Co dát autu před sezónou? Odborníci autoklubu radí

Michal Karat
21. 3. 2012 6:00
Počasí posledních dnů ukazuje, že zima snad už definitivně skončila.
Foto: Aktuálně.cz

Jak poděkovat vašemu automobilu za věrné služby v náročném zimním provozu? Německý autoklub ADAC shrnul postup do šesti bodů.

První vaše zastavení v jarní péči o auto se týká laku. Po zimě ADAC doporučuje důkladnou očistu. Ještě než vjedete do myčky, je dobré odstranit zbytky soli a dalších nečistot vysokotlakým ručním mytím. Pokud to neuděláte, hrozí laku podobné poškrábání jako od smirkového papíru, protože krystalky soli jsou velmi tvrdé a ostré. V myčce zvolte program s kompletním mytím, včetně kol a podvozku. Po umytí je vhodné lak ošetřit voskem, malá poškození od kamínků je vhodné opravit alespoň korekční tužkou. Zabráníte tak startu koroze v poškozeném místě.

Druhé kolo se týká skel a osvětlení. Všechna skla byste měli vyčistit i zevnitř. Během zimy se i v automobilech nekuřáků vytvoří na vnitřní straně oken vrstva nečistot. Pokud stěrače neplní svou funkci, pískají nebo dokonce dřou o sklo, je nejvyšší čas je vyměnit. Minimálně kontrolu funkčnosti si po zimě zaslouží klakson a veškeré osvětlení vozidla.

Třetí krok se týká interiéru. Auto pořádně vyvětrejte! Při všech zcela otevřených dveřích vyjměte všechny koberce a zkontrolujte, zda není podlaha na některém místě vlhká. Pokud je, nechte ji vysušit. Na postižená místa umístěte noviny. Pokud i po výměně stále vlhnou, prověřte, zda do vozu neteče.

Často se na něj zapomíná, ale má jej každé auto a v zimě trpí snad ještě více než vše ostatní. Řeč je o čtvrtém zastavení - údržbě motorového prostoru. Je-li obzvláště špinavý a jsou-li v něm patrné nánosy posypové soli, je dobré nechat motor profesionálně umýt. V běžných samoobslužných myčkách je tento úkon obvykle zakázán. Kontrolu si zaslouží všechny kabely a vedení. Doplnit by se měl olej v motoru, chladicí kapalina a náplň ostřikovačů.

V pátém kroku odstraňte z auta veškeré nepotřebné věci, zimní výbavu, střešní nosiče apod. Každý kilogram nákladu stojí vyšší spotřebu. Každých 100 kg v autě navíc znamená zvýšení spotřeby o 0,3 l každých 100 km!

Když už nehrozí sníh, led ani další projevy zimy, vyměňte zimní pneumatiky za letní. Před montáží zkontrolujte výšku profilu, je-li menší než 4 mm, je pneumatika zralá na výměnu. Zimní pneumatiky umyjte, vysušte a uskladněte na suchém a chladném místě. Kola z lehkých slitin ošetřete speciálním přípravkem.


 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy