Belmondo miloval kabriolety. Ve filmu občas vjel do obýváku, v životě sbíral pokuty

Belmondo miloval kabriolety. Ve filmu občas vjel do obýváku, v životě sbíral pokuty
S Jeane Sebergovou při natáčení filmu U konce s dechem
S Claudem Brasseurem ve snímku Les Distractions
Za volantem Renaultu Alpine 108 v době natáčení filmu Cartouche (1962)
Ferrari 250 měl Belmondo nejprve v ostré verzi Tour de France vyrobené na počest vítězství v letech 1956, 58 a 59.
Foto: Profimedia
Martin Frei Martin Frei
8. 9. 2021 14:10
Riskantní honičky, auta rozpůlená ve dví i nezapomenutelný příjezd autem rovnou do obýváku. Jean-Paul Belmondo seděl za volantem rád a uměl si to užít. Některé odvážné scény točil sám, nebo je pomáhal vymýšlet. Rozmáchnout se uměl i ve vlastní garáži. Dával přednost otevřené střeše a luxusním italským značkám.

Začátky byly ovšem skromnější. Průlomovým snímkem U konce s dechem z roku 1960 „Bébela“ provezou výhradně kradená auta včetně majestátního amerického Oldsmobilu. V roli snoubence unesené dívky v Muži z Ria nepohrdne ani motorkou, zcizenou přímo před zraky strážníků.

Režiséři záhy vytušili diváckou vděčnost automobilových scének. Zpočátku převažovala naivní poetika šedesátých let, jak ukazuje přísně geometricky rozpůlený - a nadále pojízdný ! - Citroën ve filmu Velký šéf. Na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let už se s auty zachází jako s herci. Jejich dovednosti podtrhují Belmondovu neodolatelnou drzost, gradují vtip některých scén a leckdy za mistra schytávají nemilosrdné rány.

Dvousedadlový Lotus, jímž Stan Borowitz vjíždí do obýváku vdovy Bertrandové, Philippe Jordan pronásledující padouchy centrem Marseille v neprůstřelném Fordu Mustang, i komediální úprk Fiatem Uno z Veselých velikonoc patří k vrcholným filmovým kouskům s automobily. Bez Belmonda by ovšem postrádaly velkou část kouzla, nebo ani nevznikly - řadu záběrů točil osobně bez kaskadérů.

Hvězdné honoráře byly samozřejmě vidět i v jeho soukromé garáži. Kdo vyzkouší otevřenou střechu ve filmu a žije na jihu Francie, už se jí nevzdá. Řadu exkluzivních dvousedadlových sporťáků, převážně Ferrari, mistr pořizoval v otevřené verzi, jedno Maserati takto nechal dokonce dodatečně předělat.

Potenciálu rychlých aut Belmondo využíval naplno, a tak nešetřil ani na pokutách. Láska k silným kabrioletům mu vydržela až do pozdního stáří, kdy většinu z nich prodal. Vztah k horkému volantu zdědil jeho syn Paul, který v letech 1992 a 94 závodil ve Formuli 1.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Běloruská KGB zastřelila opozičníka, při zátahu zemřel také jeden z agentů

Běloruská tajná služba KGB při zátahu v bytovém domě v Minsku zastřelila muže. Po smrti je i jeden z příslušníků, informovala v úterý na svých stránkách služba. Podle agentury Belta byl zastřelený muž spojen s opozicí.

KGB označila zabitého muže za teroristu. Tímto jazykem úřady v minulosti opakovaně popisovaly demonstranty či osoby vyjadřující odpor vůči režimu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Opoziční server Naša Niva uvedl, že člena běloruské KGB zastřelil a následně sám přišel o život 32letý programátor Andrej Zelcer, který pracoval pro americkou IT firmu.

Loni v létě vypukly v Bělorusku rozsáhlé demonstrace proti oficiálnímu vyhlášení Lukašenka vítězem prezidentských voleb. Opozice je přesvědčena, že hlasování provázely podvody a že skutečnou vítězkou byla opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská. Lukašenko postupně protesty tvrdě potlačil a vězněním svých odpůrců se snaží v zemi umlčet veškerý nesouhlas.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Pákistánská armáda zabila deset ozbrojenců, údajně plánovali teroristické útoky

Pákistánské ozbrojené složky zabily v přestřelce na severozápadě země deset ozbrojenců, včetně čtyř velitelů, a zabavily také mnoho zbraní. Podle armády patřili bojovníci ke skupině, která stála za nedávnými útoky na civilisty a plánovala další údery. V úterý o tom informovala agentura AP.

Armáda zasahovala v oblasti Jižního Vazíristánu v provincii Chajbar Pachtunchvá, která byla až donedávna baštou hnutí Tehríke Tálibán (TTP). To je pákistánskou odnoží islamistického afghánského hnutí. Armáda ale neposkytla o operaci žádné podrobnosti ani informace o příslušnosti zabitých ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy