Méně vítězů, více poražených. S velkými hráči českého byznysu letos zatřásla pandemie

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
27. 12. 2021 15:02
Chaos na trhu s elektřinou, ale také rozmach byznysu na internetu. I to byl rok 2021, už druhý v pořadí zasažený koronavirem. Oslovení analytici přitom dodávají, že efekt pandemie byl zásadní. Zatímco vítězové českého byznysu v anketě prořídli, poražených výrazně přibylo. Podívejte se, které tři největší růsty a pády nakonec experti pro Aktuálně.cz vybrali.
Ondřej Janata se vydával za mladého "investičního génia". Nyní ho policie stíhá za podvod.
Ondřej Janata se vydával za mladého "investičního génia". Nyní ho policie stíhá za podvod. | Foto: Facebook Ondřeje Janaty

Tomáš Pfeiler, analytik Cyrrus

  • Bohemia Energy, Arca Investments a Growing Way jsou největší letošní byznysové průšvihy podle analytika společnosti Cyrrus Tomáše Pfeilera.

I podle něj doplatil alternativní dodavatel energií na agresivní strategii. "Firma dlouhodobě těžila z levných cen silové elektřiny. Letošní nárůst cen energií se pro byznysmodel skupiny ukázal fatálním," připomíná.

Letos v květnu skončila v úpadku společnost Arca Investments. Jde zřejmě o největší krach od 90. let. Skupina Arca - tedy Arca Investments a její dceřiné firmy jako Arca Capital Bohemia a Arca Capital Slovakia - v posledních letech působila v rozmanitých odvětvích jako energetika, autoprůmysl, ubytovací a rekreační služby nebo developerská činnost. Zabývala se především investováním do nemovitostí a začínajících či oslabených firem. Spravovala majetek za miliardy. Skupina skupovala "svoje cíle" na dluh - financovala je zejména vydáváním směnek s atraktivním úrokem.

Záměrem byl nákup firem, které po zlepšení jejich hospodářských výsledků se ziskem prodala. Zaujala přitom rozmanitou škálu investorů - jak firmy, tak i jednotlivce. Na trhu společnost působila 20 let a směnky dle plánu splácela. Až do loňského června. Během pandemie koronaviru totiž přišla o financování od bank a směnky na pokrytí závazků přestaly stačit. Za sebou nechala skoro 19 miliard korun dluhu a dva tisíce věřitelů. 

Analytik Pfeiler mezi propadáky zmiňuje i pád společnosti Growing Way. Osmadvacetiletého investora Ondřeje Janatu letos obvinila policie z miliardového podvodu na 4000 drobných investorech. Ti svěřili peníze právě jeho firmě Growing Way, podvodem z nich vylákal celkem 1,5 miliardy. Hrozí mu za to až desetileté vězení. Janata byl přitom ještě nedávno adorován za své podnikatelské úspěchy v několika ekonomických magazínech.

"Jde o Ponziho schéma, takže jej nelze nazvat byznysovým počinem v pravém slova smyslu. Poukazuje spíše na katastrofální stav finanční gramotnosti v ČR. Zarážející je i role některých investičních zprostředkovatelů a médií, bez jejichž pomoci by podvod tohoto rozsahu nebyl realizovatelný," dodává analytik.

 

Právě se děje

Další zprávy