Pavla Adamcová
27. 12. 2021 15:02
Chaos na trhu s elektřinou, ale také rozmach byznysu na internetu. I to byl rok 2021, už druhý v pořadí zasažený koronavirem. Oslovení analytici přitom dodávají, že efekt pandemie byl zásadní. Zatímco vítězové českého byznysu v anketě prořídli, poražených výrazně přibylo. Podívejte se, které tři největší růsty a pády nakonec experti pro Aktuálně.cz vybrali.
Tomáš Pfeiler, analytik Cyrrus
- Bohemia Energy, Arca Investments a Growing Way jsou největší letošní byznysové průšvihy podle analytika společnosti Cyrrus Tomáše Pfeilera.
I podle něj doplatil alternativní dodavatel energií na agresivní strategii. "Firma dlouhodobě těžila z levných cen silové elektřiny. Letošní nárůst cen energií se pro byznysmodel skupiny ukázal fatálním," připomíná.
Letos v květnu skončila v úpadku společnost Arca Investments. Jde zřejmě o největší krach od 90. let. Skupina Arca - tedy Arca Investments a její dceřiné firmy jako Arca Capital Bohemia a Arca Capital Slovakia - v posledních letech působila v rozmanitých odvětvích jako energetika, autoprůmysl, ubytovací a rekreační služby nebo developerská činnost. Zabývala se především investováním do nemovitostí a začínajících či oslabených firem. Spravovala majetek za miliardy. Skupina skupovala "svoje cíle" na dluh - financovala je zejména vydáváním směnek s atraktivním úrokem.
Záměrem byl nákup firem, které po zlepšení jejich hospodářských výsledků se ziskem prodala. Zaujala přitom rozmanitou škálu investorů - jak firmy, tak i jednotlivce. Na trhu společnost působila 20 let a směnky dle plánu splácela. Až do loňského června. Během pandemie koronaviru totiž přišla o financování od bank a směnky na pokrytí závazků přestaly stačit. Za sebou nechala skoro 19 miliard korun dluhu a dva tisíce věřitelů.
Analytik Pfeiler mezi propadáky zmiňuje i pád společnosti Growing Way. Osmadvacetiletého investora Ondřeje Janatu letos obvinila policie z miliardového podvodu na 4000 drobných investorech. Ti svěřili peníze právě jeho firmě Growing Way, podvodem z nich vylákal celkem 1,5 miliardy. Hrozí mu za to až desetileté vězení. Janata byl přitom ještě nedávno adorován za své podnikatelské úspěchy v několika ekonomických magazínech.
"Jde o Ponziho schéma, takže jej nelze nazvat byznysovým počinem v pravém slova smyslu. Poukazuje spíše na katastrofální stav finanční gramotnosti v ČR. Zarážející je i role některých investičních zprostředkovatelů a médií, bez jejichž pomoci by podvod tohoto rozsahu nebyl realizovatelný," dodává analytik.