Absurdita roku: Zaplať daň, i když nemáš z čeho. Riziko podnikání, tvrdí finanční úřad

Iva Špačková Iva Špačková
10. 5. 2017 12:16
Jedenáctý ročník ankety upozorňující na povinnosti, které zbytečně komplikují podnikání, vyhrála nutnost odvádět státu DPH i z nezaplacených faktur. Pro české podnikatele platí už více než 10 let. Na podrobnosti se podívejte v našem přehledu (klikněte na úvodní fotku).
První den s EET, Pyšely
První den s EET, Pyšely | Foto: Pavla Adamcová

Informační cedulky k EET

Elektronická evidence tržeb přinesla podnikatelům nejen povinnost vystavit účtenku s kódem získaným ze serveru finanční správy, zákon navíc stanovil, že "na místě, kde se běžně uskutečňují evidované tržby, musí být umístěno informační oznámení, které je dostatečně viditelné a čitelné, pokud to nevylučuje povaha věci". Informační oznámení je podnikatel povinen umístit také na internetové stránky, na kterých jsou nabízeny zboží nebo služby.

A právě tato povinnost získala v anketě velké ohlasy, protože zákazníkům větší komfort nepřinese a podnikatelé si jen musí lámat hlavu nad tím, kam ji umístit, aby svým nicneříkajícím sdělením příliš nerušila. Oznámení má v základní podobě následující předepsaný text: "Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin." 

"O konkrétním záměru zákonodárce ve vztahu k této povinnosti důvodová zpráva mlčí, patrně je motivována snahou o rozšíření povědomí o evidenci tržeb a její vyžadování mezi veřejností,komentoval informační cedulky k EET Martin Diviš, partner v oddělení Danových a právních služeb, PwC ČR.

Zákon č. 112/2016 Sb., o evidenci tržeb, § 25 odst. 1) a 2)

 

Právě se děje

před 25 minutami

Lesy ČR smějí kvůli kůrovci kácet v Boubínském pralese

Státní podnik Lesy České republiky dostal podle ekologického Hnutí Duha od CHKO Šumava výjimku pro kácení na většině území v jihočeské národní přírodní rezervaci Boubínský prales. Lesy ČR žádaly o výjimku kvůli kácení dřeva napadeného kůrovcem. Hnutí Duha s udělením výjimky nesouhlasí a jako účastník řízení se proti němu hodlá odvolat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy