Vágní sliby, ale i nadějná řešení. Co říkají ekonomové na program vznikající vlády

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
14. 11. 2021 12:03
Program koaliční vlády mimo jiné slibuje zlepšit stav veřejných financí, snížit některé daně, podpořit podnikatele, upravit sociální politiku státu a vrhnout se na důchodovou reformu. Zeptali jsme se ekonomů, zda jsou obecné plány vznikající vlády v oblasti financí realizovatelné a co na ně říkají.
Foto: Shutterstock

Vyšší limit pro platbu DPH a nižší sociální pojištění

Nová vláda chce zvýšit limit pro povinnou registraci k DPH na dva miliony korun. Jak upozorňuje Hospodářská komora, Česko tento práh, dnes na úrovni jednoho milionu korun, nezměnilo od svého vstupu do Evropské unie.

  • "Zvýšení prahu na dvojnásobek je proto legitimní změnou, jak živnostníkům a drobným podnikatelům snížit administrativní náročnost podnikání," uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Pokud se podnikatel stane plátcem DPH, přibudou mu nové povinnosti, které zákazníkům zvyšují cenu zboží nebo služeb o DPH.

"Zvýšení limitu pro povinnou registraci k DPH na dva miliony korun vítám, ale nechápu, proč nemá být valorizován. Podnikatelé,stejně jako všichni ostatní čelí inflaci. Řada z nich se tak může přes limit posunout jen díky navyšování cen v dalších letech," míní Pavel Peterka z Roklenu.

  • V programu také koaliční vláda chce pravidelně zvyšovat slevu na poplatníka, což je daňová sleva, kterou může uplatnit každý poplatník daně z příjmu.

Zaměstnavatelé by měli nově také místo 24,8 procenta platit o dva procentní body méně za sociální pojištění zaměstnanců. Snížením odvodů sociálního pojištění chce také vláda podpořit částečné úvazky.

Podle daňové odbornice Vaňousové jde ale jen o prázdnou proklamaci, když má o snížení odvodů na sociální pojištění dojít jen za předpokladu konsolidovaných veřejných financí. "Pokud i v roce 2023 má být podle publikovaných záměrů deficit státního rozpočtu blízký třem procentům, asi pořád nejde o konsolidovaný rozpočet," říká k tomu. 

A po avizované podpoře částečných úvazků snížením odvodů na sociálním pojištění není podle ní společenská poptávka. "Stávající systém zvýhodňuje příjmy do 10 tisíc korun měsíčně a není třeba jej dále komplikovat. Ani moje třicetiletá praxe mi pak nedovoluje dohlédnout, kam míří pokračování tohoto programového bodu, ve kterém se říká: 'Podmínky daňových slev a odpočtů nastavíme motivačně s rozumnými mezními daňovými sazbami.'," komentuje Vaňousová.

 

Právě se děje

Další zprávy