Ekonomika

před 11 hodinami

Hackeři získali data některých zákazníků řetězce McDonald's

ackeři získali data některých zákazníků řetězce McDonald's v Jižní Koreji a na Tchaj-wanu. Zcizili adresy a telefonní čísla, ale ne platební údaje. Provoz restaurací útok nenarušil. Zprávu přinesl list The Wall Street Journal (WSJ), mluvčí firmy později uvedla, že společnost uvědomí úřady a postižené klienty.

McDonald's je další velkou společností zasaženou kyberútoky - tento týden se hackeři zaměřili už na vydavatele her Electronic Arts, od nějž získali i zdrojový kód pro hry jako FIFA 21, a v květnu na počítačovou síť potrubí pro přepravu ropných produktů americké společnosti Colonial Pipeline.

Podle McDonald's se únik údajů týká jen malého množství jejích klientů. Firma zdůraznila, že do bezpečnosti na síti silně investuje, a proto byla schopna neoprávněnou aktivitu rychle zjistit.

Zdroj: ČTK
včera

Čistý zisk bank letos klesl o 3,7 miliardy na 10,8 miliardy Kč

Bankám a spořitelnám v Česku v letošním prvním čtvrtletí klesl souhrnný čistý zisk meziročně o 3,74 miliardy Kč na 10,8 miliardy. Vyplývá to z dat, která v pátek zveřejnila Česká národní banka. Bilanční suma bank ke konci března činila 8,7 bilionu korun, což je proti prvnímu čtvrtletí 2020 nárůst o 261 miliard korun.

Hlavním faktorem poklesu zisku je podle analytiků výrazný nárůst nákladů rizika v souvislosti s pandemií koronaviru.

Zisk z finanční a provozní činnosti bank klesl koncem března meziročně o 5,7 miliardy na 41,2 miliardy korun. Úrokové výnosy se jim snížily o dvacet miliard na 41 miliard korun. Výnosy z poplatků a provizí jim klesly o 400 milionů na 10,9 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
včera

Česko podle Evropské komise špatně vybíralo cla, EK chce 2,1 miliardy Kč

Evropská komise požaduje po Česku zhruba 2,1 miliardy korun (82,5 milionu eur) za špatné vyměření cla při dovozu textilu a obuvi z Číny v letech 2012 až 2019. Informovala o tom Celní správa ČR a informaci následně potvrdila EK. Peníze komise požaduje i po dalších státech EU kvůli tomu, že podhodnotily hodnotu dovezeného zboží z Číny. Vedlo to k nižším příjmům rozpočtu EU. Celní správa se závěry komise nesouhlasí a bude nadále o této záležitosti jednat.

"Evropská komise je přesvědčena, že díky nesprávným postupům celních orgánů EU v letech 2012 až 2019 došlo ke ztrátě příjmů, které jsou odváděny do rozpočtu EU ze cla vybraného členskými státy. Nyní po členských státech požaduje poměrnou částku jako náhradu ztráty," uvedla celní správa.

Celní poplatky tvoří přibližně 15 procent příjmů společného rozpočtu EU, z kterého je Česko dlouhodobě čistým příjemcem. Mluvčí komise sdělila, že unijní exekutiva chce žádostí, která následuje po obsáhlém vyšetřování a analýze, zajistit, aby všechny státy hradily svůj spravedlivý podíl do rozpočtu.

Zdroj: ČTK
včera

Bývalá vagonka Legios jde podruhé do konkursu, dluží 1,1 miliardy

Věřitelé firmy Heavy Machinery Services (HMS) v pátek rozhodli, že firma už podruhé skončí v konkurzu. Hlasování o reorganizaci při jednání na Krajském soudu v Českých Budějovicích nikdo nenavrhl. Věřitelé by tak mohli po letech dostat peníze za pohledávky. Firma je v insolvenci, dluží asi 1,1 miliardy Kč, řekla insolvenční správkyně Petra Hýsková.

O řešení úpadku se muselo hlasovat poté, co Nejvyšší soud vrátil před půl rokem případ lounského výrobce vagonů na začátek, když zrušil původní verdikt o konkurzu. Na schůzi byli v pátek zástupci věřitelů s pohledávkami za 761 milionů Kč. Hýsková již dříve uvedla, že soud by měl znovu vyhlásit konkurz. Reorganizace podle ní není možná, protože vagonka už nemá provoz ani zaměstnance. Loni její areál koupila Traťová strojní společnost za 750,7 milionu Kč. Správkyně závod prodala v insolvenčním řízení.

Zdroj: ČTK
včera

Koruna zpevnila pod 25,30 Kč/EUR, je nejsilnější od loňského 5. března

Česká měna dál posiluje. V pátek dopoledne zpevnila proti čtvrtečnímu závěru o sedm haléřů na 25,29 Kč/EUR, což je nejsilnější úroveň od loňského 5. března. Tehdy se v Česku pátým dnem šířila epidemie koronaviru. Vyplývá to z údajů na webu Patria Online. K prolomení psychologické hranice 25,30 Kč/EUR přispěla podle ekonoma Lukáše Kovandy z Národní ekonomické rady vlády analýza největší americké banky JP Morgan Chase, která korunu doporučuje k nákupu. Sílící koruna zlevňuje Čechům elektroniku a třeba také dovolenou, připomněl. K dolaru dnes od rána koruna zpevnila o pět haléřů na 20,79 Kč/USD.

Banka JP Morgan Chase podle Kovandy věří v další solidní výkonnost české měny. V analýze doporučuje, aby česká měna v portfoliu měla významnější postavení, než je běžné. "Jedná se de facto o doporučení k nákupu," dodal Kovanda. Podle americké banky by se mělo dařit obecněji i dalším měnám rozvíjejících se ekonomik, zvláště ty by měly profitovat z postpandemického ekonomického zotavení a také z růstu cen surovin.

Koruna od začátku dubna, kdy se obchodovala za 26,11 Kč/EUR, zpevnila zhruba o tři procenta. Loni před vypuknutím epidemie nemoci covid-19 se koruna v půlce února obchodovala i za méně než 25 korun za euro. Do půlky března ale ztratila zhruba tři koruny a obchodovala se kolem 27,80 Kč/EUR. Během léta se pak přiblížila hranici 26 korun za euro, podzimní vlna koronaviru ji poslala znovu nad 27 korun.

Zdroj: ČTK
včera

Aerolinky Eurowings otevřou na konci října v Praze svou další základnu

Německá letecká společnost Lufthansa v pátek oznámila, že její nízkonákladová divize Eurowings otevře v Praze na konci října svou další, v Evropě desátou základnu. Agentura Reuters krok označuje ze znak posilující důvěry v oživení odvětví po koronavirové krizi.

Od 31. října nasadí Eurowings na Letiště Václava Havla Praha dva stroje Airbus A320 a své zaměstnance. Nabídne nízkonákladové přímé lety do velkých evropských měst jako Barcelona, Milán či Kodaň a do prázdninových destinací, například na Kanárské ostrovy.

Od léta 2022 na pražskou základnu přibude třetí letadlo. Celkem zde vznikne přes sto pracovních míst, uvedla letecká společnost.

Zdroj: ČTK
10. 6. 2021 12:49

Firmy podnikatelů Křetínského, Tkáče, Havrlanta a PPF kupují prodejce elektroniky Planeo Elektro

PPF, EC Investments a Rockaway Capital kupují skupinu FAST, která vlastní řetězec prodejen elektroniky Planeo Elektro. Cenu transakce nezveřejnily. Firmy to ve čtvrtek oznámily v tiskové zprávě, obchod ještě musí schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Firma FAST ČR měla podle poslední zveřejněné výroční zprávy předloni čistý zisk 380 milionů Kč, prodeje pak za 10,5 miliardy Kč. Loni pak měla tržby přesahující 13 miliard a zisk před započtením úroků, daní a odpisů přes 900 milionů Kč, uvedly firmy.

Firmy kvůli obchodu založily společnost Sluggeria, ve které drží PPF 40procentní podíl, EC Investments podnikatelů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče pak dalších 40 procent a Rockaway Capital Jakuba Havrlanta 20 procent.

Zdroj: ČTK
10. 6. 2021 12:23

Češi loni prosázeli přes 393 miliard korun, vedla technická hra

Lidé v Česku loni prosázeli 393,1 miliardy korun, meziročně o procento více. Objem vyplacených výher vzrostl o 2,1 procenta na 218,2 miliardy korun. Hrubé příjmy sázkových firem meziročně klesly o desetinu na 32,7 miliardy korun. Vyplývá to z údajů Generálního finančního ředitelství.

Největší podíl, více než 70 procent, připadal stejně jako v roce 2019 na technickou hru. Tato kategorie zahrnuje především automaty. Loni se na nich v Česku prosázelo 277,1 miliardy korun, meziročně o 4,5 procenta více. Evidentní je přesun hráčů z heren na internet. Zatímco podíl peněz vsazených na internetu v roce 2019 činil 25,9 procenta, loni už to bylo 51,7 procenta.

Zdroj: ČTK
10. 6. 2021 10:10

Počet hracích automatů od roku 2017 klesl o 62 procent

Počet hracích automatů v Česku od roku 2017 klesl o 62 procent na současných 20 269. Počet heren se ve stejném období snížil o 80 procent na 702. Informovalo o tom ministerstvo financí.

"Nastavením jasných pravidel se nám podařilo nejen zkrotit přebujelý hazard, ale především lépe ochránit naše občany a jejich rodiny před destruktivními následky závislosti na hazardním hraní. V rejstříku vyloučených osob, kterým provozovatelé nemohou umožnit účast na hazardní hře, je aktuálně přibližně 206.000 lidí. Z ulic zmizely špinavé herny. Před deseti lety jsme tu měli více než 100.000 automatů, dnes zhruba jen pětinu. Troufám si říct, že jsme ze sebe konečně strhli nálepku kasina v srdci Evropy," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Zdroj: ČTK
Pokračovat