Co dát autu před sezónou? Odborníci autoklubu radí

Michal Karat
21. 3. 2012 6:00
Počasí posledních dnů ukazuje, že zima snad už definitivně skončila.
Foto: Aktuálně.cz

Jak poděkovat vašemu automobilu za věrné služby v náročném zimním provozu? Německý autoklub ADAC shrnul postup do šesti bodů.

První vaše zastavení v jarní péči o auto se týká laku. Po zimě ADAC doporučuje důkladnou očistu. Ještě než vjedete do myčky, je dobré odstranit zbytky soli a dalších nečistot vysokotlakým ručním mytím. Pokud to neuděláte, hrozí laku podobné poškrábání jako od smirkového papíru, protože krystalky soli jsou velmi tvrdé a ostré. V myčce zvolte program s kompletním mytím, včetně kol a podvozku. Po umytí je vhodné lak ošetřit voskem, malá poškození od kamínků je vhodné opravit alespoň korekční tužkou. Zabráníte tak startu koroze v poškozeném místě.

Druhé kolo se týká skel a osvětlení. Všechna skla byste měli vyčistit i zevnitř. Během zimy se i v automobilech nekuřáků vytvoří na vnitřní straně oken vrstva nečistot. Pokud stěrače neplní svou funkci, pískají nebo dokonce dřou o sklo, je nejvyšší čas je vyměnit. Minimálně kontrolu funkčnosti si po zimě zaslouží klakson a veškeré osvětlení vozidla.

Třetí krok se týká interiéru. Auto pořádně vyvětrejte! Při všech zcela otevřených dveřích vyjměte všechny koberce a zkontrolujte, zda není podlaha na některém místě vlhká. Pokud je, nechte ji vysušit. Na postižená místa umístěte noviny. Pokud i po výměně stále vlhnou, prověřte, zda do vozu neteče.

Často se na něj zapomíná, ale má jej každé auto a v zimě trpí snad ještě více než vše ostatní. Řeč je o čtvrtém zastavení - údržbě motorového prostoru. Je-li obzvláště špinavý a jsou-li v něm patrné nánosy posypové soli, je dobré nechat motor profesionálně umýt. V běžných samoobslužných myčkách je tento úkon obvykle zakázán. Kontrolu si zaslouží všechny kabely a vedení. Doplnit by se měl olej v motoru, chladicí kapalina a náplň ostřikovačů.

V pátém kroku odstraňte z auta veškeré nepotřebné věci, zimní výbavu, střešní nosiče apod. Každý kilogram nákladu stojí vyšší spotřebu. Každých 100 kg v autě navíc znamená zvýšení spotřeby o 0,3 l každých 100 km!

Když už nehrozí sníh, led ani další projevy zimy, vyměňte zimní pneumatiky za letní. Před montáží zkontrolujte výšku profilu, je-li menší než 4 mm, je pneumatika zralá na výměnu. Zimní pneumatiky umyjte, vysušte a uskladněte na suchém a chladném místě. Kola z lehkých slitin ošetřete speciálním přípravkem.


 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před víc než měsícem převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie zasáhla slzným plynem a zábleskovými granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, se policie snažila střelbou rozehnat tamní demonstraci, není ale jasné, zda použila ostré náboje nebo gumové projektily.

Zatím nejsou zprávy, že by při nedělních demonstracích byli mrtví či zranění. Protesty v dalších městech jsou dosud podle informací Reuters poklidné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy