington zároveň znovu ujistil o své podpoře svrchovanosti a územní celistvosti Ukrajiny.

Vrcholní diplomaté USA a Ruska v úterý prodiskutovali sérii rozhovorů z minulého týdne mezi zástupci Moskvy a představiteli Západu, informovala diplomacie. Nejprve vedly bezpečnostní hovory USA a Rusko, poté jednala Rada NATO-Rusko, další rozhovory se ve Vídni uskutečnily pod hlavičkou Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

"Ministr (Blinken) zopakoval neochvějný závazek USA vůči svrchovanosti a územní celistvosti Ukrajiny a zdůraznil, že jakákoli diskuse o evropské bezpečnosti musí zahrnovat spojence NATO a evropské partnery, včetně Ukrajiny," uvedlo americké ministerstvo zahraničí v prohlášení.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 32 minutami

Volkswagen a Bosch vytvoří do konce roku společný podnik

 Automobilka Volkswagen a společnost Robert Bosch vytvoří do konce roku společný podnik. Bude dodávat systémy na výrobu baterií a pomáhat výrobcům baterií při rozšiřování a údržbě jejich výrobních závodů. Společnost Volkswagen to uvedla ve svém dnešním sdělení, a potvrdila tak dřívější zprávu časopisu Manager Magazine.

"Evropa má jedinečnou šanci stát se v nadcházejících letech globálním výrobcem baterií," řekl člen představenstva Volkswagenu Thomas Schmall, který je ve VW odpovědný za plány na baterie. "Pracujeme na vybudování kompletního, lokalizovaného evropského dodavatelského řetězce pro e-mobilitu ´made in Europe´," dodal.

Schmall v pondělí podepsal se šéfem výroby a technologie společnosti Bosch Rolfem Najorkem memorandum o porozumění v této záležitosti, uvedl předtím Manager Magazine. Společný podnik by měl dodávat do Evropy a možná i do dalších oblastí, přičemž výrobu rozjede ve druhé polovině roku, napsal list.

Zdroj: ČTK
Další zprávy