Aircraft Industries loni utržil téměř dvě miliardy korun. Prodal dvanáct letadel, většinu do Ruska

ČTK ČTK
15. 6. 2018 14:22
Vliv na pozitivní hospodaření firmy za loňský rok má především dodávka 11 letadel do Ruska a jednoho do Indonésie.
Výroba letadel L 410.
Výroba letadel L 410. | Foto: Aircraft Industries

Kunovice - Kunovický výrobce letadel Aircraft Industries loni dosáhl tržeb za prodej vlastních výrobků, služeb a zboží ve výši 1,9 miliardy korun, zhruba o 372 milionů korun více než v roce 2016. Vliv na pozitivní hospodaření firmy za loňský rok má především dodávka 11 letadel do Ruska a jednoho do Indonésie.

Předloni firma na ruský trh, který je pro ni stěžejní, vyvezla devět letadel, v roce 2015 ani jedno. Zisk společnosti za loňský rok činil téměř 244 milionů korun, meziročně o 197 milionů korun více. Vyplývá to z výroční zprávy firmy uveřejněné na jejích webových stránkách.

Podle generální ředitelky společnosti Ilony Plškové představuje 12 vyexpedovaných letounů třetí nejlepší prodejní výsledek od vzniku Aircraft Industries. Letouny L 410 dodala firma v Rusku například do Magadanské oblasti, Archangelské oblasti nebo Chabarovska.

"Do budoucna uvažujeme o prodeji letadel do Kazachstánu, Arménie a opět do Magadanské oblasti," uvedla ve výroční zprávě Plšková. Společnost dlouhodobě jedná i s partnery v Číně, Latinské Americe nebo Africe, kam chce letouny také vyvážet. Více než 87 procent tržeb podniku tvoří export.

Firmě se na přelomu roku podařilo získat certifikát na výrobu letounu nové generace L 410 NG. Jeho vývoj trval necelých osm let a stál přes 568 milionů korun. První letadlo by měl podnik vyrobit ještě letos a následně dodat do Ruska. Modernizovaný letoun zvládne zdolat téměř dvojnásobnou vzdálenost než starší verze bez nutnosti tankování. Uveze až 19 pasažérů, případně přes dvě tuny nákladu.

Letadlo L 410
Letadlo L 410 | Foto: Aircraft Industries

Společnost loni uvedla do provozu také nový simulátor L 410. Díky němu budou piloti podle Plškové mnohem lépe připraveni i na mezní situace, tím bude dosaženo vyšší úrovně bezpečnosti provozu letounu L 410.

Ke konci loňského roku pracovalo v Aircraft Industries 870 zaměstnanců, meziročně o 15 méně. Firma se nadále potýká s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků, například frézařů, soustružníků nebo klempířů. Přijímá absolventy Střední školy letecké v Kunovicích, se kterou se podílí na výchově a výuce žáků.

Aircraft Industries je největším českým výrobcem civilní letecké techniky. Navazuje na osmdesátiletou tradici letecké výroby v Kunovicích. Hlavním produktem leteckého závodu jsou dvoumotorové turbovrtulové letouny řady L 410, kterých bylo vyrobeno a do celého světa dodáno již bezmála 1250 kusů. Základní kapitál společnosti je 112 milionů korun, jejím stoprocentním vlastníkem je ruský průmyslový holding UGMK.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy