Ministerstvo se rozhodlo povolit firmě Huawei nakupovat americké zboží za účelem zachování nynějších komunikačních sítí a zajištění softwarových aktualizací pro existující telefony Huawei. Toto povolení je platné do 19. srpna a ministerstvo nevylučuje prodloužení jeho platnosti.
Podle ministra obchodu Wilbura Rosse operátoři díky tomuto povolení získají čas na úpravu svých aktivit. "Cílem je zřejmě zabránit kolapsu internetových, počítačových a telefonních systémů," uvedl washingtonský právník Kevin Wolf, který dříve působil na ministerstvu obchodu.
Zmírnění restrikcí podle agentury DPA mimo jiné znamená, že společnost Google může majitelům chytrých telefonů Huawei v příštích třech měsících i nadále poskytovat plný přístup k softwarovým aktualizacím a aplikacím.
Čínské akcie v úterý díky zmírnění restrikcí vůči Huawei posílily. Index CSI300, který zahrnuje největší firmy registrované na burzách v Šanghaji a Šen-čenu, si připsal téměř 1,4 procenta po pondělním poklesu o 0,9 procenta. Vzhůru zamířily i ceny akcií evropských výrobců čipů, které v pondělí výrazně klesly kvůli obavám z přerušení dodávek pro Huawei.
Americká vláda minulý týden firmu Huawei zařadila na černou listinu, takže americké podniky nyní potřebují zvláštní povolení, aby jí mohly dodávat své produkty.
Zakladatel společnosti Huawei Žen Čeng-fej v úterý uvedl, že jeho firma se na restrikce ze strany USA připravovala. Dodal, že Huawei je schopna vyrábět čipy, které nyní nakupuje v USA. To však podle něj neznamená, že firma nákupy amerických čipů ukončí.
"Nynější kroky americké vlády podceňují naše schopnosti," prohlásil Žen. Upozornil rovněž, že Huawei se nachází ve sporu s americkou vládou, a nikoliv s americkými podniky.
Viceprezidentka Huawei Catherine Čchenová v rozhovoru s italským listem Corriere della Sera vyjádřila přesvědčení, že Evropa nebude Spojené státy v restrikcích následovat, protože čínský podnik je již řadu let partnerem evropských operátorů.