Co dát autu před sezónou? Odborníci autoklubu radí

Michal Karat
21. 3. 2012 6:00
Počasí posledních dnů ukazuje, že zima snad už definitivně skončila.
Foto: Aktuálně.cz

Jak poděkovat vašemu automobilu za věrné služby v náročném zimním provozu? Německý autoklub ADAC shrnul postup do šesti bodů.

První vaše zastavení v jarní péči o auto se týká laku. Po zimě ADAC doporučuje důkladnou očistu. Ještě než vjedete do myčky, je dobré odstranit zbytky soli a dalších nečistot vysokotlakým ručním mytím. Pokud to neuděláte, hrozí laku podobné poškrábání jako od smirkového papíru, protože krystalky soli jsou velmi tvrdé a ostré. V myčce zvolte program s kompletním mytím, včetně kol a podvozku. Po umytí je vhodné lak ošetřit voskem, malá poškození od kamínků je vhodné opravit alespoň korekční tužkou. Zabráníte tak startu koroze v poškozeném místě.

Druhé kolo se týká skel a osvětlení. Všechna skla byste měli vyčistit i zevnitř. Během zimy se i v automobilech nekuřáků vytvoří na vnitřní straně oken vrstva nečistot. Pokud stěrače neplní svou funkci, pískají nebo dokonce dřou o sklo, je nejvyšší čas je vyměnit. Minimálně kontrolu funkčnosti si po zimě zaslouží klakson a veškeré osvětlení vozidla.

Třetí krok se týká interiéru. Auto pořádně vyvětrejte! Při všech zcela otevřených dveřích vyjměte všechny koberce a zkontrolujte, zda není podlaha na některém místě vlhká. Pokud je, nechte ji vysušit. Na postižená místa umístěte noviny. Pokud i po výměně stále vlhnou, prověřte, zda do vozu neteče.

Často se na něj zapomíná, ale má jej každé auto a v zimě trpí snad ještě více než vše ostatní. Řeč je o čtvrtém zastavení - údržbě motorového prostoru. Je-li obzvláště špinavý a jsou-li v něm patrné nánosy posypové soli, je dobré nechat motor profesionálně umýt. V běžných samoobslužných myčkách je tento úkon obvykle zakázán. Kontrolu si zaslouží všechny kabely a vedení. Doplnit by se měl olej v motoru, chladicí kapalina a náplň ostřikovačů.

V pátém kroku odstraňte z auta veškeré nepotřebné věci, zimní výbavu, střešní nosiče apod. Každý kilogram nákladu stojí vyšší spotřebu. Každých 100 kg v autě navíc znamená zvýšení spotřeby o 0,3 l každých 100 km!

Když už nehrozí sníh, led ani další projevy zimy, vyměňte zimní pneumatiky za letní. Před montáží zkontrolujte výšku profilu, je-li menší než 4 mm, je pneumatika zralá na výměnu. Zimní pneumatiky umyjte, vysušte a uskladněte na suchém a chladném místě. Kola z lehkých slitin ošetřete speciálním přípravkem.


 

 

Právě se děje

před 20 minutami

Zemřel bývalý dlouholetý hokejový rozhodčí Haber

 Ve věku 64 let zemřel bývalý dlouholetý hokejový rozhodčí Ivo Haber. Jako hlavní sudí odřídil v české nejvyšší soutěži přes 200 zápasů, kariéru ukončil v roce 2002. O jeho pátečním úmrtí dnes informoval hokejový svaz.

Haber byl členem hokejové rodiny. Jeho otcem je bývalý útočník, trenér a funkcionář Zdeněk Haber, jeho dcera Barbora Snopková Haberová je od května generální manažerkou Sparty Praha.

před 45 minutami

Za Zlín bude hrát slovinský hokejista Jeglič

Poslední tým hokejové extraligy Zlín získal do sestavy zkušeného slovinského útočníka Žigu Jegliče. Jednatřicetiletého hráče zatím Berani angažovali na pětizápasovou zkoušku do reprezentační přestávky.

Jeglič patří k oporám slovinské reprezentace, vedle MS hrál i na olympijských turnajích v Soči 2014 a Pchjongčchangu 2018. Na klubové scéně má za sebou například působení v Södertälje nebo Ässätu Pori, v KHL nastupoval za Slovan Bratislava, Nižnij Novgorod a Nižněkamsk.

před 57 minutami

Zeman navštíví 16. listopadu Slovensko, otevře Český dům

Prezident Miloš Zeman navštíví 16. listopadu Slovensko. Setká se se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou, s níž společně otevřou budovu Českého domu. O den později by na Slovensko měl přiletět premiér Andrej Babiš (ANO), který si v Bratislavě připomene výročí událostí ze 17. listopadu 1989. Prezident Zeman na 30. výročí sametové revoluce zavzpomíná doma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy