IEA, která koordinuje energetickou politiku průmyslově vyspělých zemí, prohlásila, že existuje "prostor pro zvýšení nabídky dalšími producenty", aby se zaplnily mezery, které způsobila nižší produkce Íránu v důsledku zpřísnění sankcí USA.
Vyšší těžba ropy mimo OPEC, zejména v USA, ve druhém čtvrtletí udrží solidní stav nabídky na světovém trhu, soudí IEA. Varovala nicméně, že převaha nabídky nad poptávkou, která na trhu panovala v prvním čtvrtletí, se ve druhém kvartálu může změnit na deficit.
Vedle dopadů sankcí USA na těžbu ve Venezuele a Íránu jsou dalším faktorem problémy v Libyi, znečištění ruské ropy a také útoky na ropné kapacity Saúdské Arábie. Zatím sice propad nabídky nenastal, ale budoucnost je podle IEA nejasná.
OPEC, Rusko a další producenti od ledna omezují těžbu celkově o 1,2 milionu barelů denně. O tom, zda těžební dohodu prodlouží, budou jednat v červnu.
Těžba ropy v rámci OPEC se v dubnu oproti předchozímu měsíci snížila o 90 tisíc barelů denně na čtyřleté minimum 30,23 milionu barelů denně. Celkově nabídka na světovém trhu klesla o 300 tisíc barelů denně na 99,3 milionu barelů denně. Hlavní podíl na tom má Kanada, Kazachstán, Ázerbájdžán a Írán.
Těžba ropy a kondenzátů ve Spojených státech má letos stoupnout o 1,7 milionu barelů denně, z toho podíl ropy má činit 1,2 milionu. V loňském roce však těžba ropy vzrostla o 1,6 milionu barelů denně.
IEA předpokládá, že výpadky nabídky letos částečně vyrovná nižší poptávka po ropě. Agentura snížila předpověď jejího růstu o 90 tisíc na 1,3 milionu barelů denně. Globální poptávka po ropě má letos v průměru činit 100,4 milionu barelů denně a poprvé tak překročí hranici 100 milionů.