Jan Nevyhoštěný
Aktualizováno 29. 3. 2021 7:50
"Evropa ovládaná ideologií individuální nárokovosti, rovnostářstvím a relativizováním tradičních hodnot", "novodobé tendenci omezovat svobodu, kreativitu a kritické myšlení". Před tím varoval Petr Kellner v úvodním slovu k nejsledovanější výroční zprávě v Česku - výsledkům skupiny PPF. Aktuálně.cz se zeptalo expertů, co podle nich stojí za reakcí nejbohatšího Čecha na sociálně-politické otázky.
Robejšek, Slaný: Nevíra v mainstream
Ve svém blogu na Aktuálně.cz Kellnerovy závěry přijal i lídr nedávno rozpuštěné strany Realisté Petr Robejšek. "Zdá se mi to, nebo Petr Kellner opravdu kritizuje politickou korektnost a zasazuje se za svobodu projevu? Je to tak, že nesouhlasí s demontaží tradičních hodnot a odmítá hodnotový relativismus a že zpochybňuje monopol salonní levice na pravdu? Mýlím se, anebo se Kellner uměřenými slovy distancuje od (vysychajícího) mainstreamu a je tak názorově dost jinde než kupříkladu Soros?" srovnává Robejšek styčné plochy svého a Kellnerova vidění světa.
- "Lidé jeho formátu to dotáhli tak daleko také proto, že nic nedělají bezmyšlenkovitě," spekuluje o politickém podtextu Kellnerových slov Robejšek.
Podobně souhlasil s textem nejbohatšího Čecha ve vysílání Českého rozhlasu Plus i ekonom blízký Institutu Václava Klause Martin Slaný.
- "Nevíra v trh, přirozený řád a v tradice vyjadřuje sílící tendence ve společnosti. Hodnotové postoje pana Kellnera jsou mi v tomto blízké. Říká to člověk, který je symbolem úspěšné transformace české ekonomiky a úspěšný podnikatel," uvedl Slaný.
"Levicovým pokrokářským ideologiím se podařilo v posledních dekádách dobýt různé instituce, i ty státní, média, školy, univerzity… Byznys sektor ucítil, že je lepší se tomuto tlaku přizpůsobit než mu vzdorovat. Proto vznikají ve firmách oddělení diverzity a inkluze a podobné hlouposti. Pan Kellner má asi nějaké vidění světa, asi to překročilo nějakou mez a on ucítil potřebu se k tomu vyjádřit," domnívá se ekonom Slaný.